نوشیدنی‌های انرژی‌زا دشمن سلامت قلب

تهران - ایرنا - محققان دریافتند نوشیدنی‌های انرژی زا تاثیرات مخربی بر سلول‌های عضلات قلب بر جای می‌گذارند.

به گزارش روز دوشنبه از پایگاه خبری ساینس‌دیلی، در این تحقیقات که محققان دانشگاه ای اند ام تگزاس آمریکا ۱۷ برند مختلف از نوشیدنی‌های انرژی‌زای موجود در بازار را مورد مطالعه قرار داد، مشخص شد مصرف نوشابه‌های انرژی‌ها موجب اختلال در ضربان قلب، افزایش فشار خون، ابتلا به بیماری کاردیومیوپاتی (بیماری عضلات قلب) و سایر عوارض قلبی می‌شود.
در این تحقیقات ترکیبات مختلف موجود در هریک از نوشیدنی‌های انرژی‌زا مورد بررسی قرار گرفت و غلظت هریک از این ترکیبات و اثرات احتمالی آن‌ها بر قلب با استفاده از یک مدل محاسباتی مورد ارزیابی و تجزیه و تحلیل قرار گرفت. در نتیجه این بررسی‌ها مشخص شد سه ترکیب تئوفیلین، آدنین و آزلات می‌توانند بیشترین آثار منفی را بر قلب داشته باشند.
متخصصان میزان فروش نوشیدنی‌های انرژی‌زا در سراسر جهان را تنها در سال ۲۰۱۸ میلادی معادل ۵۳ میلیارد دلار تخمین زده‌اند و این میزان به سرعت در حال افزایش است. این در حالی است که مصرف این نوشیدنی‌ها قانون‌مند نشده و به طور گسترده و بدون هیچ محدودیتی در دسترس تمام گروه‌های سنی قرار دارند.
مطالعات قبلی نشان می‌دهد مصرف نوشابه‌های انرژی‌زا علاوه بر مشکلات قلبی، می‌تواند از عوامل تحریک‌کننده التهاب کبد باشد.
علاوه بر مشکلات کبد، افزایش فشار خون و افزایش احتمال اعتیاد به انواع مواد مخدر و الکل در نوجوانانی که به انواع نوشابه‌های انرژی زا تمایل دارند نیز وجود دارد.  در ادامه مطالعات آمده برخی از این نوشیدنی‌ها حاوی ترکیبات سرطان زا هستند.
آبمیوه‌های طبیعی بهترین جایگزین نوشابه‌های انرژی زا هستند.

به گزارش سازمان جهانی بهداشت بیماری‌های قلبی عروقی مهمترین عامل مرگ و میر در سراسر جهان است. کاهش وزن، کلسترول، چربی، کنترل قند، اجتناب از تنش و استرس و ورزش منظم روزانه مهمترین عوامل در کنترل این عارضه هستند.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Food and Chemical Toxicology منتشر شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha