نگاهی به کمای اکران سینمای ایران در جدیدترین هفته‌نامه سروش

تهران- ایرنا- جدیدترین شماره هفته‌نامه فرهنگی هنری سروش با رنگ وبوی سینمای ایران و جشنواره فیلم فجر و آخرین شماره‌های ماهنامه سروش خردسالان و کودکان منتشر شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا شماره ۱۶۹۷ ماهنامه سروش با عنوان «سینما انقلاب، هزار راه نرفته» از سوی انتشارات سروش منتشر و روی پیشخوان مطبوعات قرار گرفت. در سرمقالۀ این شماره «روش‌شناسی حکمرانی در اندیشه امام خمینی(ره)» از سعید کرمی، مدیرعامل انتشارات سروش و سردبیر ماهنامۀ سروش عنوان شده است.

در سرویس فرهنگ این شماره از سروش مطالبی از جمله «در انتظار جغد مینروای ایرانی» به این مساله که «آیا پرندگان آینده ایران را رقم می زنند؟) پرداخته شده است. «راه اداره فرهنگ ما به کدام سو می‌رود؟»، «چگونه تاریخ به کار فردای ما می‌آید؟»، «قرن جدید ایرانی در سیمای ادب فارسی»، «آینده دین و دین‌داری در ایران» و «دورنمای هنری تصویر ایران در قرن جدید» نیز از دیگر عناوین این بخش هستند.

در سرویس رسانه این شماره «صدای سردار جهانی شود»، «رمز و رازهای پیروزی در یک رقابت نابرابر!» در باب اینکه چرا سینمای مستند ایران در سال های اخیر موفق تر از سینمای داستانی عمل کرده است، «روایتی از ناگفته ها» مروری بر تعدادی از مستندهای خوب جشنواره های سینما حقیقت و عمار، «حذف کمیته، صرفه جویی در هزینه یا بهانه برای دشمنی؟» با موضوع بررسی ابعاد و زوایای حذف کمیته انقلاب اسلامی در گفت وگو با عبدالحسین بدرلو کارگردان مستند کمیته، «نسبت به سربازان آلوسان بهت زده بودم!» و «داستان یک عکس» نقل شده است.

در سرویس هنر این شماره از سروش در باب جشنواره فیلم فجر مطالبی همچون «سینما در کمای اکران»، از «لب خط تا شیشلیک!» درج شده است؛ «رقابت در قرنطینه»، «فیلم‌های جشنواره با توجه به فضای جامعه دچار تحول می‌شوند»، «کدام سینما؟ کدام انقلاب؟»، «فرم و محتوا، دو عنصر کلیدی هنر متعهد»، «انقلاب، پنجره‌ای به امید»، «خروش هنر هفتم»، «گگاندی، حرکت در لایه‌های سطحی تاریخ» و «جشنواره‌ها محل تلاقی هنر و رسانه» نیز از دیگر عناوین این بخش هستند.

در مطلب «سینما در کمای اکران» با ارائه گزارشی از وضعیت سینمای ایران در سال ۱۳۹۹ آمده است: ۱۲۰ سالگی سینمای ایران، جشنی برای خداحافظی؛ سال ۱۳۹۹ برای سینمای ایران شروعی متفاوت تر از هر سال بود، سینمای کشورمان در آستانه ورود به ۱۲۰ سالگی قرار داشت و همگان در انتظار جشنی عظیم و باشکوه در روز ملی سینما بودند. اما رفته رفته ابر شومی بر سر حیات سینما سایه افکند و انتظار این جشن و شادمانی را با خود رو به نابودی برد. 

تقریبا از اواخر سال ۹۸ که تصمیم بر تعطیلی پردیس ها و سالن های سینمایی به علت همه گیری ویروس کرونا گرفته شد، گویی سینما نیز با یک سکون و بی تحرکی مواجه گردید (...).

با شیوع و گسترش ویروس کرونا بسیاری از صنایع و مشاغل جهان چالش های کلان و گسترده ای را تجربه کردند. تعداد قابل توجهی از کسب و کارها با رکودی بی سابقه مواجه گردیدند و به برخی از آنها ضربه های مهلکی وارد آمد، صنعت سینما هم از این میدان جان سالم به در نبرد. با گذر زمان کرونا بازار سینما را تقریبا در تمامی کشورهای جهان راکد کرد. این ویروس ناشناخته با دو قطب بزرگ سینمای جهان (هالیوود و بالیوود) نیز گلاویز شد و آنها را با مشکلات جدی در زمینه ساخت، تولید و انتشار آثار سینمایی روبرو نمود...

در سرویس ادب نیز «گشت و گذار در میان قفسه های مجازی»، «گوژپشت شهر تهران»، «از کتاب تا مکتب»، «مرتجعان زمانه ات را بشناس»، «هلو برادر؛ مجموعه داستان مقاومت» و «خیابان انقلاب» آمده است.

شماره ۳۴۷ ماهنامه سروش کودکان منتشر شد

«تقویم تاریخ»، «حل معماهای بزرگ»، «مامان های انیمیشنی!»، «قصه ما مثل شد همه قند و عسل شد»، «آدم و کلاه»، «از سرودها شنیدن»، «دوبرادر»، «دختر آه!»، «جوجه دارکوب زشت»، «کاپیتان کوسه و دوستان»، «زنبورها و شکوفه در آزمایشگاه»، «از این چمن به اون چمن»، «فیلو آشپزی می کند»، «تماشای پرستوهای مسافر»، «چهار راه برای زنده کردن رویاها»، «تاس های شیرین»، «خورشید بسازیم»، «نگرانی شبیه ابر است» عناوین این شماره از ماهنامه سروش کودکان است.

شماره ۱۰۴ ماهنامه سروش خردسالان به بازار آمد

«جشن برف» شعر، «کلاه منگوله دار»، «ببعی و کرونا» داستان، «شش ظرف مربا» قصه نمایش، «آدمک برفی چرا» شعر، «قصه های باغ دوستی» کاردستی،‌ «بچرخ تا بچرخیم» بازی، «یک شهربازی برای جنگل»، «گوشی را بردار»، «خدا چی آفریده؟» و «یک پای توت فرنگی خوشمزه» از جمله عناوین این شماره ماهنامه سروش خردسالان است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 8 =

سرخط اخبار فرهنگ