وزیر خارجه عراق با دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس دیدار کرد

بغداد-ایرنا- وزیر امور خارجه عراق امروز (دوشنبه) با دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس در شهر ریاض پایتخت عربستان دیدار کرد.

به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه خبری بغداد الیوم، در بیانیه وزارت خارجه عراق آمده است: «فواد حسین» وزیر خارجه عراق امروز با «نایف الحجرف» دبیرکل شورای همکاری دیدار و درباره شماری از موضوعات مرتبط با کار و فعالیت مشترک عربی بحث و تبادل نظر کرد.
این بیانیه افزود: وزیر خارجه عراق در این دیدار بر لزوم فعال سازی سازوکار مشترک با شورای همکاری در راستای انعکاس عمق روابط و منافع مشترک تاکید کرد.
دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس سیزدهم بهمن ماه سفری به عراق داشت و با مقامات این کشور دیدار و گفت وگو کرد.
وی آن زمان در کنفرانس مطبوعاتی مشترک بعد از دیدار با وزیر امور خارجه عراق در بغداد گفت که ثبات عراق برای امنیت کشورهای این شورا مهم و آنها از مبارزه عراق با تروریسم حمایت می کنند.
الحجرف در این کنفرانس همچنین از اشتیاق شورای همکاری خلیج فارس برای تقویت روابط با بغداد و پروژه های اقتصادی و سرمایه گذاری بین کشورهای عضو این شورای و عراق سخن گفت و تصریح کرد که اتصال شبکه برق کشورهای عرب حوزه خلیج فارس و عراق از مهمترین پروژه های بین دو طرف است.
وزیر خارجه عراق نیز به نوبه خود در این کنفرانس "مبارزه با تروریسم و تفکر افراطی" را از جمله محورهای مذاکرات خود با الحجرف برشمرد و گفت که کشورهای عرب حوزه خلیج فارس از امنیت و ثبات عراق حمایت می کنند.
دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس آن زمان همچنین با  «مصطفی الکاظمی» نخست وزیر عراق دیدار کرد و الکاظمی در بر تلاش عراق برای تحکیم روابط خود با کشورهای شورای همکاری و ایجاد تکامل با اعضای این شورا در زمینه های سیاسی، فرهنگی، اقصادی و تجاری و همچنین لزوم این نکته تاکید کرد که گفت وگو مبنای حل مشکلات لاینحل بین کشورهای منطقه باشد.
وی همچنین بر "اعتقاد راسخ عراق به اهمیت گفت وگو تاکید کرد؛ بویژه که تحولات کنونی منطقه ای و بین المللی بر همه کشورهای منطقه تاثیر خواهد داشت و همین امر تلاش مشترک آنها براساس اصول و مبانی گفت وگو را در این باره ایجاب می کند".
وزیر خارجه عراق صبح امروز برای دیدار با «فرحان بن فیصل» همتای سعودی خود وارد عربستان شد. سفر وی یک روز بعد از سفر رسمی و اعلام نشده «عثمان الغانمی» وزیر کشور عراق در صدر یک هیات بلندپایه به ریاض انجام شده است.
«احمد الصحاف» سخنگوی وزارت خارجه عراق امروز در بیانیه ای اعلام کرد: دوطرف درباره مهمترین تحولات روابط دو جانبه و پیگیری مهمترین نتایج نشست های کمیسیون عالی مشترک بین دو طرف و راههای پیشبرد تکمیل اجرایی کردن یادداشت تفاهم های امضا شده بین بغداد و ریاض بحث و گفت وگو خواهند کرد.
وی افزود: وزیران خارجه عراق و عربستان همچنین به اهمیت در دستور کار قرار دادن تلاش های دوجانبه برای تقویت امنیت و صلح در منطقه خواهند پرداخت و درباره مجموع تحولات منطقه ای و بین المللی و بازتاب آن بر منابع مشترک بحث و گفت وگو خواهند کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =