عملیات اجرایی ترمیم و بازسازی گلدسته حرم مطهر امامین جوادین (ع)

تهران- ایرنا- جانشین رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات گفت: عملیات اجرایی تثبیت و مقاوم‌سازی گلدسته شمال شرقی حرم مطهر امامین جوادین (ع) در کاظمین خبر داد و گفت: با اجرای این طرح که از ‌نظیر فنی در جهان بی‌نظیر است، خطر سقوط مناره کج شده بر روی گنبد و حرم مطهر رفع شد.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از روابط عمومی ستاد بازسازی عتبات عالیات، مجید نامجو افزود: مراحل اجرایی این پروژه یکی از پیچیده‌ ترین طرح‌های مهندسی جهان در قالب پروژه مقاوم سازی گلدسته کج شده حرم مطهر امامین جوادین (ع) در شهر کاظمین به شمار می رفت هم اکنون به اتمام رسیده است.

وی گفت: گلدسته شمال شرقی (باب‌المراد) حرم امامین جوادین علیهما السلام به ارتفاع ۴۰ متر با ملات گچ و ساروج قرن‌ها پیش ساخته شده بود که به دلیل وجود آب زیر سطحی و سایر عوامل فرسایشی، از قسمت سقف به سمت گنبد، ۸۴ سانتیمتر انحنا پیدا کرده بود.

وی با بیان اینکه بیم آن می‌رفت با ریزش و سقوط این گلدسته، دو گنبد حرم مطهر نیز آسیب ببیند، افزود: تولیت حرم مطهر امامین جوادین (ع) که پیش‌ تر از اجرای موفقیت آمیز پروژه لاغرسازی ستون‌های اطراف حرم مطهر امام حسین(ع) و مقاوم سازی حرم سید الشهدا توسط ستاد بازسازی عتبات کرمان بازدید کرده بود، درخواست کرد تا همان گروه خبره، برای رفع این خطر در حرم کاظمین وارد عمل شود.

نامجو ادامه داد: پس از مدت‌ها کار مطالعاتی دقیق و بررسی شیوه‌های مختلف، متخصصان ستاد بازسازی عتبات کار تثبیت گلدسته را با تزریق دوغاب بتنی ویژه برای فونداسیون و تثبیت حرم در فروردین ۹۷ آغاز کردند. تلاش برای حفظ معماری تاریخی حرم که از آثار ماندگار معماری ایرانی و اسلامی از دوره‌های صفوی و قاجار است، بر دشواری کار افزوده بود.

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =