شکایت میلیارد دلاری شرکت رای گیری آمریکا از متحد ترامپ

تهران – ایرنا – شرکت سامانه های رای گیری دومینیون آمریکا روز دوشنبه از مایک لیندل متحد دونالد ترامپ رئیس جمهوری پیشین به اتهام سوء استفاده از فرضیه بی پایه دستکاری در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ با استفاده از دستگاه های رای گیری این شرکت، درخواست یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار غرامت کرد.

به گزارش ایرنا به نقل از تارنمای اکسش؛ لیندل تازه ترین متحد رییس جمهوری پیشین آمریکاست که با شکایت و درخواست غرامت چند میلیارد دلاری شرکت های سامانه های رای گیری دومینیون یا اسمارتماتیک به اتهام به راه انداختن کارزار ادعاهای نادرست در باره دستکاری انتخابات منجر به پیروزی جو بایدن نامزد حزب دمکرات، روبه رو شده است.

شرکت دومینیون پیش از این با شکایت از سیدنی پاول و رودی جولیانی وکیلان ترامپ، درخواست غرامت یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلاری کرده بود.

شرکت اسمارتماتیک نیز در ماه فوریه با شکایت از پاول، جولیانی، شبکه فاکسن نیوز و برخی از مجریان مشهور این رسانه، درخواست ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار غرامت کرده بود.

لیندل در پی دریافت نامه هشدار دومینیون در ماه ژانویه، به اکسش گفت که از این شرکت می خواهد شکایت خود را مطرح کند، چون مدارک صد در صدی در اختیار دارد که چین و دیگر کشورها از دستگاه های آنان برای سرقت آرای شهروندان ایالات متحده بهره برده اند.

ترامپ در پی شکست در انتخابات ۲۰۲۰، با طرح ادعاهای تقلب در انتخابات به نفع رقیب خود، هوادارانش را به شورش و حمله به ساختمان کنگره در ۶ ژانویه (۱۷ دی ماه) تحریک کرد.

با وجود رای منفی سنای ایالات متحده به استیضاح ترامپ، در صورتی که اتهام نقش ‌داشتن او در حمله معترضان به ساختمان کنگره اثبات ‌شود، ۱۰ سال زندان در انتظار رییس‌جمهوری پیشین آمریکا خواهد بود.

رسانه ها احتمال محاکمه ترامپ را به دلیل نقش او در تحریک هوادارانش به حمله به ساختمان کنگره (کاپیتول)، مطرح می کنند.

خبرگزاری د.پ.آ. آلمان با یادآوری اینکه کار مخالفان ترامپ با او هنوز تمام نشده، نوشت: دونالد ترامپ با وجود تبرئه شدن در پروسه استیضاح کنگره هنوز با خطر زندانی شدن روبه رو است.

بر این اساس با این که ترامپ پس از رای منفی سنا به طرح استیضاح دموکرات ها نفس راحتی کشید، اما خطر همچنان او را تهدید می کند. این موضوع به ویژه با توجه به سخنان یک جمهوری خواه ارشد که فکر می کند در مورد ترامپ امکان پیگیری قضایی وجود دارد، اهمیت می یابد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان