۲۲۶ نماینده مجلس به توقف اجرای پروتکل الحاقی تاکید کردند

تهران- ایرنا - ۲۲۶ نماینده مجلس شورای اسلامی در بیانیه‌ای بر لزوم توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی از پنجم اسفندماه تاکید کردند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، در این بیانیه که «سید محسن دهنوی» عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی در پایان جلسه علنی قرائت کرد، آمده است: بعد از توافق برجام در سال ۱۳۹۴ امید می‌رفت طرف‌های غربی از جمله آمریکا و سه کشور اروپایی آلمان، انگلیس و فرانسه با صداقت با ملت بزرگ ایران برخورد کرده و به تعهدات خود عمل نمایند. اما به رغم  اینکه آژانس بین المللی انرژی اتمی در فواصل مختلف ۱۵ بار تائید کرده است که ایران به تعهدات برجامی خود به صورت کامل عمل کرده است، ولی دشمنان ملت عزیز ایران به هیچ یک از تعهدات اساسی و مهم خود عمل نکردند.

در ادامه این بیانیه آمده است: با اینکه قرار بود در تاریخ ۲۷ دی ۱۳۹۴ تحریم‌های بانکی و نفتی بر اساس توافق، برداشته شود، ولی متاسفانه بر مقدار این تحریم‌ها افزوده شد و روند آسیب به منافع ملت ایران و افزایش تحریم‌ها به بهانه‌های مختلف که از زمان باراک اوباما دموکرات آغاز شده بود منجر به خروج ترامپ جمهوری‌خواه از برجام در اردیبهشت ماه ۱۳۹۷ شد.

در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: روند اجرای تعهدات یک طرفه از سوی مسوولین دولتی ایران به مدت ۵ سال ادامه یافت تا اینکه مجلس انقلابی در دفاع از منافع ملت ایران تصمیم گرفت طرح مهم اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها را با ۲۵۱ رأی موافق در ۱۱ آذرماه ۹۹ به تصویب برساند.

در ادامه این بیانیه آمده است: در راستای دفاع از حقوق هسته‌ای و وادار کردن دشمنان ملت به برداشتن تحریم‌های ظالمانه به تبع آن گشایش اقتصادی مقرر شده است غنی سازی ۲۰ درصدی اورانیوم آغاز و نیز با اعطای مهلت دو ماهه به آمریکا و سه کشور اروپایی برای برداشتن تحریم‌های ظالمانه در صورت عدم صداقت و عدم انجام تعهدات ملت ایران نیز اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی در راستای اجرای بندهای ۲۶ و ۳۶ و بند ۱۳ قطعنامه ۲۲۳۱ را متوقف شود.

نمایندگان تاکید کردند: همه مسوولان نظام از جمله مدیران دولتی موظف هستند که در صورت عدم رفع تحریم‌ها، اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را به صورت کامل از ۵ اسفند ۹۹ متوقف و بازرسی‌های آژانس را صرفا محدود به نظارت های پادمان نمایند.

 در بخش پایانی این بیانیه آمده است: ما نمایندگان مجلس به مردم عزیز ایران اطمینان می‌دهیم که در دفاع از حقوق آن‌ها به هیچ وجه کوتاه نیامده و به دشمنان ملت ایران نیز اعلام می‌کنیم که همچنان که مقام معظم رهبری فرموده‌اند رفع عملی و کامل تحریم های بانکی و نفتی از شرایط اساسی ملت ایران برای برگشت آمریکا به برجام بوده و بدون رفع تحریم‌های ظالمانه که قابل راستی آزمایی از سوی ملت ایران باشد، ایران سربلند و قوی گام‌های پیشرفت صنعتی و هسته‌ای خود را متوقف نخواهد کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha