محک اتحاد دموکرات‌ها با بسته کمک کرونایی دولت بایدن

تهران-ایرنا- تارنمای هیل نوشت: دموکرات های مجلس نمایندگان آمریکا این هفته با نزدیک شدن به نهایی شدن بسته کمک کرونایی ۱.۹ تریلیون دلاری جو بایدن رئیس جمهوری این کشور، با بزرگترین آزمون اتحاد خود مواجه خواهند شد.

به گزارش دوشنبه ایرنا، این تارنمای آمریکایی افزود: انتظار نمی رود هیچ یک از جمهوریخواهان از این بسته حمایت کنند و با توجه به این امر دموکرات ها برای اطمینان از این که طرح پیشنهادی بایدن، رضایت جناح میانه رو و ترقی خواه فراکسیون دموکرات را جلب خواهد کرد نباید مرتکب اشتباه شوند.

اعضای کمیته های بودجه مجلس نمایندگان آمریکا امروز دوشنبه برای بررسی رسمی این بسته تشکیل جلسه می دهد. این بسته شامل مرحله سوم کمک های کرونایی به ارزش یک میلیون و ۴۰۰ دلار برای هر نفر، افزایش حداقل حقوق و اختصاص ۱۳۰ میلیارد دلار برای کمک به بازگشایی مدارس به منظور آموزش مستقیم و از سرگیری کمک بیمه قبل از پایان مهلت آن در اواسط ماه مارس(فروردین) خواهد بود.

دموکرات ها امیدوارند قبل از پایان مهلت مزایای بیمه بیکاری این بسته را برای تصویب نهایی به میز بایدن برسانند. نانسی پلوسی رئیس دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا و تیم این روند تلاش می کنند تا روز جمعه این بسته را به تصویب برسانند تا هفته آینده به صحن سنا برسد.

اگر این بسته از سوی سنا اصلاح شود مجلس نمایندگان آمریکا احتمالا آن را در هفته منتهی به ۸ مارس (۱۸ اسفند) بار دیگر این بسته را بررسی خواهد کرد.

جان یارموث رئیس دموکرات کمیته بودجه مجلس نمایندگان آمریکا گفت: ما با کمبود زمان مواجه هستیم و قبل از این که کشور بواسطه هزینه های انسانی و اقتصادی انفعال متضرر شود نیاز هست که اقدام جسورانه ای اتخاذ شود.

اعضای ترقی خواه مجلس نمایندگان آمریکا درباره اضافه کردن مفادی همچون افزایش حداقل دستمزد فدرال از ۷.۲۵ دلار به ۱۵ دلار در هر ساعت تا سال ۲۰۲۵ ابراز پیروزی کرده اند ولی هنوز معلوم نیست که چنین مفادی بتوانند در سنای آمریکا که تا  حدی دچار اختلاف است و حتی یک یا دو دموکرات میانه رو می توانند ایجاد ائتلاف کرده ای ائتلاف را بکشند، بقا یابد.

اعضای ترقی خواه همچنین فشارها بر همه دموکرات ها را برای حمایت از اولویت های خود تحت فشار قرار داده اند.

پرامیلا جیاپال رهبر دموکرات فراکسیون ترقی خواه کنگره در توئیتی نوشت: نمی توانیم اجازه دهیم یک یا دموکرات مانع افزوده شدن طرح حداقل دستمزد به ارزش ۱۵ دلار برای هر ساعت شود این یک سیاست و مشی سیاسی غلط است.

نمایندگان ترقی خواه همچنین با حفظ شرط آستانه درامد برای دریافت کمک ها به میزان دو دور قبلی در دولت ترامپ پیروزی دیگر را برای خود رقم زدند. این کمک به افرادی پرداخت می شد که ۷۵ هزار دلار و کمتر درامد داشند. برخی از دموکرات ها کاهش این آستانه به ۵۰ هزار دلار را پیشنهاد دادند تا مطمئن شوند کمک ها به آمریکایی های که نیاز واقعی دارند ارائه می شود اما این پیشنهاد در نهایت با حمایت اکثریت از پارامترهای قبلی رد شد.

رهبران جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا درعین تلاش می کنند با بسته پیشنهادی بایدن مخالفت کنند.  

هرچند مدتها است که افزایش حداقل دستمزد به ۱۵ دلار در ساعت یک اولویت ترقی خواهان را تشکیل می دهد، آنها معتقدند که رفع بحران کووید-۱۹ از طریق تقویت کارگران دارای دارمد پایین که با خطر ابتلا به ویروس در محیط های کاری خود مواجه هستند به همان اندازه اهمیت دارد.

دفتر بودجه کنگره در این ماه تخمین زده است که حداقل افزایش دستمزد حدود ۹۰۰ هزار نفر را از فقر خارج می کند اما ۱.۴ میلیون شغل از دست می دهد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha