۴ اسفند ۱۳۹۹،‏ ۲۰:۰۵
کد خبرنگار: 2082
کد خبر: 84240087
۰ نفر

برچسب‌ها

اعتصاب سراسری  ضد کودتا در میانمار

تهران- ایرنا- معترضان سراسر میانمار با حضور گسترده در خیابان های این کشور و تعطیلی کسب و کارها موجب شکل گیری بزرگترین اعتصاب پس از کودتا نظامی شدند.

به گزارش روزنامه انگلیسی گاردین، شهرهای یانگون، نایپیداو، ماندالای و برخی شهرهای دیگر میانمار روز دوشنبه به رغم تهدید کودتاچیان برای استفاده از خشونت مرگبار علیه معترضان، شاهد جمعیت گسترده ای بود.

فعالان سیاسی روز دوشنبه خواستار شرکت در تظاهراتی موسوم به "انقلاب پنج ۲" (اشاره به وجود پنج عدد ۲ در تاریخ ۲۲ فوریه ۲۰۲۱) شدند. معترضان این تجمع ها را با تظاهرات علیه حکومت نظامی در تاریخ ۸ اوت ۱۹۸۸ (۱۷ مرداد ۶۷) مقایسه کردند.

ارتش در تلویزیون دولتی میانمار معترضان را به تحریک مردم به ویژه نوجوانان و جوانان احساسی متهم کرد. در شهر یانگون بزرگترین شهر میانمار جریانات دانشجویی، فعالان و کارگران به سمت مرکز تجمع ها در نزدیکی ساختمان شهرداری و محل استقراری نیروهای امنیتی حرکت کردند.

اعتراض ها گرچه در نایپیداو پایتخت میانمار به صورت مسالمت آمیز برگزار شد اما دست کم ۲۰ تن دستگیر شدند. همچنین تجمع های گسترده در ماندالای دومین شهر بزرگ، در میتکینا در شمال، بامو در نزدیکی مرز چین و در شهر مرکزی پینمانا صورت گرفت.

در پی کشته و مجروح شدن دهها معترض طی تظاهرات روز شنبه، اعتراضات گسترده ضد کودتا در میانمار دیروز یکشنبه نیز به صورت گسترده همراه بود.

ارتش میانمار که به نام "تاتمادا" شناخته می‌شود، روز اول فوریه (۱۳ بهمن) با ادعای تقلب در انتخابات پارلمانی آبان ماه اقدام به تصاحب قدرت کرد. این کودتا یک دهه پس از پایان حکومت نظامی ۴۹ ساله روی داد و منجر به یک کارزار نافرمانی مدنی شامل اعتصابات و تظاهرات در سرتاسر این کشور جنوب شرقی آسیا شده است.
تظاهرات برگزار شده در دو هفته گذشته اغلب صلح‌آمیز بوده است اما روز شنبه زمانی که نظامیان و نیروهای پلیس اقدام به شلیک به سمت کارگران اعتصابی در شهر ماندالای کردند، تنش‌ها شدت گرفت. 

بنا به گزارش مجله "فرانتیر میانمار" یکی از قربانیان به علت اصابت گلوله به سرش بلافاصله جان باخت و فرد دیگر هم از ناحیه سینه مورد اصابت گلوله قرار گرفت و در راه بیمارستان جان باخت. یکی از کارکنان امدادی به خبرگزاری فرانسه گفته است ۳۰ نفر دیگر هم مجروح شده‌اند و نیمی از این جراحت‌ها بر اثر اصابت گلوله بوده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha