رقابت ۳۳ دروازه‌بان در لیگ بیستم؛ صدر به لک و مظاهری نرسید

تهران- ایرنا- ۳۳ دروازه‌بان در بیستمین دوره لیگ برتر تا پایان نیم‌فصل نخست به میدان رفتند که در این میان «حامد فلاح‌زاده» بهترین نمره را به خود اختصاص داده است.

به گزارش ایرنا، بعد از گذشت ۱۵ هفته از بیستمین دوره رقابت‌های لیگ برتر فوتبال ایران، نیم‌فصل اول از راه رسید و تیم‌ها به یک استراحت کوتاه مدت رفتند. همانطور که رقابت در جلوی زمین بین مهاجمان، هافبک‌ها و مدافعان وجود دارد، دروازه‌بان‌ها نیز باهم در چالش جذابی شرکت کرده‌اند. آنها به دنبال این هستند تا در نهایت به پیراهن تیم ملی برسند. پیراهنی که حالا شماره یک مشخصی ندارد.

تا به اینجا، ۳۳ دروازه‌بان شانس حضور در درون دروازه را در لیگ بیستم به دست آورده‌اند. آنها روی هم ۲۴۲ گل را دریافت کرده‌اند که میانگین آن ۲.۰۱ در هر بازی بوده است. پرسپولیس با هشت گل خورده کمترین گل خورده را دارد و ذوب‌آهن با دریافت ۲۳ گل از این حیث بدترین تیم به شمار می‌آید.

«محمدحسین اکبرمنادی» و «پیام نیازمند» گلرهای ۲ تیم سایپا و سپاهان تنها دروازه‌بان‌های لیگ بیستم هستند که در تمام بازی‌ها حضور داشتند و ۱۳۵۰ دقیقه به میدان رفته‌اند. «علیرضا علیزاده» (پیکان)، «بوژیدار رادوشوویچ» (پرسپولیس) و «پیام پارسا» (صنعت نفت) هم گلرهایی هستند که فقط یک بار شانس حضور در میدان را به دست آورده‌اند.

«حامد لک» با هشت کلین‌شیت بیشترین تعداد کلین‌شیت را تا به اینجا به خود اختصاص داده است. گلر تیم صدرنشین در ۱۴ بازی به این آمار دست پیدا کرده است. او هشت گل خود را در ۶ مسابقه دریافت کرده است. «مهدی اسلامی» (ماشین‌سازی)، «محمدباقر صادقی» (ماشین‌سازی) و «مهرداد طهماسبی» (نساجی) هم علی‌رغم انجام سه مسابقه موفق به ثبت کلین‌شیت نشده‌اند.

از لحاظ میانگین گل خورده بازهم «حامد لک» با ثبت عدد ۰.۶ در صدر قرار دارد. البته گلرهایی با میانگین ۰.۶، ۰.۵ و حتی ۰ هم وجود دارند اما تعداد بازی های آنها بسیار کمتر است. «مهرداد گروسیان» در صنعت نفت در پنج مسابقه این عدد را به خود اختصاص داده است. «احمد گوهری» هم در هشت دیدار به عدد درخشان ۰.۶ رسیده است که در نوع خود بی‌نظیر است. در سوی مقابل با در نظر گرفتن تعداد بازی «شهاب گردان» بالاترین میانگین را به خود اختصاص داده و عدد ۱.۶ برایش به ثبت رسیده است. «محمد امین رضایی» (ماشین‌سازی) و «پیام نیازمند» (سپاهان) هم عددهای ۱.۴ و ۱.۲ را به دست آورده‌اند.

داود نوشی صوفیانی، حسین پورحمیدی، محمدرضا اخباری، پیام نیازمند، فرزین گروسیان، علیرضا حقیقی و مهرداد فراهانی هفت گلری هستند که در لیگ بیستم موفق به مهار یک پنالتی شده‌اند و از این نظر رکورددار هستند. همچنین حامد لک با دریافت چهار کارت زرد، خشن‌ترین گلر لیگ بیستم بود.  جالب است که تا به اینجا هیچ دروازه‌بانی کارت قرمز دریافت نکرده است.

با توجه به تعداد بازی انجام شده، حامد فلاح‌زاده از ۹ مسابقه و داود نوشی صوفیانی از هشت دیدار با ۳.۳ سیو بیشترین میزان را در اختیار داشته‌اند. سعید جلالی‌راد از شهرخودرو در چهار بازی به این آمار رسیده است. احسان مرادیان در ۲ دیدار میانگین ۳.۵ سیو را داشته و حسین خطیر، گلر جوان نساجی نیز در ۲ مسابقه به میانگین پنج سیو در هر بازی رسیده است. در سوی مقابل محسن فروزان در ۱۳ مسابقه تنها ۱.۴ سیو داشته است. در تعداد بازی‌های پایین نیز مهرداد طهماسبی در سه دیدار ۰.۳ سیو داشته است. با توجه به داده‌های متریکایی حامد فلاح‌زاده از لحاظ درصد سیو نیز با ۸۳.۳% خیره‌کننده‌ترین عدد را با توجه به تعداد بازی‌اش به نمایش گذاشته است. در طرف مقابل، نیما میرزازاد، گلر تیم نساجی در ۱۰ بازی ۵۸.۱% سیو داشته است. این دروازه‌بان البته با ۲ پاس کلیدی، بهترین آمار را بین تمامی گلرهای لیگ تا به اینجا داشته است.

در نهایت از لحاظ اشتباه محمد دریس (پیکان)، محمد امین رضایی (ماشین‌سازی) و علیرضا حقیقی (گل‌گهر سیرجان) با پنج اشتباه در صدر قرار دارند. نیما میرزازاد اما در ۱۰ دیدار هیچ اشتباهی نداشته است. محمدرشید مظاهری و حامد لک به ترتیب با ۲ و سه اشتباه در این جدول و از این حیث عملکرد متوسطی داشته‌اند.

با توجه به نمره‌های متریکا و در مجموع تا به اینجا، حامد فلاح‌زاده با نمره ۷.۲۰ بهترین عدد را مال خودش کرده است. بعد از او محمد رشید مظاهری با ۷.۰۷، داود نوشی صوفیانی با ۷.۰۵ و ۷.۰۳ در رده‌های دوم تا چهارم هستند. الباقی گلرها نمره زیر هفت را به خود اختصاص داده‌اند. حامد لک بعد از فرهاد کرمانشاهی با نمره ۶.۹۰ در رده ششم قرار دارد.

حال باید دید در نیم‌فصل دوم این گلرها چه عملکردی خواهند داشت و کدام یک در پایان بهترین نمرات را به خود اختصاص می‌دهند و به پیراهن تیم ملی فوتبال ایران می‌رسند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار ورزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha