اندیشکده آمریکایی: غنی سازی اورانیوم در کره شمالی ادامه دارد

تهران- ایرنا- اندیشکده «شمال ۳۸» آمریکا که اخبار مربوط به فعالیت های هسته ای کره شمالی را رصد می کند اعلام کرد غنی سازی اورانیوم در مرکز تحقیقات علمی هسته ای یانگ بیون کره شمالی ادامه دارد.

به گزارش ایرنا از تلویزیون «کی بی اس» کره جنوبی، «پیتر ماکوفسکی»  کارشناس هسته ای و دو کارشناس تصاویر ماهواره ای دیگر عضو این اندیشکده با استناد به تصاویر ماهواره ای تاسیسات هسته ای کره شمالی که ماه های ژانویه و فوریه گرفته شده است می گویند تصاویر نشان می دهد در حالی که راکتورها غیرفعال هستند، کارخانه غنی سازی اورانیوم به کار خود ادامه داده است.

آنها گفتند که بر خلاف راکتور نیروگاه، کارخانه در طول ماه های زمستان علائم مداوم فعالیت خود را به نمایش گذاشته است که نشان می دهد در این مرکز اوررانیوم تولید می شود.

این کارشناسان اعلام کردند تصاویر بیانگر ورود و خروج اتومبیل های ریلی با پیکربندی های بزرگ است.

تاسیسات یونگ بیون به عنوان مجموعه اصلی هسته ای در شمال پیونگ یانگ، دارای یک راکتور هسته ای ۵ مگاواتی است که منبع تولید پلوتونیوم با خلوص تسلیحاتی است.  

در سال ۲۰۱۸ میلادی «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی پیشنهاد کرد که در ازای اقدامات متقابل از سوی آمریکا از جمله توقف تحریم ها حاضر است این تاسیسات اتمی را برچیند اما مذاکرات طرفین در سومین مرحله در هانوی ویتنام به بن بست رسید و دو طرف موفق به توافق  در این خصوص و استمرار گفت و گوها نشدند و آمریکا نیز تحریم های تحمیلی علیه پیونگ یانگ را لغو نکرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =