اتریش:اتحادیه اروپا به رفع اختلافات بین ایران و آمریکا دربرجام کمک کند

لندن – ایرنا – وزیر امور خارجه اتریش با اشاره به اهمیت نقش اتحادیه اروپا در حفظ برجام خواستار کمک به رفع اختلافات بین ایران و آمریکا در این توافق شد.

به گزارش ایرنا، «الکساندر شالنبرگ» روز دوشنبه این مطلب را در حاشیه برگزاری اجلاس وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا در بروکسل بیان کرد. وی بدون اشاره به خروج یکجانبه آمریکا از برجام و تداوم نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد، از ایران خواست تا به اجرای کامل تعهداتش ذیل برجام بازگردد.

وزیر امور خارجه اتریش همچنین از تفاهم اخیر بین ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره راستی‌آزمایی فعالیت‌های اتمی ایران استقبال و ابراز امیدواری کرد که در سه ماهه پیش رو گام‌های موثری برای بازگشت برجام به ریل اصلی برداشته شود.

آژانس بین‌الملل انرژی اتمی و جمهوری اسلامی ایران دیروز یکشنبه در پایان سفر رافائل گروسی مدیر کل آژانس به تهران، با صدور بیانه‌ای مشترک درباره تداوم فعالیت‌های ضروری بازرسان آژانس در ایران تفاهم کردند.

بر اساس این تفاهم فعالیت‌های ضروری نظارت و راستی آزمایی آژانس تا سه ماه ادامه پیدا می کند. قرار شد که تفاهم صورت گرفته به طور پیوسته مورد بازنگری قرار گیرد تا نسبت به کارکرد آن برای هدفی که در نظر گرفته شده، اطمینان حاصل شود.

این تحولات در حالی صورت می‌گیرد که مجلس شورای اسلامی ۱۱ آذرماه گذشته با تصویب قانون لغو تحریم‌ها، دولت را مکلف کرد که در صورت ادامه‌ تحریم‌های آمریکا، همکاری با آژانس را محدود کرده و گام‌های بیشتری را در خصوص کاهش تعهداتش ذیل برجام بردارد.

کاظم غریب آبادی سفیر و نماینده دائم ایران نزدسازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، هفته پیش نامه توقف اجرای اقدامات داوطلبانه ایران تحت برجام را به مدیرکل آژانس تسلیم کرد.

جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده است که در صورت بازگشت امریکا و کشورهای عضو به انجام تعهدات برجامی و لغو تحریم‌ها، ایران هم به تعهداتش در برجام بازخواهد گشت. ایران تاکید دارد که هر اقدام را با اقدام متقابل پاسخ می‌دهد و وعده‌ها در مسیر تدابیر جبرانی برجام اثری ندارند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =