اختتامیه جشنواره موسیقی فجر همراه با گروه ویژه

تهران- ایرنا_ همزمان با مراسم اختتامیه سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر، شش اجرای آخر مربوط به این جشنواره به صورت مجازی پخش می‌شود که یکی از این گروه‌ها فقط ویژه سی و ششمین جشنواره موسیق فجر تشکیل شده است.

به گزارش یکشنبه شب خبرنگار فرهنگی ایرنا، مراسم اختتامیه سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر با رعایت پروتکل های بهداشتی بدون حضور مردم و فقط با حضور داوران و کاندیداهای دریافت جایزه بخش های مختلف جشنواره دوشنبه (۴ اسفند)، ساعت ۱۶ در تالار وحدت برگزار می شود.

در اختتامیه جشنواره برگزیدگان بخش رقابتی جایزه باربَد، برگزیدگان جایزه ترانه و جایزه موسیقی و رسانه معرفی می‌شوند.

نکوداشت حسن ناهید، محمدرضا اسحاقی گرجی، ملیحه سعیدی و زنده یاد احمدعلی راغب بخش بعدی مراسم اختتامیه سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر خواهد بود.

همچنین در هفتمین روز سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر، اجرای ارکستر پارسوا، همنوازان فاخته، انوار جام، ترانه باران، دانشگاه تهران و نگاهی از کنج از طرق سایت‌های سایت رسمی سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر، انجمن موسیقی ایران و تیوال، نواک، تماشا خونه و گپ فیلم پخش می شود.

برنامه های آخرین روز سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر به شرح زیر است :

ساعت ۱۷/۰۰

* اجرای ارکستر پارسوا نخستین اجرای روز هفتم جشنواره است که در ساعت ۱۷ روز دوشنبه چهارم اسفند پخش می شود.

ارکستر پارسوآ در سال ۱۳۹۷، به‌سرپرستی و رهبری احمد مقدسی‌زاده، با هدف اعتلای هنر موسیقی و با نگاه ویژه به موسیقی ایران و اجرای آثار آهنگسازان ایرانی با رویکرد ارکسترال تأسیس شد و در تلاش است تا با ایجاد فضای همکاری بین آهنگسازان، نوازندگان و خوانندگان گامی مؤثری در این جهت بردارد. از دیگر هدف‌های این ارکستر ایجاد گفتمانی موسیقایی بین نسل جوان و نسل‌های قدیمی‌تر موسیقی است و، از این رو، نوازندگان جوان در کنار نوازندگان باتجربه آثاری از نسل‌های مختلف را می‌نوازند. ارکستر پارسوآ، در جشنواره‌ی موسیقی فجر سال ۹۷ در استان البرز، با خوانندگی محمد کرد و نوید نوروزی نخستین اجرای رسمی خود را با نام «آرتام» به‌روی صحنه برد. اکنون، این ارکستر با مؤسسه‌ی هنری بانگ آوای سارنگ (باس) ، با مدیریت سیدمحمد تنکابنی همراه شده است و فعالیت خود را ادامه می‌دهد.

ساعت ۱۸/۳۰

* گروه همنوازان فاخته 

گروه همنوازان فاخته در سال ۱۳۸۶ به‌سرپرستی خشایار پارسا در شهر تنکابن تشکیل شد. خط فکری این گروه بازسازی آثار دوره‌ی تیموری (موسیقی مقامی ایران)، دوره‌ی قاجار (موسیقی دستگاهی ایران)، دوره‌ی پهلوی و آهنگسازی بر اساس هر دوره است. گروه همنوازان فاخته با بررسی سبک‌ها و شیوه‌های مختلف در موسیقی ایران به دنبال یک امضای هنری در بخش اجرا و آهنگسازی است. این گروه تا به حال کنسرت‌های متعددی در شهرهای مختلف ایران و خارج از ایران برگزار کرده و تجربه‌ی شرکت در چند جشنواره‌ی معتبر را داشته است، از جمله جشنواره‌ی موسیقی جوان، جشنواره‌ی بین‌المللی موسیقی فجر در سال‌های ۹۲ و ۹۸، همایش موسیقی جهان اسلام در دانشگاه هنر و بین‌الملل مالزی با هدف اجرا و توضیح موسیقی دستگاهی ایران در سال ۱۳۹۴. گروه همنوازان فاخته آلبومی با نام «تصنیف دوره‌ی قاجار و ترانه‌ی دوره‌ی پهلوی» منتشر کرده است و  آلبوم دوم خود را با نام محتشم (مکتب منتظمیه‌ی دوره تیموری) در دست انتشار دارد.

ساعت ۲۰/۰۰

* گروه انوار جام

گروه موسیقی انوار جام در سال ۱۳۷۰ توسط مرحوم استاد حاج نورمحمد دُرپور در تربت جام شکل گرفت و پس از مرگ وی، محمدفاروق درپور سرپرستی گروه را عهده‌دار شد. این گروه از بدو تشکیل تاکنون در بسیاری از جشنواره‌های مختلف داخلی و خارجی از جمله چندین دوره از جشنواره‌ موسیقی فجر، جشنواره موسیقی نواحی کرمان و جشنواره بین‌المللی فُلک‌خوانی تاجیکستان شرکت کرده است. گروه انوار جام، در طی فعالیت حرفه‌ای خود، در برنامه‌های مختلف رادیویی و تلویزیونی نیز اجرا داشته‌ است.

ساعت ۲۱/۳۰

* ارکستر ترانه باران

این گروه صرفاً برای شرکت و اجرا در سی‌وششمین جشنواره‌ی فجر تشکیل شده و ۹ قطعه‌ی نوستالژیک با صدای خوانندگان نسل اولی موسیقی پاپ بعد از انقلاب از جمله حمیدغلامعلی و قاسم افشار را اجرا می کند.

سرپرست این گروه محمدرضا چراغعلی، تنظیم‌کننده: پیروز کوچکی خوانندگان: حمید غلامعلی و قاسم افشار ، نوازندگان ویلن: دانیال جورابچی، مین غفاری، هومان ابراهیمی، سعید حاجی شریف، مهسا بنکدار، مهسا خمان، بهاره آقابیگ، نازیک مومنی، سوگل فتاحی، غزاله نیک‌پی، سمیه محمدیان، نیلوفر سلطان‌ویسی، هاله دوستیحسن اکبریان، مهدیه رضازاده ، نوازنده پیانو : پیروز کوچکی ، نوازنده کیبورد: پانیذ کوچکی ، درام: سروش عمومی خواهند بود. و نوازنده پرکاشن: علیرضا میرآقا ، گیتار اسپانیش: محمدرضا گلشنی ، گیتار الکتریک: آرش احمدی: ویُلن ا اعضای این ارکستر را تشکیل می دهند.

ساعت ۲۳/۰۰

* ارکستر استعدادهای درخشان دانشگاه تهران

استعدادهای درخشان دانشگاه تهران  متشکل از کیانا فاطمی فر، هستی صفایی،  مهشاد نادعلیان  اولین بخش از اجراهای آخر روز هفتم جشنواره خواهد بود.

* نگاهی از کنج

این اجرا عنوان مجموعه‌ تکنوازی‌های پیانو مروارید آقا پور، یاسمین حسین زاده، پدرام غفاری، سارا صوفی سیاوش، افشین نصرتی و محیا محرومی  به سرپرستی ربکا آشوقیان است که به عنوان آخرین اجرای روز ششم جشنواره در ساعت ۲۳ پخش می شود.

ربکا آشوقیان، نوازنده و مدرس پیانو و آهنگساز، عضو هیأت علمی دانشکده‌ی موسیقی دانشگاه هنر است.  نگاهی از کنج  پروژه‌ای است که در ۱۳۹۴، با هدف ایجاد انگیزه و فرصت‌های اجرایی منظم و استاندارد از طریق حفظ ارتباط مؤثر فرآیند آموزش آکادمیک و ارائه‌ی هنر برای دانشجویان نوازنده‌ی وقت و دانش‌آموختگان، فراهم‌آوردن بستری مناسب و امن برای شکل‌گیری نخستین تجربه‌های اجرایی جدی آن‌ها و معرفی و حمایت از هنر اجرای‌شان برای طی‌کردن مسیر حرفه‌ای به‌سمت «صحنه‌ی بزرگ» و کسب جایگاهی مقبول در مجامع رسمی عمومی موسیقایی کشور و خارج از آن پایه‌گذاری شده و تاکنون در قالب ۱۵ رسیتال مجزا به مرحله‌ی عمل درآمده است.

سی‌وششمین جشنواره موسیقی فجر در یک نگاه

در سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر و در بخش غیر رقابتی ۱۰۰ گروه موسیقی در حوزه موسیقی دستگاهی، نواحی، کلاسیک و تلفیقی از طریق فراخوان ثبت نام کردند که در مرحله نخست ۶۱ گروه انتخاب شدند و در نهایت ۱۰ گروه برای اجرا به جدول جشنواره راه یافته اند.

در بخش بین الملل این دوره از جشنواره موسیقی فجر گروه هایی از کشورهای آلمان، اتریش،ایتالیا و کوبا حضور داشتند.

با توجه به همه‌گیری ویروس کرونا و اضافه شدن بخش رقابتی، جدول برنامه ها نسبت به جشنواره های دوره‌های قبل تغییرات اجرایی دارد. بر اساس تقسیم‌بندی هیات انتخاب در هر بخش، ۴۰ درصد گروه‌ها از بخش فراخوان و ۶۰ درصد گروه‌ها با تایید هیات انتخاب به جشنواره دعوت شدند. این دوره از جشنواره موسیقی فجر از روز (سه شنبه ۲۸ بهمن) آغاز شده و چهارم اسفند ۹۹  با برگزاری آئین اختتامیه طی مراسم ویژه ای به کار خود پایان خواهد داد.  

جایزهٔ باربَد تندیسی است که به برگزیدگان جشنواره موسیقی فجر اهدا می‌شود. با نظر برگزارکنندگان جشنواره موسیقی فجر، از سی و یکمین دوره جشنواره، اهدای جایزه باربد به برگزیدگان، اضافه شده است. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha