بی‌توجهی به همسان‌سازی حقوق استادان به مهاجرت آنها منجر می‌شود

اصفهان- ایرنا- معاون اداری مالی دانشگاه اصفهان گفت: بی‌توجهی به موضوع همسان‌سازی حقوق اعضای هیات علمی دانشگاه ها و نظام ناهماهنگ پرداختی‌ها به مهاجرت نخبه‌ها منجر می‌شود.

به گزارش ایرنا، ولی‌الله میرخانی روز یکشنبه در نشست استادان دانشگاه های اصفهان با محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام که در دانشگاه اصفهان برگزار شد، افزود: بحث مهاجرت با توجه به نارضایتی استادان دانشگاه درباره نظام ناهماهنگ پرداخت حقوق، بسیار جدی است بطوریکه در ۲ سال گذشته تعداد قابل توجهی از استادان دانشگاه اصفهان به خارج کشور مهاجرت کردند.

وی با تاکید بر اینکه بسیاری از استادانی که اقدام به مهاجرت کردند، "استاد تمام" بودند، اظهار داشت: اگر فکری در این زمینه نشود ما با مهاجرت نخبه ها و ژن ها مواجه خواهیم شد زیرا آنها با خانواده خود به خارج می روند.

میرخانی با بیان اینکه پرداخت حقوق اعضای هیات علمی مناسب نیست و هر یک از وزارتخانه های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ساز خود را می زنند، تصریح کرد: نامناسب بودن پرداختی ها به نارضایتی اعضای هیات علمی دانشگاه ها منجر می شود.

وی با اشاره به اینکه در وزارت علوم با این معضل مواجه هستیم، خاطرنشان کرد: به عنوان مثال دانشجوی یک استاد رشته شیمی دانشگاه های وزارت علوم، اگر در دانشگاه پزشکی زیر مجموعه وزارت بهداشت استخدام شود، حقوق بیشتری نسبت به استاد خود دریافت می کند.

معاون اداری مالی دانشگاه اصفهان با بیان اینکه این موضوع درباره کارمندان وزارت علوم مطرح است، گفت: عده ای در این میان، بحث های شعاری مانند حقوق نجومی را مطرح می کنند که باعث ضربه خوردن به استادان می شود.

میرخانی به موضوع سقف حداکثر پرداختی اشاره و اضافه کرد: اِعمال چنین موضوعی برای اعضای هیات علمی مشکلات زیادی بوجود می آورد بطوریکه باعث بی انگیزی اعضای هیات علمی، خودسانسوری نخبگان و عدم امکان استفاده از همه ظرفیت های استادان خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه تصویب قوانین پرداخت حقوق باید متناسب با تخصص ها باشد، تصریح کرد: اگر در این شرایط استادان دانشگاه به خارج کشور مهاجرت نکنند، احتمال جذب آنها به کارهای غیر علمی و غیر حرفه ای زیاد است.

وی با اشاره به ظرفیت های علمی و پژوهشی دانشگاه اصفهان، گفت: سالانه حدود ۳۵۰ رساله دکترا و ۲ هزار و ۵۰۰ پایان نامه کارشناسی ارشد در این دانشگاه دفاع می شود به این معنی که منبع عظیمی از نیروی انسانی متخصص آماده تحقیق است.

میرخانی با بیان اینکه این دانشگاه با ۱۵ دانشکده و ۶۵۰ عضو هیات علمی، یکی از ۱۳ دانشگاه برتر و یکی از دانشگاه های جامع کشور است، افزود: اصفهان پس از تهران دارای ظرفیت های بزرگ آموزش عالی است.

وی با اشاره به وسعت ۲۷۰ هکتاری دانشگاه اصفهان، خاطرنشان کرد: دانشگاه اصفهان و علوم پزشکی اصفهان در یک پردیس دانشگاهی هستند و ۲۰۰ هکتار در اختیار دانشگاه اصفهان و ۷۰ هکتار در اختیار دانشگاه علوم پزشکی است.

میرخانی با بیان اینکه دانشگاه اصفهان، معین وزارت علوم در استان اصفهان است، اضافه کرد: این دانشگاه در زمان حاضر حدود ۱۷ هزار دانشجو دارد که ۵۰ درصد آنها در مقطع تحصیلات تکمیلی هستند.

در این نشست جمعی از استادان دانشگاه های مختلف استان از جمله اصفهان، صنعتی اصفهان و علوم پزشکی اصفهان به بیان نظرات و دغدغه های خود درباره مسائل مختلف بویژه تغییر اقلیم و محیط زیست پرداختند.

به گزارش ایرنا، با توجه به مباحث مطرح شده درباره اختلاف دریافتی استادان دانشگاه نسبت به اعضای هیات علمی علوم پزشکی و تاکید بر همسان سازی حقوق آنها، منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با ارسال نامه‌ای به رئیس سازمان برنامه و بودجه خواستار افزودن اعتبار طرح همسان‌سازی حقوق شاغلان ۲ وزارت علوم و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به ردیف‌های دانشگاه‌ها، موسسات آموزش عالی، پژوهشی و فناوری در اصلاحیه لایحه بودجه ۱۴۰۰ شد.

اصفهان با حدود ۲۵۰ هزار دانشجو  و پنج هزار عضو هیات علمی در ۱۸۰ دانشگاه و موسسه آموزش عالی دومین استان دانشگاهی کشور است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha