۵ اسفند ۱۳۹۹،‏ ۱۲:۵۹
کد خبرنگار: 1426
کد خبر: 84240198
۰ نفر

برچسب‌ها

ایلام؛ همجوار با بحران

ایلام - ایرنا - یکسال پیش در چنین زمانی تنها چند روز از اعلام ورود کرونا به کشور گذشته بود، آنزمان کسی تصور نمی‌کرد این ویروس اینقدر طولانی مهمان ما باشد اما حالا نه تنها ماندگار شده بلکه نوع جهش یافته موسوم به انگلیسی آن نیز وارد استان کوچک و مرزی ایلام شده است.

به گزارش ایرنا، اینکه ایلام جزو اولین استان‌هایی است که ورود کرونای انگلیسی به آن ثبت شده است، برمی‌گردد به همسایگی با کشور عراق و همجواری شهرستان‌های جنوبی این استان با استان خوزستان که بدلیل تردد اتباع عراقی اکنون با بحران مواجه شده است.

کرونای جهش یافته انگلیسی هفته گذشته با ابتلای یک خانواده دهلرانی پس از انجام تست مورد تایید قرار گرفت و اولین مورد این نوع ویروس وارد ایلام شد.

بیماران مبتلا به ویروس جهش یافته انگلیسی، یک خانم باردار و همسرش ساکن شهرستان دهلران هستند که نوازد از طریق جراحی سزارین سالم به دنیا آمد.

سرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان دهلران روز گذشته اعلام کرد: ۱۶ نفر در این شهرستان مشکوک به کرونای جهش یافته انگلیسی شناسایی و نمونه آنها برای تایید نهایی به تهران ارسال شده است.

زنگ خطر کرونای جهش یافته در استان ایلام به صدا درآمده و با توجه به اینکه کودکان و نوجوانان را نیز تهدید می‌کند، مردم و مسوولان باید بدون اتلاف زمان نسبت به این موضوع حساسیت بیشتری نشان دهند.

ایلام و بخصوص دهلران بدلیل مجاورت با استان پرخطر خوزستان در معرض خطر جدی قرار دارد و باید در کمترین زمان چاره‌ای برای جلوگیری از انتشار ویروس اندیشیده شود.

شهرستان‌هایی مانند دره‌شهر که در وضعیت نارنجی قرار دارد و آبدانان نیز در معرض خطر هستند و تعداد ابتلا و بستری‌های آنها در نیمه دوم بهمن ماه نسبت به نیمه اول ۲ برابر شده است.

به روال یکسال گذشته که در حالت آرامش و کاهش نسبی شیوع بیماری کمتر کسی کرونا را جدی می‌گرفت، خیلی‌ها حتی با ورود کرونای انگلیسی هم مساله را تا زمان بحرانی شدن اوضاع و افزایش بستری‌ها و فوتی‌ها، جدی نمی‌گیرند.

استان ایلام از استان‌هایی است که کمترین موارد رعایت پروتکل‌های بهداشتی در آن ثبت شده است و این موضوع باید مورد بررسی قرار گرفته و در برابر این سهل‌انگاری از سوی مردم با وجود هشدارها باید تمهیداتی اندیشیده شود.

همجواری با عراق و تردد مسافران از مرز بین‌المللی مهران خطر شیوع نوع جهش یافته ویروس کرونا را جدی‌تر کرده است در این راستا سرپرست استانداری ایلام اعلام کرد این مرز به روی مسافران بسته می‌شود.

پایانه مسافری مرز مهران بسته می‌شود

سرپرست استانداری ایلام گفت: پایانه مسافربری مرز مهران به منظور مهار کرونا از روز سه‌شنبه پنجم اسفندماه بسته می‌شود اما مرز تجاری همچنان باز است.

محمد نوذری از بسته شدن مرز مهران خبر داد و اظهار داشت: این مرز از روز سه شنبه هفته جاری در راستای مهار و کنترل بیماری کرونا مرز مسافرتی مهران بسته می شود.

وی با اشاره به بحرانی شدن وضعیت کرونا در کشور عراق افزود: در این راستا مرز مسافرتی مهران بر روی زائران و مسافران این پایانه مسافری بسته می‌شود اما مرز تجاری مهران با رعایت کامل دستورالعمل‌ها و پروتکل‌های بهداشتی باز است.

رعایت نکردن پروتکل‌ها ایلام را به کانون بحران کرونا تبدیل می‌کند

نوذری وضعیت کرونا در استان را به شدت نگران کننده اعلام کرد و هشدار داد: با توجه به وضعیت وخیم کرونا در استان‌های همسایه به ویژه خوزستان و کشور عراق در صورت اهمال در رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی، به زودی ایلام نیز به کانون بحران کرونا مبدل خواهد شد.

وی از مردم استان به ویژه از مناطق هم مرز با کشور عراق و استان‌های همسایه تقاضا کرد: به شدت دستورالعمل‌ها و پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند.

سرپرست استانداری ایلام با بیان اینکه مدیریت کرونا را باید قبل از وقوع بحران انجام داد، تاکید کرد: تمام تلاش و تمرکز خود را برای جلوگیری از شعله ور شدن ویروس مرگبار در استان خواهیم کرد که در این زمینه به شدت نیازمند همکاری و همراهی مردم هستیم.

ورود خودروهای شخصی غیربومی به شهرهای جنوبی ایلام ممنوع است

سرپرست استانداری ایلام گفت: ورود تمامی خودروهای شخصی با پلاک غیر بومی به شهرستان های جنوبی ایلام از فردا به مدت یک هفته ممنوع است، اما تردد وسایل نقلیه عمومی، حمل بار با انجام غربالگری و تست کرونا بلامانع است.

نوذری اظهار داشت: خروج خودروهای با پلاک بومی شهرستان های با وضعیت زرد و نارنجی به سایر شهرستان های استان ها نیز ممنوع است.

وی یادآور شد: وضعیت شیوع کرونا در استان خوزستان بسیار خطرناک و هشداری برای مردم ایلام است که پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی را بطور دقیق رعایت کنند.

نظارت‌ها در شهرستان‌های جنوبی باید افزایش یابد

سرپرست استانداری ایلام گفت: فرمانداران و ستاد کرونا شهرستان های جنوبی استان ایلام باید نظارت های خود را به دلیل شرایط استان خوزستان از نظر شیوع کرونا جهش یافته افزایش دهند و از کلیه افرادیکه قصد ورود به این شهرستان ها را دارند، تست کرونا گرفته شود.

وی از فرمانداران شهرستان های جنوبی ایلام خواست: برای نظارت بر اعمال محدودیت جدید و همچنین انجام غربالگری در مرزهای جنوبی با همکاری دستگاه های مرتبط نظیر نیروی انتظامی، هلال احمر و دانشگاه علوم پزشکی ایلام اقدام کنند.

نوذری افزود: نظارت از نظر رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی در مرز مهران نیز به دلیل افزایش شیوع کرونا جهش یافته در کشور عراق نیز باید افزایش یابد و غربالگری کرونا به دقت بیشتر انجام شود.

کرونای انگلیسی ۳۰ درصد کشندگی بالاتر دارد

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایلام گفت: کرونای جهش یافته انگلیسی ۳۰ درصد کشندگی بالاتر دارد و بیشتر کودکان را با علائم مشخص درگیر می کند.

دکتر جمیل صادقی فر اظهار داشت: تعداد مبتلایان و بستری های کرونا در بهمن ماه ۲ برابر شده است و امکان تغییر وضعیت کل استان از آبی به وضعیت های دیگر وجود دارد.

وی با بیان اینکه چنانچه وضعیت استان تغییر کند، محدودیت ها نیز شدت بیشتری می گیرند، افزود: چندین مورد مشکوک به کرونا در استان شناسایی و برای تایید به مرکز ارسال شدند که زنگ خطری برای ایلام است و مردم باید حساسیت بیشتری نسبت به هشدارها داشته باشند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایلام یادآور شد: ویروس جهش یافته انگلیسی سرعت عمل و سرایت بیشتری دارد و ریه ها را درگیر می کند، بنابراین باید زمان را در اجرای مصوبات از دست ندهیم.

وضعیت دهلران بدلیل همجواری با خوزستان خطرناک است

دکتر صادقی فر وضعیت شهرستان دهلران بدلیل همجواری با خوزستان را خطرناک اعلام کرد و گفت: هفت تیم پزشکی برای شناسایی مبتلایان در این شهرستان مستقر شده و بر اساس گزارشات خانواده دهلرانی مبتلا به کرونای انگلیسی تحت کنترل است.

بیشترین آمار ابتلا و بستری های کرونا در مناطق جنوبی ایلام است معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایلام گفت: تعداد مبتلایان و بستری های کرونا در بهمن ماه ۲ برابر شده است و امکان تغییر وضعیت کل استان از آبی به وضعیت های دیگر وجود دارد.

وی افزود: پس از یک سال دست و پنجه نرم کردن با کرونا و سختی ها و از دست دادن عزیزان بسیاری باید روی انتخاب هوشمند مردم کار کرد هر کسی در هر صنفی باید با جدیت پروتکل های بهداشتی را رعایت کند هرچند این پروتکل ها سخت و دست و پاگیر نیست.

دکتر صادقی فر ادامه داد: پروتکل های بهداشتی شامل استفاده از ماسک، رعایت فاصله گذاری و خودداری از حضور در تجمعات و مکان های پرتردد است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی در خصوص ترددهای آخر سال هشدار داد و گفت: مردم باید ضرورت چنین ترددهایی را مورد توجه قرار دهند چرا که بسیاری از رفت و آمدها لزومی ندارد و تنها سبب به خطر انداختن سلامتی عزیزانمان می شود و در صورت ضرورت نیز باید پروتکل های بهداشتی را رعایت کنند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =