۸ میلیارد تومان صرف امور پژوهشی شهرداری اصفهان در سالجاری شد

اصفهات- ایرنا - مدیر پژوهش، خلاقیت و فناوری‌های نوین شهرداری اصفهان گفت: شهرداری، امسال حدود هشت میلیارد تومان صرف امور پژوهشی خود کرد.

مرتضی نصوحی روز دوشنبه در نشست خبری چهارمین "جشنواره ملی، شهر پژوهی" و "نخستین جشنواره فن‌پژوهی شهر" که در سالن جلسات ستاد مرکزی دانشگاه پیام نور اصفهان برگزار شد، افزود: استفاده مدیران از پشتوانه علمی و پژوهش‌های کاربردی پژوهشگران حوزه شهری موجب تصمیم‌گیری بهتر، جلوگیری از اتلاف زمان و بودجه و پرهیز از برخوردهای سلیقه‌ای می‌شود.

وی هدف از برگزاری این جشنواره را شبکه‌سازی، ارتباط با نُخبگان مراکز تحقیقی و استفاده از ظرفیت آنها در نظام مدیریت و برنامه‌ریزی شهری دانست و  با تاکید بر اهمیت برگزاری چنین جشنواره‌هایی اظهار داشت: موضوعات شهری، همه افراد جامعه را درگیر می‌کند و همه شهروندان به نوعی با مسائل مختلف این حوزه مواجهند، ضمن‌اینکه طیف وسیعی از پژوهش‌های کاربردی با حوزه مدیریت و برنامه‌ریزی شهری مرتبط است. 

نصوحی خاطرنشان کرد: به منظور رصد علمی و موثر آثار دریافتی، برای نخستین بار برگزاری این جشنواره به دانشگاه سپرده شده که این امر جلب اعتماد اساتید برجسته را نیز بدنبال داشته است.
وی ادامه داد: در این دوره از جشنواره  که با برگزاری نخستین جشنواره فن پژوهی شهری همزمان شده است، به کمک پژوهشگران مطرح دانشگاه‌های استان و کشور بدنبال رفع معضلات شهری و ارتقا زیست پذیری شهری هستیم.

مدیر پژوهش، خلاقیت و فناوری‌های نوین شهرداری اصفهان با تاکید بر این که در جشنواره امسال، تنها به آثار پژوهشی توجه نمی‌کنیم و شرکت‌های دانش بنیانی که محصولاتشات در خدمت مدیریت شهری باشند نیز مورد توجه قرار می‌گیرند، خاطرنشان کرد: شهرداری نیازمند استفاده از ایده‌های نو در زمینه‌های مختلف مدیریت و توسعه شهری است و شهرداری با کاربست پژوهش‌های کاربردی، سریعتر به زیست پذیرترکردن شهر دسترسی پیدا خواهد کرد.

نصوحی افزود: در این همایش موضوعات مختلف مرتبط با معضلات عمده شهر اصفهان از جمله مقابله با آلاینده‌ها، بحران‌های شهری و پژوهش‌های مرتبط با زیست‌پذیری از اولویت بالاتری برخوردارند و علاوه بر این، تمام موضوعات مرتبط با مدیریت و برنامه ریزی شهری را نیز پذیرا هستیم.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه پیام نور  و دبیر علمی چهارمین جشنواره ملی شهرپژوهی  نیز این نشست خبری گفت: آثار این جشنواره در ۶ قالب کتاب، پایان‌نامه، طرح پژوهشی، مقاله، محصولات فناورانه و تولیدات رسانه ای پذیرفته می‌شود که بازه زمانی انتشار آنها باید از ابتدای سال ۱۳۹۶ تا تا پایان دی ۱۳۹۹ باشد.

رضا مختاری تاکید کرد: هر اثری که قبل از سال ۱۳۹۶ انتشار یافته یا هنوز چاپ و منتشر نشده باشد، در این جشنواره قابل بررسی و پذیرش نیست با این حال طرح‌هایی که قرارداد آنها مربوط به قبل از سال ۱۳۹۶ ولی تحویل آن از سال ۱۳۹۶ به بعد باشد، قابل ارزیابی و داوری است. 

عضو هیات علمی دانشگاه پیام نور، کاهش آلاینده‌های محیطی با تمرکز بر آلودگی هوا، روانسازی عبور و مرور شهری و حمل و نقل و ترافیک، گردشگری شهری و فرهنگ شهروندی، بهره‌وری و اقتصاد شهری ، رسانه، ارتباطات و دیپلماسی شهری و بین‌المللی و مدیریت ایمنی و بحران با تاکید بر تاب‌آوری شهری را از از محورهای همایش یا شده برشمرد.

مختاری افزود: سلامت و سرزندگی فضاهای شهری، آینده‌پژوهی، برنامه‌ریزی شهری و شهرسازی، نوآوری شهری و استفاده از فناوری‌های نوین در مدیریت شهری و شهر هوشمند، مدیریت عمران شهری و  حقوق شهروندی از دیگر محورهای این همایش خواهد بود.
 
به گزارش ایرنا، چهارمین جشنواره ملی شهرپژوهی و نخستین جشنواره فن پژوهی شهری با شعار «اصفهان، شهری زیست پذیر»، اردیبهشت سال ۱۴۰۰ در اصفهان  برگزار می‌شود.

علاقه مندان از ۵ تا ۱۵ اسفند سالجاری فرصت دارند تا آثار خود را به دبیرخانه این جشنواره ارسال کنند.


 

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =