۴۰ درصد خوابگاه‌های دانشگاه‌های علوم‌پزشکی فرسوده است

تهران- ایرنا- معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: از ۳۱۳ خوابگاه دانشگاه های علوم پزشکی، ۴۰ درصد از خوابگاه ها فرسوده، ۴۹ درصد نیاز به بازسازی و ۱۱ درصد به نوسازی نیاز دارند.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا، سیماسادات لاری امروز (دوشنبه) در نوزدهمین آیین پویش ره سلامت با بهره برداری از برخی طرح های دانشجویی و پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور دارای ۳۱۳ خوابگاه مجردی، متاهلی و ملکی با ظرفیت ۷۲ هزار دانشجو و ۹۰۰ هزار متر مربع متراژ هستند.

وی در این آیین که با حضور سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در حال برگزاری است، اظهار داشت: محیط خوابگاه، جایگزین محیط خانواده برای دانشجو است. اگر خوابگاه کیفیت مناسب داشته باشد بر رشد اجتماعی، فرهنگی و سلامت جسم و روان دانشجو تاثیر خواهد داشت؛ چرا که این دانشجویان قرار است جسم و روان بیماران را مداوا کنند و باعث آرامش روحی و روانی آنان شوند.

لاری با اشاره به تلاش بی وقفه و پرثمر دانشجویان دوره های مختلف پزشکی در بیمارستان ها برای مقابله با کووید ۱۹، عنوان داشت: به رغم ابتلای بسیاری از دانشجویان، این ویروس بر جان هیچ یک از دانشجویان غلبه نکرد و با ارائه خدمات کامل بهداشتی و درمانی به این نیروها، دانشجویان بهبود یافتند.

لاری گفت: دانشجویان مقاطع مختلف رشته های پزشکی در تمامی جبهه ها مانند درمان، مستند سازی، تولید مواد ضدعفونی، تولید ماسک و طرح شهید سلیمانی شرکت کردند.

ارتقای کیفی خوابگاه های علوم پزشکی

لاری تاکید کرد: به طور معمول ۴۵ درصد از دانشجویان غیربومی باید در هر یک از خوابگاه های علوم پزشکی اسکان یابند، اما اگر بخواهیم ۱۰۰ درصد این دانشجویان را اسکان دهیم، مجبور به اجاره ۱۷۴ خوابگاه هستیم.

معاون وزیر بهداشت ادامه داد: تا پیش از این ۷۸ پروژه نیمه تمام خوابگاهی وجود داشت که ۱۴ پروژه با ایجاد ۲۳۰۰ ظرفیت خوابگاهی در این مدت آماده بهره برداری شده است. همچنین، ۳۰ پروژه دیگر خوابگاهی با ظرفیت ۱۰ هزار دانشجوی دیگر در کل کشور اسکان می یابند.

لاری ادامه داد: در این مدت پنج سالن غذاخوری و آشپزخانه و ۱۰ فضای ورزشی تکمیل و بهره برداری شده است.

وی درباره به تلاش ها برای صنعتی شدن آشپزخانه های دانشگاه های علوم پزشکی گفت: تا پیش از این تنها ۲۰ درصد این آشپزخانه ها صنعتی بود که اکنون این عدد به ۵۰ درصد رسیده است. تا پایان دولت دوازدهم نیز ۹۰ درصد آشپزخانه های دانشگاه های علوم پزشکی صنعتی سازی می شوند.

افزایش خوابگاه های متاهلی علوم پزشکی ها

لاری گفت: ۸۴۰ واحد متاهلی در کل کشور داشتیم و خوابگاه های مجردی ارجح بودند که دانشگاه های غیرت به خرج دادند و این تعداد ۲۰ درصد افزایش یافت. اکنون هزار خوابگاه متاهلی در کشور داریم و ۱۱۵ واحد دیگر آماده بهره برداری است.

معاون فرهنگی وزارت بهداشت در ادامه به افزایش حقوق دانشجویان علوم پزشکی اشاره کرد و گفت: در این مدت از ظرفیت خیران برای تکمیل پروژه های خوابگاهی استفاده شد.

در ادامه این مراسم وزیر بهداشت و معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت از زمین چمن مصنوعی و خوابگاه بوستان ۴ و ۵ و آشپزخانه صنعتی دانشگاه علوم پزشکی تهران بازدید کردند.

پروژه خوابگاه‌های بوستان ۳ و ۴ پسران با زیربنای ۱۰ هزار مترمربع و ظرفیت ۷۰۰ دانشجو از پروژه‌های در حال ساخت دانشگاه است.

هچنین پروژه بهسازی آشپزخانه صنعتی با ظرفیت ۵ هزار پرس در هر وعده با زیربنای ۱۰۰۰ مترمربع، احداث زمین چمن مصنوعی خوابگاه پسران، قرائت خانه خوابگاه‌های دختران با ظرفیت ۱۰۰ دانشجو و زیربنای ۸۰۰ مترمربع و ساخت سالن ورزش‌های گروهی خوابگاه‌های دختران با ظرفیت ۳۰ نفر و زیربنای ۳۰۰ مترمربع از دیگر پروژه‌هایی است که امروز افتتاح شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha