۳ اسفند ۱۳۹۹،‏ ۱۵:۴۴
کد خبرنگار: 893
کد خبر: 84237462
۰ نفر

برچسب‌ها

سفر خجالت‌آور

تهران - ایرنا - شاه بحرین که از دوشنبه هفته پیش به ابوظبی سفر کرده بود بعد از چند روز معطلی بالاخره روز شنبه موفق شد با مقامات این کشور از جمله محمد بن زاید ولیعهد ابوظبی دیدار کند ، تحقیر آل خلیفه در این سفر موجب شد یک دیپلمات ارشد بحرین از آن به عنوان سفر خجالت آور یاد کند.

ولیعهد ابوظبی پس از  ۶ روز بی‌توجهی عمدی به ورود «حمد بن عیسی آل خلیفه» پادشاه بحرین به ابوظبی برای انجام یک سفر ویژه، بالاخره دیروز (شنبه) پادشاه بحرین را  پذیرفت. 

این اولین سفر پادشاه بحرین به امارات پس از نشست العلا محسوب می شود که در ۵ ژانویه به میزبانی عربستان برگزار شد و  به آشتی بین کشورهای محاصره کننده قطر با دوحه انجامید. 

به گزارش رسانه‌های بحرینی، سفر پادشاه این کشور به امارات به منظور تبادل نظر درباره مسائل خلیج فارس انجام شده است.  

خبرگزاری رسمی امارات (وام) روز گذشته از دیدار «محمد بن زاید» حاکم ابوظبی و «محمد بن راشد زاید» حاکم دبی با «حمد بن عیسی آل خلیفه» پادشاه بحرین خبر داد و عکسی از این دیدار منتشر کرد. 

به نوشته رسانه‌های مخالف حکومت آل خلیفه،  پادشاه بحرین این روزها منتظر حضور در این جلسه بود تا پس از چند روز از ورود به ابوظبی که در راس یک هیات عالی رتبه انجام شد، با مقامات بلند پایه امارات دیدار کند.  

در همین حال رسانه‌های بحرین به نقل از حمد بن عیسی آل خلیفه پادشاه این کشور نوشتند که روابط قوی و برادرانه دوجانبه بین بحرین و امارات وجود دارد. 

 سفر خجالت آور 

در همین حال یک منبع عالی رتبه دیپلماتیک بحرین بخشی از صحنه‌های اولین لحظات ورود پادشاه بحرین به امارات را برای پایگاه اطلاع رسانی «بحرینی لیکس»  فاش کرد. 

این منبع دیپلماتیک گفت که شیخ «حمد بن عیسی آل خلیفه» پادشاه بحرین دوشنبه هفته گذشته هنگام ورود به ابوظبی بسیار خجالت کشید. 

این منبع که به دلیل ملاحظات امنیتی خواست نامش فاش نشود، افزود: پادشاه بحرین وقتی هیچکس از شخصیت‌های برجسته اماراتی برای استقبال از او در فرودگاه حاضر نشدند بسیار خحالت کشید و  با عصبانیت با اطرافیان خود برخور کرد. 

وی تصریح کرد: فضای ظاهری تشریفات استقبال در شان پادشاه نبود و او توسط شیخ «حمدان بن زاید» که هیچ مقام رسمی در دولت ندارد، مورد استقبال قرار گرفت. 

این دیپلمات بحرینی اظهارداشت:  رسم است که در چنین مراسم‌هایی «محمد بن زاید» ولیعهد ابوظبی یا شخصیتی برجسته از طرف وی از پادشاه بحرین استقبال کند اما اینگونه نشد. 

وی ادامه داد: با توجه به اینکه بحرین و امارات طی سال‌های گذشته در بسیاری از پرونده‌های منطقه‌ای روابط نزدیکی با یکدیگر داشته‌اند، انتظار می‌رفت مقامات بلند پایه ابوظبی در فرودگاه برای استقبال از پادشاه بحرین حضور یابند. 

در همین حال، خبرگزاری رسمی امارات نیز روز دوشنبه به انتشار خبر کوتاهی از ورود پادشاه بحرین به این کشور بسنده کرد. 

دیدارهای مکرر علیه ریاض 

به اعتقاد این منبع دیپلماتیک که با پایگاه اطلاع رسانی بحرینی لیکس گفت و گو می‌کرد،   «بن زاید» عمداً از حضور در فرودگاه ابوظبی برای استقبال از پادشاه بحرین خودداری کرده است تا مقامات عربستان سعودی بیش از پیش از او عصبانی نشود. 

به گفته وی،  ریاض معتقد است که دیدارهای مکرر انجام شده بین این دو نفر طی هفته‌های گذشته،  فقط با هدف خنثی کردن نتایج اجلاس العلا که طی آن توافق نامه‌ای دو جانبه بین عربستان و قطر برای پایان دادن به درگیری سه ساله بین عربستان، بحرین، امارات و مصر با قطر منعقد شد،  برگزار شده است. 

خاطر نشان می‌شود که پادشاه بحرین پس از هماهنگی قبلی با ولیعهد ابوظبی، نشست العلا را تحریم کردند. 

کارشکنی در توافق صلح 

پایگاه اطلاع رسانی «بحرینی لیکس» نوشت: منامه در تلاش است تا با ایجاد جو تنش، اختلافات با همسایه خود یعنی قطر را تشدید کند و تلاش‌های انجام شده برای صلح خلیج فارس (توافق العلا) که تحت حمایت کویت انجام شد و دوحه و ریاض از نتایج آن استقبال کردند را تضعیف کند. 

بر اساس این گزارش، عربستان، منامه و ابوظبی را به مدت سه سال مجبور به شرکت در کارزار تحریم قطر کرد و اکنون بحرین و امارات پس از توافق صلح بدون هیچ گونه دستاورد سیاسی، احساس انزوا می‌کنند. 

بحرین پس از آنکه خود را خارج از محاسبات کشورهای تحریم کننده قطر یافت، آشفته شد و همچنان علیه قطر صحبت می‌کند. 

به نوشته «بحرینی لیکس» جلسه پادشاه بحرین و ولیعهد ابوظبی که روز گذشته در ابوظبی برگزار شد سومین جلسه در نوع خود است که طی چند هفته گذشته بین پادشاه بحرین و ولیعهد ابوظبی برگزار شده است.  

بر این اساس، اولین جلسه در ابوظبی و دیدار دوم آن‌ها در منطقه بلوچستان در منطقه پنجاب پاکستان برگزار شده است و طرفین پیرامون پیگیری برنامه‌های مشترکی که قبلاً برای حمله به صلح خلیج فارس (توافق العلا) تهیه شده بود، تبادل نظر کردند. 

به نوشته این رسانه بحرینی، آن‌ها توافق کردند که از طریق یکسری حساب‌های جعلی که به تازگی در شبکه های اجتماعی فعال شده‌اند، حملات رسانه‌ای، دیپلماتیک و حقوقی علیه قطر را دنبال کنند.  

آن‌ها همچنین توافق کردند که بحرانهای جدیدی علیه قطر راه‌اندازی کنند. 

بحران روابط میان چهار کشور عربی عربستان، امارات، مصر و بحرین با قطر از ۱۵ خرداد ماه سال ۱۳۹۶ ، آغاز شد.  

این چهار کشور عربی از همان زمان با وارد کردن اتهامات فراوان به دوحه، روابط دیپلماتیک خود را با قطر قطع و این کشور را به صورت زمینی، دریایی و هوایی تحت محاصره قرار دادند. دوحه نیز با رد اتهامات وارده از سوی همسایگان عرب خود و مصر، آن‌ها را به تلاش برای دست‌اندازی به حاکمیت قطر و تسلط بر منابع آن متهم کرد.  

کشورهای تحریم کننده ۱۳ شرط از جمله بسته شدن پایگاه نظامی ترکیه در قطر، توقف همکاری نظامی آنکارا با دوحه و قطع روابط با ایران را برای از سرگیری روابط با قطر تعیین کردند، شروطی که مقام‌های قطری تن به پذیرش آن ندادند.  

این کشورها در چهل و یکمین نشست سران شورای همکاری خلیج فارس که ۱۶ دی در شهر العُلا با هدف آشتی و مصالحه بین اعضا به میزبانی عربستان برگزار شد، با امضای توافقنامه و صدور بیانیه‌ای اعلام کردند که به اختلافات خود با دوحه پایان دادند. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 13 =