بیانیه آژانس انرژی اتمی در تضاد با قانون اقدام راهبردی است

تهران- ایرنا- نماینده مردم کرمان در مجلس گفت: بیانیه مشترک سازمان بین المللی انرژی اتمی و سازمان انرژی اتمی کشورمان در تضاد کامل با قانون اقدام راهبردی مجلس شورای اسلامی است.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، محمدمهدی زاهدی در نشست علنی امروز دوشنبه- در واکنش به توافق آژانس بین المللی انرژی اتمی و سازمان انرژی هسته ای کشور، گفت: مواد یک، دو، سه، شش و هفت قانون اقدام راهبردی مجلس برای رفع تحریم ها بر خروج جمهوری اسلامی ایران از پروتکل الحاقی بعد از ۲ ماه از لازم الاجراء شدن این قانون تاکید کرده است.

نماینده مردم کرمان گفت: ماده ۶ این قانون تاکید دارد که دولت جمهوری اسلامی ایران موظف است در صورت عدم اجرای کامل تعهدات کشورهای متعهد از جمله کشورهای ۱+۴ یعنی آلمان، فرانسه، انگلیس، روسیه و چین در قبال ایران و عادی نشدن روابط بانکی و رفع کامل موانع صادراتی و فروش نفت و فرآورده های نفتی و همچنین برگشت کامل ارز حاصل از فروش نفت، دو ماه پس از لازم الاجرا شدن این قانون در مجلس نظارت های فراتر از پادمان از جمله اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف کند.

زاهدی با بیان اینکه بیانیه سازمان بین المللی انرژی اتمی و سازمان انرژی اتمی کشورمان در تضاد کامل با مصوبه مجلس است،  اظهار کرد: بر اساس این بیانیه ایران بر اجرای کامل و بدون محدودیت موافقتنامه جامع پادمان خود با آژانس همانند قبل ادامه می‌دهد در صورتی که ما در مصوبه مجلس اعلام کرده بودیم که باید بعد از ۲ ماه اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی متوقف شود.

زاهدی با طرح این سوال از دولتمردان که قانون را چرا با این صراحت اجرا نمی‌کنید، گفت: مقام معظم رهبری تاکید کردند که ابتدا باید تحریم ها رفع و راستی‌آزمایی شود تا ما در برجام بمانیم اما اکنون نه تحریمی لغو شده و نه فرصتی باقی مانده است.

وی گفت: بند ۲ بیانیه مشترک آژانس هم به یک تفاهم نامه فنی دوجانبه موقت سازگار با قانون مجلس اشاره می‌کند که به موجب آن آژانس به فعالیت‌های راستی آزمایی و نظارت ضروری خود طبق فهرست پیوست به مدت ۳ ماه ادامه خواهد داد که این موضوع هم در تضاد با مصوبه مجلس است.

همچنین در این نشست محمدعلی محسنی بندپی گفت: ایران اسلامی بیش از هر زمان دیگری به وحدت بین قوا و عملکرد هر قوه در جایگاه قانونی خودش احتیاج دارد.

 نماینده مردم نوشهر تصریح کرد: دولت باید مجری قوانین مجلس یازدهم باشد، نه قانونگذار مستقل به موازات مجلس شورای اسلامی، از این رو باید این مهم مورد توجه قرار گیرد.

وی گفت: مطابق رهنمودهای رهبر انقلاب امروز وقت اجرای وعده‌ها است، نه وقت‌کشی‌های چندین ماهه و معلق کردن تصمیمات مسوولان در کشور. امروز اگر به وعده‌هایمان عمل نکنیم بدون شک مدیون خون سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی و شهید سرافراز دکتر فخری‌زاده هستیم.

بندپی خاطرنشان کرد: اینکه دولت بدون در نظر گرفتن حال مردم،  میز مذاکره دیگری را در پیش بگیرد و آنها برای مردم تصمیم بگیرند، پسندیده نیست. بدون شک اقتدار نظام جمهوری اسلامی ایران متکی به اقتدار مردمی است.

وی افزود: باید از اتخاذ تصمیمات احساسی و هیجانی بپرهیزیم، از این رو باید دبیر شورای امنیت ملی و رییس سازمان انرژی اتمی در مجلس حاضر شوند و نسبت به مسایل اخیر توضیح دهند تا آنچه صلاح است، رخ دهد.

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =