زلزله سی‌سخت و مدیریت بحران در زمستان

تهران- ایرنا- روزنامه اعتماد در یادداشتی نوشت: زلزله ۲۹/۱۱/۹۹ سی‌سخت کهگیلویه و بویراحمد که در ساعت ۲۲:۰۵ شامگاه رخ داد. کانون درست در مجاورت شهر سی‌سخت قرار داشت و در پهنه نسبتا وسیعی از شیراز تا استان خوزستان و بخش‌هایی از لرستان حس شد.

در ادامه یادداشت چهارم اسفند ۱۳۹۹ روزنامه اعتماد به قلم مهدی زارع می خوانیم:  گسل مسبب به نظر می‌رسد که قطعه فرعی و فشاری گسله سی‌سخت با طول حدود ۹۰ کیلومتر از سامانه گسله کازرون و در شمال دنا با ۱۴۰ طول کیلومتر است. سامانه گسلی مزبور در شمال خودراندگی اصلی زاگرس را در منطقه بروجن قطع می‌کند. گسل دنا یک گسل پی سنگی با سازوکار فشاری و امتداد لغز است. از سوی هلال‌احمر روز سی بهمن یک‌هزارو ۸۰۰ تخته چادر امدادی بین مردم زلزله‌زده سی‌سخت و روستاهای شهرستان دنا توزیع شد. مسوولان در فردای حادثه (پنجشنبه ۳۰/۱۱/۹۹) ۲ کمپ اسکان برای زلزله‌زدگان راه‌اندازی کردند، اما این کمپ‌ها با استقبال مردم روبه‌رو نشد و خالی ماند. کسی کشته نشد ولی منازل مردم آسیب جدی و وسایل درون ساختمان‌ها نیز صدمات زیادی دید. ازدحام در کمپ‌ها خطر شیوع ویروس کرونا را افزایش می‌دهد.

چادرهای هلال‌احمر را در یک مکان واحد برپا می‌کنند، اما مردم ترجیح می‌دهند چادر در محل منزل‌شان مستقر باشند تا به اموال‌شان نزدیک باشند. تعطیلی تمامی نانوایی‌ها، سوپرمارکت‌ها و فروشگاه‌ها در روزهای اولیه بعد از زلزله تهیه نیازهای اولیه را مشکل‌تر کرده است. روز دوم برآورد شدکه یک‌هزار تخته چادر دیگر برای مردم زلزله‌زده نیاز است، ولی استقرار در چادر در این هوای سرد زمستان بسیار مشکل است. هلال‌احمر در روز اول بعد از حادثه یک‌هزارو ۲۰۰ بسته غذای نیز بین مردم زلزله‌زده توزیع کرد. ۶ هزار پرس غذای گرم نیز روز شنبه ۲ اسفند ۹۹ توزیع شد. شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های بهداشتی، کار امدادرسانی و توزیع این غذاها را مشکل کرده است.

شهر سی‌سخت در سرشماری سال ۹۵ حدود هشت هزار نفر جمعیت داشت. سی‌سخت در ۳۵ کیلومتری غرب یاسوج قرار دارد. ۷۸ روستای شهرستان دنا در زلزله خسارت جدی دیده‌اند و ۶۳ نفر مصدوم شدند. روستاهای شهرستان سمیرم واقع در شرق پهنه زلزله‌زده و در استان اصفهان نیز در این زلزله آسیب دیدند. این شهرستان نیز منطقه‌ای سردسیر است. استقرار مردم در مکان امن و بهداشتی و بلافاصله ترمیم خانه‌ها و تعمیر ساختمان‌های آسیب دیده اولویت اصلی این روزهای مردم منطقه زلزله‌زده است. در شهرستان سمیرم خسارت‌های وارد به ساختمان‌ها و خانه‌ها در روستاهای مختلف هر ۲ بخش پادنا و پادنای بزرگ طوری بوده که تعدادی از ساختمان‌ها قابل سکونت نیستند.

معاون فرمانداری سمیرم ابراز کرد که برای واحدهای پرورش ماهی در محدوده روستای خفر سمیرم به علت قطع برق مشکل ایجاد شد و تعداد زیادی از ماهی‌ها در این حادثه مردند. با تامین موتورهای برق نسبت به هوادهی مزارع پرورش ماهی اقدام شد و جلوی خسارت به این مزارع را گرفته‌اند. البته لازم به یادآوری است که از بین رفتن ماهی‌ها باید به‌طور دقیق بررسی شود که آیا قبل از رخداد زلزله هم گزارشی از مرگ ماهی‌ها وجود دارد یا خیر. چنین بررسی‌ای‌ می‌تواند به احتمال وجود پی‌نشانگر لرزه‌ای در این زلزله کمک کند. قطع آب شرب برخی محله‌های شهر سمیرم به دلیل قطع برق در محل پمپاژ آب بود که باتوجه به بارش شدید برف در مدت حدود ۸ ساعت(تمام طول شب تا بامداد ۳۰ بهمن ۹۹) مشکل ادامه داشت. ۲۳۰ واحد مسکونی در شهرستان سمیرم نیاز به تعمیر دارد. شهرستان سمیرم در جوار دامنه‌های دنا و زاگرس میانی، با ۹۰ هزار نفر جمعیت، در ۱۶۰ کیلومتری جنوب اصفهان و ۱۶۴ کیلومتری شمال یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد واقع شده است.

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 15 =