معلمان شوق آموزش قرآن را در دانش‌آموزان ایجاد کنند

تهران- ایرنا- وزیر آموزش‌وپرورش گفت: معلمان شوق آموزش قرآن را در دانش آموزان ایجاد کنند؛ چرا که پیوند نظام تعلیم و تربیت با قرآن به حفظ و قرائت قرآن محدود نمی‌شود.

به گزارش روز دوشنبه مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش، محسن حاجی میرزایی در پنجاه و ششمین جلسه کمیسیون توسعه آموزش عمومی قرآن کشور، با بیان اینکه مسئولیت ما نسبت به قرآن مجید، مسئولیتی قطعی است و به ‌عنوان یک مسلمان مدیون قرآن هستیم، افزود: به‌ صورت خاص مأموریت نظام تعلیم و تربیت، تربیت و پرورش افراد است و یکی از ویژگی‌های بارز قرآن مجید، تعلیم و تربیت است.

وی ادامه داد: پیوند نظام تعلیم و تربیت با قرآن یک پیوند وسیع و عمیق است که به حفظ و قرائت محدود نمی‌شود بلکه اهداف نظام تعلیم و تربیت باید بر اساس اهداف تربیت قرآنی و اسلامی باشد که سند تحول نیز بر این اساس تنظیم‌شده و بر آن تأکید دارد.

حاجی میرزایی ارتقای توان مهارتی دانش آموزان را در تمام زمینه‌ها و به‌طور خاص در آموزش‌های قرآنی بسیار حائز اهمیت دانست و گفت: یکی از چالش‌ها نظام‌های تعلیم و تربیت تبدیل دانش به شایستگی، مهارت، باور و ارزش است. رویکرد سند تحول جایگزینی دانش‌افزایی و مدرسه محوری به سمت آماده کردن دانش آموزان برای بروز و ظهور، فضلیت‌ها و شایستگی‌ها است.

وزیر آموزش‌وپرورش یکی از چالش‌های جدی در این مقطع زمانی را تغییرات سریع در جوامع دانست و گفت: جامعه جدید برای استمرار ارزش‌ها و باورهای جامعه قبلی با چالش‌های زیادی روبرو است و مخاطرات در برابر این تغییرات پرشتاب و گسترده بسیار جدی و مهم است. ازاین‌رو تفکر و یافتن راهی که بتوانیم در میان این دگرگونی‌ها و تغییرات مدافع نسل جدید باشد و آن‌ها را با باورها و ارزش‌های دینی آشنا کنیم، بسیار مهم است.

حاجی میرزایی طرح توانمندسازی معلمان درباره آموزه‌های قرآنی را مفید دانست و تصریح کرد: هدف از اجرای این طرح رساندن معلم به سطحی از توانایی است که بتواند دانش آموزان را به سمت هدف نهایی و مطلوب نظر سند تحول سوق دهد.

وی تصریح کرد: معلمان باید بتوانند به‌راحتی در زمینه‌های قرآنی با دانش آموزان ارتباط برقرار کنند و شوق آموزش قرآن را در دانش آموزان ایجاد کنند. بر این اساس سنجش معلم و دانش‌آموز در اجرای صحیح طرح بسیار با اهمیت است.

پنجاه و ششمین جلسه کمیسیون توسعه آموزش عمومی قرآن کشور با حضور اعضای این کمیسیون در ساختمان شهید رجایی برگزار شد. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha