ناقوس کرونای انگلیسی؛ گم شده در هیاهوی روزهای پایانی سال

قزوین - ایرنا - آنطور که پزشکان و دست اندرکاران ستاد مقابله با کرونا به آن اذعان دارند، کرونا انگلیسی یا نوع جهش یافته این ویروس دارای قدرت بالای سرایت و انتقال بوده اما با وجود مشاهده در نقاط مختلف کشور از جمله استان قزوین و داشتن تلفات آنطور که باید از سوی مردم جدی گرفته نشده است.

به گزارش ایرنا، از تولد کرونا بیش از یک سال می گذرد و طولانی شدن حضور این میهمان ناخوانده باعث شده تا خیلی از مردم آنطور که باید و لازم است نسبت به رعایت نکات بهداشتی و دستورالعمل های ارایه شده برای مقابله با این ویروس کم توجه باشند.

ترافیک خیابان ها، شلوغی بازارها و مراکز خرید، ازدحام عابران در پیاده روها و برپایی مجالس عروسی و عزا با جمعیت انبوه همگی نشانگر این است که بیم جامعه نسبت به کرونا کمرنگ شده و خیلی ها دیگر کرونا را جدی نمی گیرند و یا سیاست هرچه بادا باد را در پیش گرفته اند.

این در حالی است که ویروس کرونا این روزها رنگ و رو عوض کرده و با شکل دیگری در میان ما حاضر شده است، قدرت سرایت کرونا انگلیسی بسیار بالاتر از نوع قبلی است و می تواند در زمانی کوتاه جمعیت قابل توجهی را به خود درگیر کند و همچنین گفته می شود که علاوه بر سرعت بالای انتقال، تلفات آن نیز بیشتر است.

شهرستان آبیک واقع در شرق استان قزوین از نخستین مکان هایی در کشور بود که شیوع کرونا انگلیسی در آن به تایید مراجع پزشکی رسید، نخستین فرد مبتلا به شکل جهش یافته کرونا در این شهرستان ۴۸ سال سن داشت که تاب مقاومت در برابر این ویروس منحوس را نداشت و در بیمارستانی در هشتگرد استان البرز جان باخت.

پس از آن روستای زادگاه این فرد به سرعت قرنطینه و از اهالی آن تست گیری شد و در نهایت هفت بیمار مبتلا به کرونای انگلیسی در شهرستان آبیک شناسایی شد، به دنبال این موضوع در استان قزوین برای ۲ هفته شرایط فوق العاده کرونایی اعلام و مقرر شد تا  نظارت بر اجرای محدودیت های کرونایی و شیوه نامه های بهداشتی با جدیت بیشتری دنبال شود.

با این حال مسوولان این استان از عادی انگاری شرایط از سوی شهروندان نگران هستند و تاکید دارند بدون همکاری و مشارکت همگانی امکان مهار و پیشگیری از شیوع موج جدید کرونا وجود ندارد.

آمار بیماران مبتلا به کرونا انگلیسی در قزوین، فعلا همان هفت نفر

کرونا انگلیسی حتی می تواند افراد سالم و بدون سابقه بیماری زمینه ای را نیز به سرعت و به شدت درگیر کرده و از پا بیاندازد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی، خدمات بهداشتی و درمانی قزوین با اشاره به اینکه کرونا انگلیسی محدودیت سنی قائل نیست و حتی بیشتر جوان ها را نشانه گرفته است، از جدی نگرفتن نکات بهداشتی در سطح جامعه و عدم رعایت فاصله گذاری اجتماعی به شدت اظهار نگرانی کرد.

او در گفت و گو با ایرنا اظهار کرد: کرونا انگلیسی با سرعت غیرقابل باوری قابلیت انتشار و شیوع دارد و برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری باید شاهد افزایش رعایت دستورالعمل های بهداشتی باشیم و فاصله اجتماعی را حفظ کرده و از هرگونه اجتماع خودداری کنیم.

دکتر پیمان نامدار با بیان اینکه کرونا انگلیسی حتی می تواند افراد سالم و بدون سابقه بیماری زمینه ای را نیز به سرعت و به شدت درگیر کرده و از پا بیاندازد،افزود: براساس بررسی های انجام شده استفاده همزمان از ۲ ماسک می تواند تا حد زیادی مانع ابتلای افراد به کرونا شود و به این موضوع تاکید داریم.

این مسوول گفت: افراد به محض مشاهده علائم مربوط به کرونا باید سریعا به مراکز تشخیصی و درمانی مراجعه کنند چرا که دیر مراجعه کردن می تواند خطرات جدی را برای بیماران به همراه داشته باشد و ممکن است به بهای جان بیمار تمام شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قزوین با بیان اینکه تاکنون کرونا انگلیسی در استان قزوین یک نفر فوتی و هفت نفر مبتلا داشته است،افزود: این افراد مربوط به آبیک هستند و در حال حاضر روستای فرد متوفی در این شهرستان در قرنطینه کامل است و اجازه ورود و خروج به این روستا داده نمی شود و مایحتاج عمومی و غذای مورد نیاز ساکنان آن نیز تامین شده است.

این مسوول همچنین از کم توجهی عده ای از شهروندان به دستورالعمل های بهداشتی انتقاد کرد و گفت: متاسفانه با وجود شرایط کرونایی موجود و خطر شیوع کرونا انگلیسی شاهد شلوغی بازارها و مکان های عمومی در پایان سال هستیم و بسیاری از شهروندان با خیال راحت و بدون رعایت فاصله  گذاری مشغول گشت و گذار و انجام خرید هستند که این ازدحام می تواند خطرساز بوده و ما را وارد موج جدیدی از این بیماری کند.

نامدار با بیان اینکه کرونا دیگر پیرو جوان نمی شناسد، افزود: قصد نگران ساختن مردم را نداریم اما باید گفت اگر نکات بهداشتی و فاصله گذاری رعایت نشود شرایط خطرناک تری را نسبت به موج های قبلی شاهد خواهیم بود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی، خدمات بهداشتی و درمانی قزوین خاطرنشان کرد: عادی انگاری شرایط از سوی جامعه موجب می شود تا تلاش های کادر درمان برای مقابله با کرونا هدر برود و با موج های شدید و پی در پی این بیماری روبرو شویم.

این مسوول پیشنهاد کرد تا شهروندان از انجام خریدهای غیرضروری در این شرایط صرف نظر کرده و از خدمات الکترونیکی موجود در فضای مجازی در حوزه امور اداری، خرید و نقل و انتقالات بانکی بهره مند شوند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی، خدمات بهداشتی و درمانی قزوین افزود: نشست های استانی و شهرستانی ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا با جدیت در حال برگزاری و مصوبات آن در حال اجرا و پیگیری هستند که محوریت آنها تمهیدات لازم برای پیشگیری از موج جدید و شیوع کرونا انگلیسی و همچنین افزایش انجام تست گیری و نظارت بر اجرای شیوه نامه های بهداشتی و محدودیت های کرونایی است.

رعایت دستورالعمل های بهداشتی با مشاهده کرونا انگلیسی باید به ۱۰۰ درصد برسد

عادی انگاری از شرایط موجود یعنی به استقبال خطر رفتن و بله و بفرما گفتن به ویروسی که می تواند جان ما، خانواده مان و دیگر افراد جامعه را به خطر بیاندازد و باعث از دست رفتن عزیزانمان شود.

رئیس کمیته بازرسی و نظارت ستاد مقابله و پیشگیری از کرونا استان قزوین نیز میزان رعایت دستوالعمل های بهداشتی از سوی شهروندان را برای مقابله و رویارویی با کرونا جهش یافته کافی نمی داند.

او در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: براساس آخرین بررسی های به عمل آمده استفاده از ماسک و رعایت دستورالعمل های بهداشتی در استان قزوین ۸۰ درصد است که این رقم اگرچه نسبت به برخی مناطق کشور بالاست اما با توجه به خطر شیوع کرونا انگلیسی و قدرت بالای انتشار این بیماری در استان و کشور، این رقم باید به ۱۰۰ درصد افزایش یابد.

محمد افشار افزود: انتشار خبر شیوع کرونا انگلیسی در آبیک موجب شد تا رعایت دستور العمل های بهداشتی و استفاده از ماسک در استان قزوین مقداری افزایش یابد اما هنوز با نقطه مطلوب فاصله داریم و به نظر می رسد با توجه به ازدحام جمعیت در اماکن های عمومی و عدم استفاده برخی از ماسک هنوز خیلی ها این ویروس جهش یافته و بسیار خطرناک را دست کم گرفته و آنرا چندان جدی نگرفته اند. 

این مسوول با بیان اینکه بازرسی از اصناف و اماکن اداری و خدماتی استان قزوین برای نظارت بر رعایت دستورالعمل های بهداشتی تشدید یافته است،افزود: بانک ها و ادارات ملزم هستند تنها به افراد دارای ماسک خدمات ارایه کنند، ضمن اینکه از قبل تدابیر و تمهیدات لازم در این مکان ها برای جلوگیری از تجمع و ازدحام و رعایت فاصله گذاری اجتماعی نیز اندیشده شده و با مدیران کم توجه و خاطی برخورد می شود و واحدهای صنفی متخلف و کم توجه به دستورالعمل های بهداشتی نیز بدون مساحمه پلمب خواهند شد.

افشار با تاکید بر اینکه مصوبات ستاد مقابله و پیشگیری از کرونا در سطح ملی و استانی به موجب قانون لازم الاجرا هستند،اظهار داشت: در شرایط کنونی حفظ سلامت و جان مردم اولویت نخست دولت به شمار می رود که در تحقق این هدف باید همه اقشار همکاری و همراهی لازم را داشته باشند.

این مسوول با بیان اینکه شهروندان باید برای حفظ سلامت خود و دیگران به رعایت شیوه های نامه بهداشتی همچنان پایبند باشند، خاطرنشان کرد: عادی انگاری از شرایط موجود یعنی به استقبال خطر رفتن و بله و بفرما گفتن به ویروسی که می تواند جان ما، خانواده مان و دیگر افراد جامعه را به خطر بیاندازد و موجب از بین رفتن عزیزانمان شود.

 عدم میزبانی قزوین از مسافران نوروزی برای پیشگیری از انتشار کرونا انگلیسی 


۱۰ روز از قرنطینه کامل روستای حسین آباد کرد آبیک که زادگاه فرد متوفی ناشی از کرونا انگلیسی است می گذرد از همه اهالی این روستا تست کرونا گرفته شده و در پایان هفته جاری نیز دوباره تست گیری می شود و پس از نتایج در مورد تداوم قرنطینه تصمیم گیری خواهد شد.

جانشین ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا استان قزوین نیز می گوید عادی انگاری مردم نسبت به شرایط موجود می تواند باعث دوباره قرمز شدن وضعیت شهرها و مناطق و شیوع کرونا انگلیسی شده و  از نوروز ۱۴۰۰به جای خوشحالی و لحظات خوب، خاطرات تلخی را در ذهن ما به یادگار باقی بگذارد.

این مسوول در گفت و گو با ایرنا اظهار کرد: با مشاهده کرونا انگلیسی نظارت بر اجرای محدودیت های کرونایی در استان قزوین تشدید یافته است.

منوچهر حبیبی با اشاره به اعلام شرایط فوق العاده کرونایی در استان قزوین، افزود: محدودیت های تردد خودرویی از ساعت ۲۱ شب تا ۴ صبح با جدیت دنبال می شود و پلیس و دوربین های نظارتی اقدام به ثبت شماره پلاک رانندگان مختلف کرده و آنها را جریمه و اعمال قانون می کنند.

این مسوول با بیان اینکه متاسفانه در این شرایط برخی اوقات شاهد ازدحام و برگزاری مجالس شادی و عزا از سوی شهروندان هستیم که می تواند به بهای مرگ ده ها انسان بی گناه تمام شود، گفت: برگزاری مراسمات عروسی، ترحیم و هرگونه اجتماع تا اطلاع بعدی در استان قزوین ممنوع بوده و بازار از ساعت ۲۰:۳۰ و سایر اصناف به جز مشاغل ضروری نیز باید تا ساعت ۲۱ تعطیل کنند و با افرادی که از مقررات تعیین شده تمرد کنند برخورد خواهد شد.

حبیبی با بیان اینکه عادی انگاری نسبت به شرایط موجود بدون شک ما را وارد موج جدید شیوع کرونا می کند،اظهار داشت: اگر خواهان داشتن نوروزی آرام و بدون التهاب هستیم باید رعایت دستورالعمل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی را در این روزها بسیار جدی بگیریم.

این مسوول با بیان اینکه شرایط در آبیک تحت کنترل است و تاکنون بیمار جدید دیگری که مبتلا به کرونا انگلیسی باشد شناسایی نشده است،افزود: تیم های بهداشتی و نظارتی به شکل ویژه در این شهرستان حضور دارند.

حبیبی همچنین با اشاره به اینکه ۱۰ روز از قرنطینه کامل روستای حسین آباد کرد آبیک که زادگاه فرد متوفی ناشی از کرونا انگلیسی است می گذرد،اظهار داشت: از همه اهالی این روستا تست کرونا گرفته شده و در پایان هفته جاری نیز دوباره تست گیری می شود و پس از نتایج در مورد تداوم قرنطینه تصمیم گیری خواهد شد.

حبیبی اظهار داشت: در حال حاضر وضعیت هیچ کدام از شهرهای استان قزوین از حیث ابتلا به کرونا قرمز نیست اما نگرانی ما از عادی انگاری و کم توجهی مردم نسبت به رعایت دستورالعمل های بهداشتی و شیوع کرونا انگلیسی است که قدرت سرایت بسیار بالایی دارد.

حانشین ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا استان قزوین گفت: استان قزوین در نوروز ۱۴۰۰ میزبان و پذیرای مسافران نیست و به شهروندان استان نیز توصیه می کنیم تا به دلیل شرایط کرونایی و مشاهده نوع جهش یافته یا انگلیسی آن در نقاط مختلف کشور به مسافرت نرفته چرا که انجام سفر در این وضعیت می تواند ریسک انتقال و ابتلا به کرونا را به شدت افزایش دهد.

این مسوول با بیان اینکه در حال حاضر خیلی از خدمات به شکل الکترونیکی قابل دریافت است و نیاز به مراجعه حضوری ندارد،افزود: توصیه می شود مردم از این خدمات استفاده کنند و همچنین خریدهای خود را به جای حضور در فروشگاه ها و بازار به شکل اینترنتی سفارش دهند چرا که حضور در مکان های عمومی و ایجاد ازدحام در آنها خطر شیوع کرونا را افزایش داده و باعث می شود تا زنجیره انتقال قطع نشود.

رهاورد:

کرونا در استان قزوین تاکنون جان بیش از ۱۳۰۰ نفر را گرفته است، ۱۳۰۰ نفری که اگر نکات بهداشتی بیشتر رعایت می شد شاید خیلی از آنها هنوز در کنار خانواده های خود بودند و نفس های گرمشان مایه امید و نشاط عزیزانشان بود.

حال با سرکش شدن کرونا و شیوع نوع جهش یافته آن با قدرت بالای سرایت و انتقال، آمار تلفات می تواند به سرعت افزایش پیدا کند و کسی نیز تضمین نکرده که نشانه و هدف این ویروس این بار ما یا عزیزانمان نباشیم، بنابراین باید همچنان با قوت نکات بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کنیم تا باعث نشویم گرما و امید خانه ای به سرما و ناامیدی تبدیل شده و خانواده ای عزیزش را در آستانه نوروز از دست بدهد و سیاه پوش شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =