مشاور بایدن از ارتباط با ایران برای آزادی زندانیان سخن گفت

نیویورک- ایرنا- مشاور امنیت ملی کاخ سفید گفت ارتباط با ایران را درباره آزادی زندانیان آغاز کرده‌اند.

به گزارش ایرنا، جیک سالیوان روز یکشنبه در گفت‌وگو با شبکه خبری سی بی اس گفت که ایالات متحده ارتباط با ایران را در مورد بازداشت آنچه که شهروندان آمریکایی خواند، آغاز کرده است.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید که با برنامه "فیس د نیشن" این شبکه گفت‌وگو می‌کرد این مطلب را در پاسخ به این سوال گفت که لازم است مذاکرات درباره زندانیان را با ایران آغاز کنید؟

سالیوان ادامه داد: ما قصد داریم به طور مستقیم با ایرانی‌ها در مورد آنچه که او بازداشت ناعادلانه و غیرقانونی شهروندان آمریکایی در ایران دانست، ارتباط برقرار کنیم.

مجری برنامه پرسید: آیا هنوز این کار را انجام داده‌اید که مشاور امنیت ملی بایدن گفت: ما شروع به برقراری ارتباط با ایرانیان در مورد این موضوع کرده‌ایم ، بله. و ما هرچه جلو برویم این کار را ادامه خواهیم داد.

البته سالیوان مشخص نکرد که این ارتباط و تعامل به چه صورت بوده است هرچند که جمهوری اسلامی ایران و آمریکا حتی در دولت ترامپ هم درباره زندانیان از طریق سفارت سوئیس ارتباطاتی را برقرار کرده بودند و دو زندانی هم مبادله شدند.

جمهوری اسلامی ایران همواره خواستار آزادی زندانیان ایرانی در آمریکا شده است که به ویژه به اتهام مجعول دور زدن تحریم بازداشت شده‌اند. گفته می‌شود حدود ۲۰ ایرانی در زندان‌های آمریکا به سر می‌برند.

مشاور امنیت ملی بایدن همچنین اظهار کرد:  اولویت مهم این دولت است که آمریکایی‌ها را با خیال راحت به خانه خود برگرداند.

مجری برنامه از مذاکرات هسته‌ای با ایران در قالب پیشنهاد گروه ۱+۵ پرسید که مشاور امنیت ملی کاخ سفید پاسخ داد: بگذارید فقط چند مطلب اساسی ارائه دهم. نخست، جو بایدن عزم راسخ دارد تا از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای جلوگیری کند.

وی افزود: دوم ، او معتقد است که دیپلماسی سرسخت و با چشم باز بهترین راه برای انجام این کار است و بنابراین او آماده است تا به میز مذاکره برود تا با ایرانیان در مورد چگونگی بازگرداندن محدودیت‌های جدی در برنامه هسته‌ای آنها صحبت کند.

مشاور امنیت ملی بایدن ادامه داد: این پیشنهاد هنوز پابرجاست زیرا ما معتقدیم که دیپلماسی بهترین راه برای انجام آن است. 

جمهوری اسلامی ایران همواره تاکید کرده است که ایران میز مذاکره را ترک نکرده و این آمریکا بود که از هجدهم اردیبهشت ۱۳۹۷ تاکنون خارج از اتاق (برجام) به سر می‌برد و اقدامات غیرقانونی و غیرانسانی علیه مردم ایران به کار گرفته است.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha