موفقیت‌های شمال اصفهان در سی‌امین سال تاسیس ایرنا کاشان تبیین شود

کاشان - ایرنا - نماینده ولی فقیه و امام جمعه کاشان گفت: برگزاری آیین سی‌امین سال آغاز به کار نمایندگی خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) در منطقه شمال اصفهان اقدام مناسبی است و باید موفقیت‌های منطقه در این آیین ارزیابی و تبیین شود.

به گزارش ایرنا، آیت‌الله عباسعلی سلیمانی روز یکشنبه در بازدید از نمایندگی خبرگزاری جمهوری اسلامی در کاشان خاطر نشان کرد: ایرنا پیشتازترین خبرگزاری ایران و دارای پیشینه افتخارآمیزی است.

وی اظهار داشت: برای ساماندهی خبرها باید نوعی اشتراک و هم‌خوانی بین دستگاه‌های موازی در رسانه‌ها و خبرگزاری‌ها ایجاد شود و مدیریت این مهم بر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی است تا رسانه‌ها داد و ستد مشترک خبری داشته باشند.

به گفته وی این اقدام می‌تواند تحول مطلوبی در منطقه و بلکه در کشور ایجاد کند و الگویی برای سایر مناطق کشور باشد.

امام جمعه کاشان با بیان اینکه تردیدی نیست که گذشته همیشه آیینه تمام نمایی برای تنظیم برنامه‌های آینده است، تصریح کرد: هیچ آینده‌ای بدون در نظر گرفتن گذشته شکل نمی‌گیرد.

وی افزود: اینکه در قرآن کریم تاریخ ادیان مطرح و زندگی ملت‌ها در حوزه وسیعی بازگو شده برای آن است که بسیاری از امور نیازمند تجربه مجدد ندارد و اگر آنها سرلوحه کار و فراز و نشیب، شکست و پیروزی، راز و رمز موفقیت و انحطاط‌ها دست‌مایه خودمان باشد، نباشته‌ای برای مهندسی آینده در اختیار قرار می‌گیرد.

آیت‌الله سلیمانی نادیده گرفتن گذشته‌ را نوعی اسراف در زندگی دانست و تاکید کرد: اسراف کردن فقط مختص غذا نیست، بلکه ضایع کردن بخشی از سرمایه عمر نیز اسراف است.

امام جمعه کاشان در بخش دیگری از سخنانش یادآور شد: پیش از پیروزی انقلاب اسلامی در بین شیعه چیزی به نام نهاد رسمی نماز جمعه در کشور وجود نداشت و یا اگر هم کم و بیش بود با تفکر عالمان اخباری در گوشه و کنار نمی‌توانست به صورت مدیریت عمومی باشد.

وی افزود: پس از پیروزی انقلاب، نماز جمعه در سراسر کشور بر محور ولایت فقیه موضوعیت پیدا کرد و در شهرستان کاشان نیز این مهم دارای ۲ دست‌مایه آیت‌الله سیدمهدی یثربی و آیت‌الله عبدالنبی نمازی بود.

آیت‌الله سلیمانی تاکید کرد: موفقیت زمانی حاصل می‌شود که این ۲ دوره گذشته را همیشه مد نظر قرار دهم و فقط نگاه به تصویرهای این ۲ بزرگوار نباشد، بلکه به حوزه کارکرد آنان توجه کنم و ببینم راز موفقیت و یا خدای ناخواسته ضعف این عالمان دینی در کجا بوده است تا موفقیت را در دستور کار  ادامه کار قرار دهم و و ضعف‌ها را نیز بار دیگر تکرار نکنم.

مشکل نیروی انسانی ایرنا کاشان باید ریشه‌ای حل شود

فرماندار ویژه کاشان نیز گفت: نمایندگی خبرگزاری جمهوی اسلامی در منطقه شمال اصفهان دارای مشکلاتی از جمله کمبود نیروی انسانی و تجهیزات است که البته فرمانداری با توجه به محدودیت‌های موجود تلاش کرده کمک‌هایی در این راستا انجام دهد اما این مشکلات باید ریشه‌ای رفع شود و برای آن به دنبال ردیف استخدامی باشیم تا بتوان نیرو جذب کرد.

علی‌اکبر مرتضایی افزود: نمایندگی خبرگزاری جمهوری اسلامی در این شهرستان رویدادها، خبرها و گزارش‌های منطقه شمال اصفهان را به خوبی پوشش می‌دهد.

وی با یادآوری سه بار حضور در نمایندگی خبرگزاری جمهوری اسلامی در کاشان طی سال‌های اخیر افزود: تلاش شده همه اقدام‌های دستگاه اجرایی شهرستان و برنامه‌های و فعالیت‌های انجام شده برای خدمت‌رسانی به مردم منطقه از سوی ایرنا و دیگر رسانه‌ها به آگاهی مردم برسد.

به گفته وی، کاشان دارای ظرفیت‌ها وتوانمندی‌های مهمی از جمله پایتختی کتاب و نهج البلاغه کشور است و پوشش اخبار این موارد در کشور می‌درخشد.

فرماندار ویژه کاشان با یادآوری رایزنی با مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان درباره مسائل مربوط به حوزه رسانه گفت: پیگیری‌ها برای سهیمه کاغذ و روزنامه رسمی انجام شده است اما کافی نبوده و خبرنگاران کاشان باید برای حمایت دارای اتحادیه باشند تا بتوانند مشکلات صنفی را پیگیری کنند.

مرتضایی اضافه کرد: از مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان خواسته شده با سفر به کاشان در جریان مشکلات و گله‌مندی‌های خبرنگاران قرار گیرد و برای رفع آنها چاره‌اندیشی کند.

مشکل نیروی انسانی در ایرنا کاشان جدی است

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشان نیز با اشاره به برگزاری نشست‌های فصلی اداره‌های هم‌خانواده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این شهرستان گفت: مشکل نیروی انسانی در ایرنا جدی است.

میثم نمکی افزود: نمایندگی ایرنا در کاشان دارای ساختمان و امکانات درخور شان در کشور است که  اگر از حیث رابطان خبری تقویت نشود نمی‌تواند اخبار را پوشش مناسب بدهد و آمار اخبار تولیدی آن کاهش می‌یابد.

وی خاطر نشان کرد: سال ۱۳۹۹  با سی‌امین سال تاسیس دفتر خبرگزاری جمهوری اسلامی در کاشان مقارن شده و  قرار است این آیین برگزار و از رابطان خبری، خبرنگاران و مدیران ۳۰ سال گذشته این رسانه در منطقه شمال اصفهان تجلیل و آینده‌ای درخشان برای این خبرگزاری در منطقه ترسیم شود.

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشان، با توجه به اینکه نمایندگی ایرنا در کاشان به جز این شهرستان، اخبار و رویدادهای سه شهرستان دیگر شامل آران و بیدگل، اردستان و نطنز را نیز پوشش می‌دهد، تصریح کرد: باید تلاش شود تا نیازهای این دفتر با کمک این شهرستان‌ها رفع شود.

نمکی یادآور شد: قرار است به بهانه سی‌امین سال تاسیس دفتر خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)  نشست مدیران ارشد شهرستان کاشان با مدیر عامل سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی ایرنا در تهران برگزار شد تا در این نشست مشکلات این نمایندگی مطرح و راهکارهای اساسی برای رفع آن ارایه شود.

مسوول نمایندگی خبرگزاری جمهوری اسلامی در کاشان نیز با قدردانی از حضور نماینده ولی فقیه و امام جمعه، فرماندار ویژه و دیگر مسوولان این شهرستان در نمایندگی ایرنا خاطر نشان کرد: شهرستان‌های شمالی اصفهان توانمندی و ظرفیت‌های بسیار مطلوبی در حوزه‌های مختلف دارند و نمایندگی ایرنا در این منطقه در صورت تقویت و حمایت می‌تواند با تبیین این توانمندی‌ها به توسعه بیش از پیش منطقه کمک کند. 

سعید صادقی مقدم یادآور شد: نمایندگی خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) کاشان از سال ۱۳۶۹ مسوولیت پوشش رویدادهای خبری و تصویری شهرستان‌های کاشان، آران و بیدگل، اردستان و نطنز را بر عهده دارد و برگزاری مطلوب آیین سی‌امین سال آغاز به کار این نمایندگی در سال جاری نیازمند حمایت و پشتیبانی دستگاه‌های اجرایی منطقه است.

قرار است آیین سی‌امین سال آغاز به کار نمایندگی خبرگزاری جمهوری اسلامی در منطقه شمال اصفهان به مرکزیت کاشان نیمه دوم اسفند ماه جاری برگزار شود.

ایرنا که به عنوان خبرگزاری رسمی کشور از سال ۱۳۱۳ در زمینه اطلاع‌رسانی فعالیت می‌کند، تا سال ۱۳۶۰ «خبرگزاری پارس» نام داشت اما پس از آن، با مصوبه مجلس شورای اسلامی به «خبرگزاری جمهوری اسلامی» تغییر نام داد.

این خبرگزاری که بر اساس حروف اختصاری نام خود به زبان انگلیسی (Islamic Republic News Agency)، با عنوان «ایرنا (IRNA)» نیز شهرت دارد، اکنون در ۳۱ مرکز استان و ۲۴ شهرستان کشور دارای نمایندگی مصوب سازمان اداری و استخدامی کشور است و در ۴۲۸ شهرستان دیگر با استفاده از خبرنگاران آزاد، نسبت به پوشش رویدادهای خبری اقدام می‌کند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =