نشست کابینه امنیتی اسراییل بعد از تفاهم ایران و آژانس انرژی اتمی

تهران- ایرنا- پس از تفاهم ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی در عصر یکشنبه ، منابع خبری رژیم صهیونیستی از برگزاری نشست کابینه امنیتی این رژیم در روز دوشنبه خبر دادند.

به گزارش امروز (دوشنبه) خبرگزاری «روسیا الیوم» کانال ۱۲ رژیم صهیونیستی گزارش داد که بنیامین نتانیاهو اولین نشست راهبردی با مقامات امنیتی کابینه را امروز درباره موضع اسرائیل در توافق هسته ای ایران برگزار خواهد کرد.

این منبع اظهار داشت که وزرا و روسای سرویس های امنیتی از جمله «بنی گانتس» وزیر دفاع، «گابی اشکنازی» وزیر امور خارجه ، «یوسی کوهن» رئیس موساد و «میر بن شبات» مشاور امنیت ملی اسرائیل در این جلسه شرکت خواهند کرد.

کانال ۱۲ افزود: سایر موضوعات از جمله جلوگیری از موقعیت یابی ایران در یمن، عراق و سوریه و همچنین نظارت دقیق و شفاف بر همه تأسیسات هسته ای ایران هم در این نشست بررسی خواهد شد.

ابراز نگرانی دولت رژیم صهیونیستی درباره فعالیت های هسته ای مسالمت آمیز جمهوری اسلامی ایران در حالی است که اسراییل در حال گسترش دیمونا تنها کارخانه ساخت بمب اتمی منطقه است.

گروه بین المللی مواد شکاف پذیر عکس های ماهواره ای را تایید کرد که اقدامات جدید ساختمانی در مرکز غیرقانونی تحقیقات و نیروگاه هسته ای «دیمونا» در صحرای نقب را تاکید می کنند.

این گروه بین المللی اعلام کرده است که «کار ساخت و ساز درمجاورت راکتور هسته ای دیمونا و ایستگاه پردازش مجدد آن درحال انجام است.

به گفته این گروه بین المللی، این اقدامات غیرقانونی که از اواخر سال ۲۰۱۸ شروع شده و همچنان اهداف آن مبهم است درمرحله کنونی در یک منطقه بزرگ حفاری شده متمرکز است که طول آن حدود۱۴۰ متر  عرض آن حدود ۵۰ متر می‌باشد.

روزنامه انگلیسی «گاردین» هم به نقل از «پاول بودویگ» محقق برنامه علوم و امنیت جهانی در دانشگاه پرینستون نوشت:به نظر می رسد که ساخت و ساز در اوایل سال ۲۰۱۹ یا اواخر ۲۰۱۸ آغاز شده است، بنابراین اقدامات حدود دو سال پیش شروع شده است و این تنها چیزی است که می توانیم در این مرحله بگوییم.

رژِیم صهیونیستی که هنوز به آژانس بین المللی انرژی اتمی اجازه دسترسی به برنامه هسته ای خود را نداده همچنان سیاست غیرقانونی توسعه این برنامه و گسترش زرادخانه اتمی خود را ادامه می دهد و جامعه جهانی درقبال آن که امنیت منطقه را به خطر انداخته، سکوت کرده است.

این رژیم بیش از ۲۰۰ کلاهک هسته ای در زرادخانه اتمی خود دارد.

فدراسیون دانشمندان آمریکایی هم تاکید کرده است که اسرائیل حدود ۹۰ کلاهک ساخته شده از پلوتونیوم تولید شده در راکتور آب سنگین دیمونا را در زرادخانه هسته ای  خود دارد.

رژِیم اشغالگراسرائیل عملیات ساخت راکتور دیمونا را در دهه ۱۹۵۰ با کمک گسترده و سری دولت فرانسه شروع کرد.

نقش راکتور دیمونا در برنامه تسلیحات هسته ای اسرائیل برای اولین بار توسط «مردخای وانونو» یک تکنسین سابق فعال در این راکتورکه داستان زندگی خود را برای روزنامه ساندی تایمز انگلیس در سال ۱۹۸۶ تعریف کرد، فاش شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha