راهکارهای رونق توریسم در کتاب ظرفیت برد گردشگری

ساری – ایرنا - کتاب «ظرفیت برد گردشگری» با محوریت برنامه‌ریزی توسعه مبتنی بر گردشگری در شهرهای شمالی و بهره‌مندی از ظرفیت‌های گوناگون اجتماعی برای رونق اقتصاد در صنعت توریسم منتشر شد.

به گزارش ایرنا، «ظرفیت برد گردشگری» عنوان کتابی است که از سوی انتشارات آموزشی تألیفی ارشدان و به قلم دکتر صدرالدین متولی استاد دانشگاه آزاد شهر نور و دکتر زینب تقوایی استاددانشگاه آزاد اسلامی واحد قائمشهر با موضوع گردشگری پایدار به بازار نشر عرضه شده است.

این کتاب در سه فصل شامل گردشگری، ظرفیت برد و ظرفیت برد گردشگری تدوین شده که در هر کدام از این فصل‌ها مباحثی پیرامون گردشگری پایدار و مبتنی بر سود جامعه میزبان تشریح شده است.

زینب تقوایی دانش‌آموخته رشته گردشگری در مقطع کارشناسی ارشد و دکترای مدیریت و برنامه‌ریزی شهری در مقطع دکتری است و در این کتاب تلاش کرده تا مبانی توسعه گردشگری بر اساس برنامه‌ریزی شهری را برای استفاده در مدیریت شهرهای گردشگرپذیر به ویژه شهرهای شمالی شرح دهد.

در این کتاب مباحثی مانند استانداردها در ظرفیت برد تفرجگاهی، توریسم مردم‌شناسی، ورزش‌های زمستانی، ورزش‌های ساحلی و دریایی، کوه‌نوردی و غارنوردی، جنگل‌نوردی، ابزارهای مدیریتی برای اجرای ظرفیت برد گردشگری، طبیعت‌درمانی، مدیریت بهینه توریسم، مزایا و آثار مثبت گردشگری، پیامدهای منفی صنعت گردشگری و گردشگری پایدار مطرح شده است.

این پژوهشگر حوزه گردشگری و مدیریت شهری در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا درباره این کتاب گفت: طی سال‌های تحصیلم در حوزه گردشگری و مدیریت و برنامه‌ریزی شهری همواره این دغدغه را داشتم که دانش گردشگری و مدیریت شهری را بتوانم در حوزه مدیریت شهری به کار بگیرم و دیدگاه‌هایی کاربردی برای مدیریت شهری شهرهای گردشگرپذیر و بویژه مازندران که به حق واقعی خود از صنعت گردشگری و خدماتی که ارائه می‌دهد نرسیده مطرح کنم.

زینب تقوایی افزود: در این کتاب تمام تلاشم بر این است تا گردشگری و توریسم را به مدیریت شهری ربط دهم. این  که چقدر جاذبه‌های گردشگری در یک شهر می‌تواند در جذب گردشگران نقش داشته باشد. ما در مدیریت شهری می‌توانیم از جاذبه‌ها و پتانسیل‌های گردشگری برای توسعه استفاده کنیم. به ویژه در شهرهای ساحلی که یکسری جاذبه‌ها و پتانسیل‌های طبیعی غیرانسان‌ساز مثل جنگل، دریا و ساحل داریم با ساماندهی و مدیریت درست می‌توان الگوی مناسبی برای توسعه ایجاد کرد.

این مدرس دانشگاه با اشاره به ظرفیت‌های گردشگری شهر ساحلی نور گفت: پایان‌نامه مقطع کارشناسی ارشد من درباره ظرفیت برد گردشگری شهر نور بود. در آن اثر پژوهشی نیز این موضوع را بررسی کرده بودم که میزان تاب‌آوری شهر نور برای حضور گردشگران چقدر است. اینکه در یک روز چه تعداد گردشگر پارک جنگلی نور می‌توانند بدون اینکه گردشگران به محیط زیست آسیب یرسانند حضور یابند و میزان آستانه تحمل پارک جنگلی نور برای حضور گردشگران چقدر است. ما در حوزه گردشگری شهرها و روستاها باید چنین رویکردی داشته باشیم تا گردشگری پایدار برای جامعه رقم بخورد.

وی خاطرنشان کرد: وجود برنامه‌ریزی اصولی و مدیریت صحیح نقش مؤثری در جذب گردشگر دارد. اما نکته مهم‌تر جلب نظر گردشگر برای تکرار سفر به یک شهر یا روستاست که باید در برنامه‌ریزی‌ها دیده شود. گردشگری پایدار چنین هدفی را دنبال می‌کند.

این پژوهشگر گردشگری و برنامه‌ریزی شهری به برخی ضعف‌های زیرساختی موجود در شهرهای مازندران برای رونق گردشگری اشاره کرد و گفت: در شهر نور سرانه فضای سبز ۵۰ سانتیمتر هم نیست. متاسفانه ابتدایی‌ترین خدمات مانند جمع‌آوری زباله هم در شهرهای شمالی به درستی انجام نمی‌شود. برای حمل‌ونقل مسافر در شهرهای شمالی با مشکل مواجهیم و ترافیک در همه شهرها هنگام حضور مسافر آزار دهنده می‌شود. این موارد موانع توسعه مبتنی بر گردشگری هستند.

این کتاب در ۸۷ صفحه با تیراژ هزار نسخه و قیمت ۳۵ هزار تومان به بازار کتاب عرضه شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha