افزایش پایداری انتقال فرآورده‌های نفتی با سرمایه‌گذاری ۴۰۰میلیون دلاری

تهران- ایرنا- سه خط لوله نفتی با سرمایه‌گذاری ۴۰۰ میلیون دلار امروز با حضور وزیر نفت به بهره‌برداری رسید که ظرفیت انتقال نفت و فرآورده‌های نفتی در کشور را ۵۶۰ هزار بشکه در روز افزایش داده و سهم مهمی را در تامین پایدار فرآورده‌های نفتی در کشور خواهد داشت.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، صبح امروز با حضور وزیر نفت ۳ خط لوله نفتی تبریز- خوی – ارومیه، نایین-کاشان-ری و شازند-قم-ری به بهره‌برداری رسید.

این طرح ها، از آن جهت اهمیت دارند که با بهره‌برداری از این ۳ خط لوله، شبکه انتقال نفت خام و فرآورده های نفتی در کشور توسعه پیدا می کند. از آنجا که اغلب میادین نفتی ایران در جنوب کشور واقع شده، این خطوط لوله که بیشتر در مرکز و شمال غرب کشور است، ‌ می‌تواند به پایداری شبکه انتقال نفت کمک شایانی کند.

برای احداث این ۳ خط لوله حدود ۴۰۰ میلیون دلار سرمایه گذاری انجام شده که در مجموع هزار کیلومتر به خطوط لوله نفت کشور اضافه کرده است.

خط لوله تبریز-خوی- ارومیه با سرمایه گذاری یک هزار و ۵۰۰ میلیارد ریالی و ۱۴ میلیون یورویی (در مجموع معادل ۷۰ میلیون دلار) روزانه ظرفیت انتقال ۶۰ هزار بشکه فرآورده های نفتی را دارا است.

این خط لوله ۱۴ اینچی از تبریز به ارومیه به طول ۲۲۰ کیلیومتر خواهد بود و در یک مسیر انشعابی به خوی می رسد. سهم ساخت داخل در احداث آن نیز ۸۳ درصد بوده و کل منابع مورد نیاز از داخل کشور تامین شده است.

خط لوله نایین-کاشان-ری خط لوله بعدی بود که امروز به بهره‌برداری رسید. این خط لوله وظیفه انتقال بخشی از فرآورده های نفتی تولیدی پالایشگاه ستاره خلیج فارس و بندرعباس را به نایین و کاشان و از آنجا به تهران بر عهده دارد. طول این خط لوله ۲۰ اینچی، ۴۳۰ کیلومتر است.

در کنار آن نیز احداث ۱۰ مخزن سقف ثابت و متحرک به ظرفیت ۳۰۰ هزار متر مکعب فرآورده در نایین در دستورکار بوده است.

همچنین احداث تلمبه خانه جدید انتقال نفت کاشان و توسعه تلمبه خانه نایین نیز به انجام رسیده است.

سرمایه گذاری برای این مجموعه ۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال و ۸۴ میلیون یورو (در مجموع ۲۴۵ میلیون دلار) ‌بوده که همگی از منابع داخلی تامین شده است.

مدت اجرای آن نیز ۶ سال بوده و سهم ساخت داخل ۹۲.۵ درصد برآورد می شود.

آخرین خط لوله ای که امروز به بهره برداری رسید خط لوله شازند-قم-ری بود. این خط لوله فرآورده‌های تولیدی پالایشگاه شازند را به قم و در نهایت به تهران منتقل می کند. با احداث خط لوله ۲۶ اینچی شازند-اراک-ری، ظرفیت انتقال فرآورده ۳۰۰ هزار بشکه در روز بیشتر می شود و محرومیت‌زدایی، ‌کاهش حمل و نقل بین شهری و انتقال پایدار فرآورده ها به محل مصرف از مهمترین اهداف احداث آن است.

طول این خط لوله نیز ۲۹۲ کیلومتر است که با سرمایه گذاری ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریالی (معادل ۸۰ میلیون دلار) از محل منابع داخلی به بهره برداری رسیده است. مدت اجرا چهار سال و سهم ساخت داخل در اجرای آن ۱۰۰ درصد است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =