۳ اسفند ۱۳۹۹،‏ ۲۳:۱۵
کد خبرنگار: 2447
کد خبر: 84237889
۰ نفر

برچسب‌ها

مقام یمنی: عربستان مسؤول شکست مذاکرات مبادله اسرا است

تهران- ایرنا- رییس کمیته اسرای دولت نجات ملی یمن گفت که مسؤولیت شکست مذاکرات مبادله اسرا در امان پایتخت اردن بر عهده عربستان سعودی است.

به گزارش ایرنا به نقل از المسیره، «عبدالقادر مرتضی»  یکشنبه شب بیان کرد: مواضع عربستان سعودی در این مذاکرات بسیار بد بود و بخش زیادی از مسؤولیت شکست این دور از مذاکرات با ریاض است.

وی افزود: نقش سازمان ملل متحد نیز در حد مطلوبی نبود و هیات مذاکره کننده دولت نجات ملی یمن در طول مذاکرات کمال ادب و احترام را نسبت به طرف مقابل حفظ کرده است.

رییس کمیته اسرای دولت نجات ملی یمن اضافه کرد: ما به همه شکل برای موفقیت مذاکرات امان تلاش کردیم و پیشنهادهای منصفانه متعددی را ارائه دادیم تا از اختلافات بگذریم اما فایده‌ای نداشت.

مرتضی ادامه داد: ما از طرف مقابل خواستیم که سمیره مارش بانوی اسیر یمن و دیگر زنانی را که در مارب ربوده شده‌اند، آزاد کنند و همچنین آمادگی خود را برای تبادل آنها با زندانیانی که داریم، اعلام کردیم؛ اما طرف مقابل این پیشنهاد را رد کرد.

وی اظهار داشت: پیشنهاد آزادی اسرای یمنی و سودانی که در محورهای عملیاتی مرزی اسیر شدند را در مقابل اسرای ما به طرف مقابل ارائه کردیم؛ اما آنها مخالفت کردند و پیشنهاد آزادی اسرای سعودی را دادند.

رییس کمیته اسرای دولت نجات ملی یمن تاکید کرد: ادعای طرف‌های دشمن درباره مهم دانستن پرونده انسانی اسرا شعارهایی است که فقط مصرف رسانه‌ای دارد و از صفحات رسانه‌های آنها فراتر نمی‌رود.

دفتر فرستاده ویژه سازمان ملل متحد از پایان یافتن نشست طرف‌های یمنی بدون نتیجه مشخصی خبر داد و گفت که آنها متعهد شدند درباره یک اقدام گسترده‌تر در آینده گفت و گو کنند.

دفتر مارتین گریفیث آمده است: امروز (یکشنبه) پنجمین جلسه کمیته نظارت بر اجرای توافقنامه تبادل زندانیان و بازداشت‌شدگان بین طرف‌های درگیری در یمن به پایان رسید که ریاست این نشست را به صورت مشترک دفتر فرستاده ویژه دبیرکل در یمن و کمیته صلیب سرخ بین‌المللی برعهده داشتند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =