۷ اسفند ۱۳۹۹،‏ ۷:۱۵
کد خبرنگار: 1455
کد خبر: 84239605
۳ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

کرونای انگلیسی پشت دروازه‌های لرستان

خرم‌آباد - ایرنا - کرونای انگیسی پشت دروازه‌های لرستان در انتظار فرصتی برای جولان در استان لحظه‌شماری می‌کند و مردم استان در تکاپوی خریدهای نوروزی از حضور ویروس کرونا غافل هستند.

به گزارش ایرنا، معابر و خیابان های اصلی شهر خرم آباد شلوغ ترین و پرازدحام ترین روزهای سال جاری را به بهانه خریدهای نوروزی پشت سر می گذارد و در این میان کم نیستند خانواده های چند نفری که همگی با هم راهی فروشگاه ها و مجتمع های تجاری شدند تا خرید خوبی را برای تعطیلات نوروزی رقم بزنند اما آیا با این شرایط و خطر حضور ویروس کرونا امکان استفاده از این خریدها برای این افراد وجود دارد؟

برخی از فروشگاه ها و مغازه های پوشاک و البسه به قدری شلوغ است که افرادی در بیرون از مغازه ها منتظر فرصتی برای ورود به داخل فروشگاه ها هستند و در این میان فضای کوچک فروشگاه ها جولانگاه ویروس مهاجم کرونا شده است و از طرفی روز به روز به تعداد مبتلایان وبستری شدگان کووید 19 افزوده می شود.

برخی نیز به کلی ویروس کرونا را در این رفت و آمدها به فراموشی سپرده اند و حتی حاضر نیستند برای حفظ سلامتی خود و دیگران از ماسک استفاده کنند و بدون هرگونه توجه به پروتکل های بهداشتی گام به گام با کرونا در پی خریدهای نوروزی در حرکت هستند.

فروشگاه های اغذیه فروشی و فست و فود و آبمیوه فروشی ها نیز به برکت پر رونق شدن خریدهای نوروزی آنچنان روزهای شلوغی را به خود دیده اند که برخی نیز با اصرار ایستاده از خوراکی های این مکان ها بدون توجه به پروتکل های بهداشتی تناول می کنند و به یاد روزگار قبل از کرونا روزهای بی اعتنایی به ویروس کرونا را سپر می کنند.

اما زمانیکه مسولان مدام در حال یادآوری و تاکید بر رعایت پروتکل های بهداشتی هستند و کرونای انگلیسی در پشت دروازه های لرستان خیمه زده است آیا اینگونه جان افراد جامعه را برای خرید چند قلم کالای غیر ضروری به خطر انداختن جایز است؟

مدیرکل پدافند غیر عامل استانداری لرستان می گوید: باتوجه به شیوع ویروس جهش یافته کرونا در استان های همجوار خوزستان و مرکزی، رعایت نکات بهداشتی برای مقابله با ویروس کرونا در لرستان ضروری است.

 "علی سیف" افزود: ویروس جهش یافته جدید موسوم به کرونای انگلیسی در برخی از استان های کشور به ویژه استان همجوار خوزستان به طور روز افزونی در حال شیوع و گسترش می باشد و به طوریکه که ظرف چند روز، وضعیت این استان از آبی و زرد به رنگ قرمز و حالت هشدار تغییر یافته است. 

وی گفت: باتوجه به قدرت سرایت و میزان کشندگی بالای ویروس جدید و از طرفی امکان بسیار زیاد انتقال بیماری از سمت استان خوزستان، لازم است هم استانی های گرامی جهت جلوگیری از ابتلای خود و اطرافیان به این ویروس نکات بهداشتی را رعایت کنند.

سیف افزود: با توجه به نزدیکی به ایام پایان سال مردم تا حد ممکن از حضور و تردد در معابر و مکان‌های عمومی و همچنین شرکت در اجتماعات شادی و عزا و دورهمی ها جداً خودداری کنند همچنین جهت حفظ سلامت خود و دیگران حتی الامکان همزمان از ۲ ماسک استفاده نمایید.

وی ادامه داد: از آنجایی که ویروس جدید بیشتر نوجوانان و جوانان را درگیر می کند لازم است این موضوع جهت جلوگیری از ابتلای فرزندان مورد توجه ویژه قرار گیرد و تا از سفر های غیر ضروری اجتناب گردد.

لرستان در معرض خطر کرونای انگلیسی قراردارد

قائم مقام رئیس دانشگاه علوم پزشکی لرستان گفت: کرونای انگلیسی متأسفانه در خوزستان به عنوان استان همجوار لرستان، شیوع پیدا کرده ولی : خوشبختانه تاکنون کرونای انگلیسی وارد استان لرستان نشده است.

"علی فرهادی" ادامه داد: خوشبختانه تست کرونای انگلیسی ۸۵ مسافری هم که پس از بازگشت سفرهای خارجی از طریق فرودگاه خرم‌آباد وارد استان شده بودند منفی شد.

به گفته وی  این افراد از طریق فرودگاه امام خمینی (ره) به کشور بازگشته بودند و با رصد سفرهای آنان در فرودگاه خرم آباد نیز مورد آزمایش کووید ۱۹ انگلیسی قرار گرفتند. 

وی با اشاره به اینکه تاکنون موردی از کرونای انگلیسی در لرستان گزارش نشده است تصریح کرد: با توجه به مشاهده این ویروس جهش یافته در استان های همجوار و گردش آن در کشور، خطر پشت دروازه های استان است.

قائم مقام رئیس دانشگاه علوم پزشکی لرستان با تاکید بر اینکه از مردم عزیز استان تقاضا می‌کنیم به هیچ عنوان به استان خوزستان مسافرت را انجام ندهند چرا که وضعیت بسیار نامناسب است گفت: در صورت عدم رعایت پروتکل‌ها، این ویروس می‌تواند وارد استان لرستان هم شود.

وی گفت: علاوه بر رصد و تست مسافران از کشورهای خارجی، منع رفت و آمد به استان خوزستان را اعلام کرده‌ایم و ممنوعیت تردد شبانه همچنان ادامه دارد.

فرهادی تصریح کرد: متأسفانه طی یک تا دو ماه گذشته شاهد عادی سازی بیماری هستیم و رعایت پروتکل‌ها از ۸۵ درصد به ۶۷ درصد کاهش پیدا کرده است.

موج چهارم کرونا خطرناک تر از موج های قبلی است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی لرستان نیز گفت: موج چهارم کرونا که اکنون در برخی مناطق کشور شروع شده بسیار خطرناک‌تر از موج های قبلی است.

 دکتر "محمدرضا نیکبخت" اظهار داشت: در حال حاضر حدود ۱۵ درصد از نمونه‌هایی که از مراجعه کنندگان به مراکز درمانی در استان گرفته می‌شود، مثبت هستند.

وی با بیان اینکه اکنون به طور معمول این روزها موارد مرگ ناشی از کرونا در استان وجود دارد افزود: تعداد فوتی‌ها در موج چهارم در برخی مناطق ، نسبت به موج‌های دیگر بیماری بیشتر بوده است.

وی اضافه کرد: در مجموع چون هشت شهر خوزستان قرمز است و ما نیز در جوار این استان هستیم بنابراین زنگ خطر برای لرستان وجود دارد و ممکن است هر لحظه به وضعیت نارنجی و قرمز برگردیم و مجبوریم به شدت در این روزها پروتکل‌های بهداشتی را رعایت و از تجمعات خودداری کنیم.

هشدار وضعیت قرمز کرونا در لرستان جدی است

 استاندار لرستان نیز گفت: حجم ترددهای جاده ای و وضعیت قرمز برخی شهرهای خوزستان یک هشداری جدی در خصوص بازگشت لرستان به شرایط پرخطر شیوع کرونا است.

سید موسی خادمی بیان کرد: با اعلام ستاد ملی مقابله با کرونا، برخلاف اینکه در هفته های گذشته  وضعیت قرمزی در کشور گزارش نشده بود اما این هفته برخی از شهرهای کشور به خصوص در استان خوزستان وارد وضعیت قرمز شده اند.

وی اظهار داشت: وضعیت قرمز کرونا به همسایگی لرستان رسیده و با توجه به حجم ترددهای جاده ای، وضعیت قرمز برخی شهرهای خوزستان، هشداری جدی برای لرستان است.

وی با تاکید بر اینکه نباید شرایط عادی تلقی شود تصریح کرد: مردم رعایت بیش از پیش پروتکل های بهداشتی را در دستورکار داشته باشند چراکه کرونا تمام نشده است و شواهد از بازگشت موج جدیدی حکایت دارد.

استاندار لرستان عنوان کرد: با لحاظ شرایط کنونی و همسایگی با استان خوزستان، محدودیت هایی با هدف پیشگیری از افزایش مبتلایان در ورودی های استان به ویژه در شهرستان پلدختر اعمال خواهد شد.

خادمی افزود: در سطح استان نیز باید تمهیداتی فراهم شود تا از ورود وسائط نقلیه جلوگیری شود و نیروی انتظامی موظف خواهد شد با همه پلاک هایی که مربوط به شهرهای قرمز خوزستان هستند طبق مصوبات برخورد کند.

 تعداد مبتلایان به کرونا در این استان تا چهارم اسفندماه به ۶۶ هزار و ۷۷۹ نفر رسیده و تاکنون یک هزار و ۳۴۶ نفر از مردم این استان به دلیل ابتلا به کرونا جان خود را از دست داده اند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =