سهم پلیس و شهروندان در پیشگیری از سرقت منزل چقدر است؟

تهران - ایرنا - پرونده سرقت از منزل، خودرو، وسائل داخل خودرو و وسایل خرد هیچ وقت بسته نمی‌شود و از دلایل آن بی‌احتیاطی افرادی است که نکته‌های امنیتی را جدی نمی‌گیرند و وقتی به دام سارقان می افتند، تازه متوجه می شوند که به چه راحتی مورد سرقت قرار گرفته‌اند.

در ارتکاب هر عمل مجرمانه دو عامل اصلی دخیل است، انگیزه مجرم و شرایط و فضای مناسب برای وقوع جرم، از بین بردن انگیزه مجرمان، وظیفه ای فراتر از حیطه توان مسئولیت های یک شهروند عادی و در محدوده اختیارات و توانایی های سازمان های کلان کشوری است، اما جلوگیری از ایجاد فضا و بستر مساعد بروز یک عمل مجرمانه توسط بزهکاران، تا حد بسیار وابسته به نوع عملکرد هر یک از قربانیان بالقوه، یعنی شهروندان است که می تواند آن ها را در برابر مجرمان فرصت طلب حفظ کرده و موجب ناکامی این افراد شود.

اما دراین روزهای کرونایی هر چند تقریبا خانواده ها، خانه نشین شده اند، اما پیش می آید که ساعاتی از شبانه روز را برای رفتن به بیرون از خانه اختصاص دهند و همین اندک ساعتی که اعضای خانواده در بیرون از منزل شاد و خرسند هستند، بهترین فرصت برای سارقان است تا کام آن ها را تلخ کند.  

برخی از خانواده ها گمان می کنند، ترک منزل برای حتی یک ساعت هیچ خطری نداشته و به هیچ عنوان نکات ایمنی لازم را برای پیشگیری از سرقت منزل رعایت نمی کنند و زمانی که به منزل باز می گردند با کمال تعجب شاهد به هم ریختگی خانه به ویژه در اتاق‌های خواب می‌شوند و پیش خود می‌گویند، کمتر از یک ساعت در خانه نبودیم، چطور ممکن است که از خانه‌ام به راحتی سرقت شود!

پلیس که نمی تواند برای هر خانه ای یک مامور بگمارد اما می تواند توصیه های لازم را برحسب تجربه و بازجویی از سارقان که چگونه اموال مردم را سرقت می کنند، در اختیار شهروندان قرار داده تا به این شکل هر شهروندی خود پلیس خود شود و به این ترتیب میزان سرقت از منزل کاهش یابد.

البته سرقت از منزل به راحتی انجام نمی‌شود، یک سارق برای رسیدن به هدف خود باید مسیرهایی را طی کند تا به هدفش برسد، فراهم کردن این مسیرها به خودمان بستگی دارد، هر چه این مسیر برای آن‌ها فراهم‌تر شود به راحتی به هدف‌شان می رسند. بنابراین این مسیر را خودمان برای سارقان هموار می کنیم در حالی که می توان با برخی از اقدامات ساده، سارقان را در رسیدن به اهدافشان ناکام گذاشت.  

فراهم کردن مسیر سرقت سبب شده تا بسیاری از سرقت های منزل به راحتی صورت گیرد، آنقدر راحت که هرگز فکرش را نخواهید کرد که سارقان منزل چگونه از سهل انگاری ما استفاده کرده و دست به سرقت زده اند. پلیس معتقد است بین مدت زمانی که ساکنان در منزل حضور ندارند، با میزان خطر سرقت رابطه مستقیمی وجود دارد، به همین دلیل است که خانه های تک نفره و خانه های مجردی در معرض خطر بیشتری برای سرقت قرار دارند.

سارقان در سرقت خانه ها از کوچک ترین غفلت ساکنان بهره می برند در این راستا مجرمان تمایل به سرقت در مناطق زندگی خود را نیز دارند، اگرچه سارقان حرفه ای ترجیح می دهند که برای سرقت همیشه در حرکت و سفر باشند؛ بنابراین پرونده سرقت های منزل نشان می دهد چه منازلی بیشتر در معرض خطر سرقت قرار دارند، منازلی که نزدیک به محل زندگی مجرمان است، در مکان هایی که عبور و مرور وسایل نقلیه زیاد است، در مناطق پرتردد و حاشیه ای در منازلی که قبلا از آنها دزدی شده است.

این منازل در خطر بیشتری برای سرقت قرار دارند زیرا پارامترهایی که سارقان با توجه به آنها از این منازل دزدی کرده اند مانند موقعیت، قابل تغییر نیستند و در مقایسه با خانه هایی که از آنها دزدی نشده است احتمال سرقت از این خانه ها چهار برابر بیشتر است.

در سرقت از منزل بین مدت زمانی که ساکنان در منزل حضور ندارند، با میزان خطر سرقت رابطه مستقیم دارد، سارقان در سرقت خانه ها از کوچکترین غفلت ساکنان بهره می برند در این راستا مجرمان تمایل به سرقت در مناطق زندگی خود را نیز دارند.

همجواری با منازلی که قبلا مورد سرقت قرار گرفته اند، جابه جایی زیاد ساکنان، حضور کمتر در منزل، عدم برقراری ارتباط اجتماعی با همسایه ها، دوری از سایر منازل اطراف، نبود نور کافی در محیط، کم توجهی ساکنان منازل به مقوله امنیت و نبود امکانات بازدارنده مانند دوربین از جمله مواردی است که بیشتر مورد توجه سارقان قرار دارد.

بسیاری از سارقان منزل به صورتی تیمی کار می کنند، آنها در اعترافات خود بارها و بارها گفته اند که رمز موفقیت در انجام سرقت ها، سهل انگاری صاحبخانه ها و رعایت نکردن اصول ایمنی است. خود سارقان در اعترافات خود، همواره توصیه کرده اند که خانه‌ ها باید در صورت امکان در ضد سرقت داشته باشند و افراد به هیچ وجه پول و طلا را در خانه‌ های خود نگهداری نکنند و گاوصندوق‌ های مطمئن و ضد سرقت تهیه کنند.

یکی از سارقان حرفه ای منزل که بیشتر طلا و اشیای قیمتی منازل را به سرقت می برد در اعترافات خود به پلیس گفته بود که شایعه شده ما با دستگاه گنج ‌یاب به خانه ‌ها می‌رویم و محل طلاها را پیدا می‌کنیم. نیازی به گنج‌ یاب نیست. وقتی وارد خانه شویم، راحت می ‌فهمیم که وسایل قیمتی و پول را کجا گذاشته‌ اند. برخی فکر می‌کنند خیلی زرنگ هستند و وسایل را زیر لباس یا میان رختخواب مخفی می‌کنند، اما این محل ‌ها هم از نگاه ما دور نمی ‌ماند. آنها با این کار همه وسایل را در یک محل قرار می‌دهند تا راحت‌تر سرقت شود.

یکی از سارقان حرفه ای منزل به مردم توصیه می کند: اگر پول و طلا در خانه دارید، در محل‌های مختلف مخفی کنید تا همه دارایی را یک جا از دست ندهید. با این حساب می توان گفت، سارقان از شم و تجربه خود برای پیداکردن طلا استفاده می کنند. دستگاه های فلزیاب نیز به کار سارقان نمی آید چون در خانه انواع فلز مشاهده می شود و این دستگاه ها به همه فلزات واکنش نشان می دهد. بر این اساس این دستگاه ها فقط در بیابان ها و فضای باز کاربرد دارند به همین دلیل در این زمینه پلیس توصیه می کند که مردم طلاهای خود را در جاهایی که برای سارقان شناخته شده است از جمله کمد لباس، دراور و کابینت قرار ندهند.
از دیگر توصیه های پلیس داشتن حفاظ در مقابل در و پنجره ها است؛ بر این اساس گفته می شود، مقابل تمام پنجره‌ها، نورگیر، پاسیو و روی دیوارهای کوتاه حفاظ مقاوم و مطمئن نصب شود.

همان طور که بارها گفته شده است، سارقان شگردهای خود را با پیشرفت های تکنولوژی، هماهنگ می کنند اما بسیاری از سارقان منزل از روش های تکراری استفاده می کنند که می توان با هوشمندی، کام آنها را در اهداف شومشان، تلخ کرد.  این روزها با وجود شرایط کرونایی، بیشتر سارقان از این وضعیت سوء استفاده کرده و به بهانه های مختلف از جمله ویزیت رایگان درب منزل و شگردهای دیگر افراد را به جلوی درب ساختمان هدایت کرده و هدف شوم خود را پیاده می کنند. در این گزارش به برخی از این شگردها و از جمله شگردهای تکراری اشاره می کنیم تا با رعایت نکاتی نه چندان سخت و هزینه بر، نسبت به حفاظت از منزل خود محتاط تر باشیم.

سرقت ۴۰ میلیاردی زن نمکی 

پلیس از کشف سرقت ۴۰ میلیاردی توسط مادر و فرزندی که با خرید نان خشک اقدام به سرقت از منزل شهروندان در قائمشهر می کردند، خبر داد. با وقوع چندین فقره سرقت طلاجات و اشیاء قیمتی از منازل شهروندان قائمشهری، موضوع را در دستور کار انتظامی آن شهرستان قرار گرفت. در اجرای این ماموریت کارآگاهان اداره مبارزه با سرقت پلیس آگاهی قائمشهر با انجام اقدامات اطلاعاتی و بررسی های همه جانبه سارق را شناسایی کردند.  متهم که زنی ۵۰ ساله و اهل یکی از استان های جنوب غربی کشور است با همدستی پسر ۳۳ ساله خود به بهانه خرید نان خشک و فروش اقلام خرد به در منازل شهروندان مراجعه کرده و با شناسایی افراد دارای تمکن بالا در فرصتی مناسب اقدام به سرقت طلا و اشیاء قیمتی از منزل آنان می کرد.

پس از هماهنگی های قضائی متهم و فرزند وی که حدود ۵ ماه در این شهرستان سکونت داشتند در عملیاتی غافلگیرانه دستگیر شدند.  در بررسی حساب های بانکی متهمان که هرکدام دارای چندین فقره سابقه کیفری نیز هستند ۴ میلیارد ریال وجه نقد که از طریق فروش طلا ها به دست آورده بودند، کشف شد. : متهمان در بازجویی های به عمل آمده تاکنون به ۶ فقره سرقت منزل، طلا و اشیاء قیمتی شهروندان اعتراف کردند؛ با بررسی های به عمل آمده مشخص شد این افراد بیش از ۴۰ میلیارد ریال از اموال مال باختگان را به سرقت برده اند که تلاش برای کشف اموال سرقتی ادامه دارد. متهمان پس از تشکیل پرونده به مرجع قضائی معرفی شدند.

سرقت طلا به بهانه تست کرونا 

مردی به بهانه گرفتن تست کرونا در یکی از شهرستان‌های مهاباد،  طلاهای دختر روستایی را به سرقت برد. مردی با هویت نامشخص در روستای "زیوه" از توابع بخش خلیفان این شهرستان به بهانه تست کرونا با ورود به منزل یکی از خانوارهای این روستا پس از کسب اعتماد اقدام به سرقت النگوهای دختر روستایی کرد.  در این حادثه مرد میانسال از خلوتی روستا و نبودن مرد به علت فصل کاری کشاورزان استفاده کرده و به طور علنی و به زور النگوهای دختر ۱۶ ساله را از دست وی بیرون آورده و متواری شده است.

با بررسی موضوع و پیگیری مشخصات این سارق، دوربین مدار بسته در روستای مزرا چهره متهم را ثبت کرده اما به علت پوشش ماسک هویت وی هنوز شناسایی نشده است. براین اساس پلیس همواره توصیه می‌کند باید به منظور جلوگیری از هرگونه سرقت و کلاهبرداری احتمالی با پوشش مأموران بهداشت دقت لازم را به عمل آورده و قبل از هرگونه اقدامی، کارت شناسایی افراد را رویت کنند.  همچنین لازم است از هرگونه اجازه ورود و پاسخگویی به سوالات و تقاضای افراد با عنوان ماموران بهداشت و همچنین بازدید از منازل،  پارکینگ، نقل و انتقال اشیا و لوازم منزل خودداری کنند.

لنگه کفش به جامانده، همسایه دزد را گرفتار کرد

سارقی که پس از سرقت از منزل همسایه خود کفشش را در محل جا گذاشته بود توسط پلیس شهرستان سرخس خراسان رضوی دستگیر شد.  در بررسی های اولیه مالباخته عنوان داشت در حال اسباب کشی بوده و نیمی از وسایلش را به منزل جدید منتقل کرده و هنگامی که برای انتقال بقیه وسایل مراجعه کرده، متوجه شده که تعدادی از وسایل همچون یکدستگاه ال سی دی سرقت شده است که بلافاصله موضوع را به ۱۱۰ اعلام می کند. در ادامه مشخص شد مالباخته کلید منزلش را برای مراجعه مستاجر جدید در اختیار صاحبخانه قرار داده و شب گذشته افرادی برای بازدید منزل مراجعه کرده اند که پس از تحقیق از صاحبخانه، وی به خاطر آورد که پس از رویت منزل درب را قفل نکرده است.

ماموران پس از بررسی دقیق صحنه جرم به لنگ کفشی که برای مالباخته ناآشنا بود مشکوک که پس از یک سری تحقیقات گسترده صاحب کفش که یکی از همسایه ها بود شناسایی و دستگیر شد. متهم در بازجوئی های اولیه منکر هرگونه جرمی بود که در ادامه تحقیقات با مشاهده ادله پلیسی به جرم خود اعتراف و پس از بازجوئی های تکمیلی با صدور حکم قضائی روانه زندان شد.

بازداشت کارگر رستورانی که سارق همسایه از آب درآمد

یکی از شهروندان با مراجعه به پلیس اظهار داشت که سارقی وارد منزل وی شده و یک دستگاه "لب تاب" و یک دستگاه "دوربین عکاسی" را به سرقت برده است.  مالباخته در ادامه به ماموران توضیح داد که منزلش دارای دوربین مداربسته است و با توجه به مشخصات کلی سارق که از دوربین مداربسته معلوم است به فردی به نام "محمد" مظنون است. " با بررسی های تخصصی که از طریق دوربین مذکور صورت گرفت و همچنین بازبینی های مجدد فیلم ضبط شده ماموران دریافتند که سارق آن کسی که مالباخته عنوان کرده نیست، بلکه فردی دیگر است.

از آنجا که احتمال می رفت سارق یکی از ساکنان و اهالی همان محل باشد ماموران اقدام به بررسی های تخصصی و همچنین تحقیقات میدانی در محدوده مذکور کردند تا اینکه مشخص شد سارق یکی از کارکنان رستورانی است که در مجاورت منزل مالباخته است.  بر این اساس، ماموران بلافاصله چهره ضبط شده در فیلم را با یکی از کارکنان این رستوران تطبیق داده و موفق شدند او را پس از شناسایی بازداشت کرده و برای تحقیقات و بازجویی به کلانتری منتقل کنند.  متهم که منصور نام داشت در ابتدا منکر اتهام وارده شده و عنوان داشت که از همه چیز بی اطلاع است اما زمانی که فیلم ضبط شده خود را هنگام ورود به منزل و سرقت مشاهده کرد لب به اعتراف گشود و به جرم خود اعتراف کرد. با راهنمایی متهم به محل اختفاء اموال مسروقه اعزام که اموال توسط شاکی شناسایی و با صورتجلسه تحویل وی شد و متهم با شکایت مالباخته راهی دادسرا شد.

دستگیری سارقان مامورنما 

 سارقان مسلح مامورنما اقدام به سرقت از یک منزل مسکونی در خرمشهر با پوشش لباس نظامی و به تبع آن انتشار کلیپ مربوطه در فضای مجازی، کردند. کارآگاهان پلیس آگاهی با کار اطلاعاتی در کمترین زمان ممکن ۲ سارق را در این رابطه شناسایی و با هماهنگی مرجع قضای طی عملیاتی غافلگیرانه در مخفیگاهشان دستگیر کردند.  در بازرسی از مخفیگاه متهمان ۲ دست لباس نظامی ناجا، بسیج و اداره برق، یک قبضه سلاح کلت کمری صوتی، اسپری، شوکر، دستبند، ست کمری پلیسی، اوراق شناسایی مربوط به ناجا و بسیج کشف شد.

متهمان در بازجویی های پلیس به سه فقره سرقت با سلاح قلابی تحت عنوان پلیس، بسیج و اداره برق اعتراف کردند.  مالباختگان در مواجهه حضوری سارقان را به صراحت شناسایی کردند و پس از تشکیل پرونده تحویل به مرجع قضایی تحویل داده شدند. انتشار فیلمی از محل سرقت این سارقان مسلح در فضای مجازی بازتاب گسترده ای داشته است. در این فیلم گفته شده سارقان در حالیکه لباس نظامی به تن داشته اند از منزل محل زندگی ایتام اقدام به سرقت کرده اند.

انتقاد پلیس آگاهی از تبدیل شدن برخی خانه ها به بانک

با وجود تمام این توصیه و آموزش ها پلیس آگاهی نسبت به بی توجهی مردم به این توصیه ها و همچنین تبدیل شدن برخی خانه ها به بانک انتقاد کرده و از هموطنان می خواهد تا اشیای قیمتی خود را به صندوق امانات بانک ها بسپارند.  اکنون در سرقت از منازل بیشتر طلا، پول نقد و دلار سرقت می شود این در حالی است که برخی از خانه ها تبدیل به بانک شده است، برخی پول را به طلا تبدیل کرده اند و طلاها را در گاو صندوق گذاشته اند با این تصور که سارق گاوصندوق را با خود نمی برد.

برخی از سارقان، حرفه شان این است که یک جا گاو صندوق را ببرند، برای سارق حرفه ای کاری ندارد که گاو صندوق را یک جا سرقت کند.  بهترین راه حلی که کارشناسان به آن رسیده اند، این است که هموطنان اشیای قیمتی خود را به صندوق امانات بانک ها بسپارند اما باید بانک مرکزی صندوق امانات بانک ها را در تمام استان های کشور توسعه دهد.  در حال حاضر پیشنهاد پلیس سپردن اشیای قیمتی به صندوق امانات است. مسائلی که به ذهن مردم می رسد پیش از آن به ذهن سارق رسیده است که اشیای قیمتی در کجای خانه نگهداری می شود؟ هموطنان باید در نظر داشته باشند که اشیای قیمتی خود را در جایی حفاظت شده، نگهداری کنند.  در کشف سرقت زمان خیلی مهم است براین اساس این ساز و کاری اندیشیده شده است که هموطنان به محض وقوع سرقت با ۱۱۰ تماس بگیرند و وقوع سرقت را سریع گزارش دهند تا در شرایطی که لازم است مامور در صحنه حاضر شود.  یک ساعت طلایی در کشف جرم داریم، اگر آن ساعت طلایی بگذرد کشف سرقت طولانی تر می شود بر این اساس هموطنان باید سریع وقوع سرقت را گزارش دهند.

دوربین های مدار بسته را در جای امن قرار دهید

پلیس آگاهی نیروی انتظامی به هموطنان توصیه می‌کند که دستگاه های ضبط دیجیتالی تصاویر ویدئویی دوربین‌های مدار بسته (دی وی آر) را در جایی امن و دور از دید دیگران نگهداری کنند.  شهروندان به منظور استفاده از دوربین های مدار بسته در ساختمانها اعم از اداری یا مسکونی باید دی وی آر یا مخزن دوربین که وظیفه حفظ و ثبت تصاویر ضبط شده را به عهده دارد، در جایی امن و دور از دید افراد نگهداری کنند.  هموطنان می توانند برای نصب این دوربین ها با پلیس مشورت کرده و به این منظور با همکاران ما در مراکز انتظامی و کلانتری ها مشورت کنند.

یکی از ابزارهای لازم برای پیشگیری از سرقت نصب دوربین های مدار بسته در ساختمان ها است براین اساس باید مخزن دوربین که در موارد احتمالی نیاز است مورد بازبینی قرار گیرد در مکانی امن نگهداری شود تا بتوان از تصاویر ضبط شده آن استفاده کرد.  برخی دی وی آر دوربین های مدار بسته را کنار دوربین قرار می‌دهند و وقتی سارقی قصد سرقت از منزل یا ساختمانی را دارد بعد از سرقت دی وی ار دوربین را به راحتی با خود می برد و در این شرایط کار پلیس سخت تر می شود.

پرداخت رد مال از سوی سارقان باید تکلیف شود

پلیس آگاهی تاکید می کند که چنانچه تکلیفی برای سارقان ایجاد شود که رد مال سرقت‌ها را بپردازند، این اقدام نه تنها منجر به پیشگیری از سرقت می‌شود بلکه میزان سرقت‌ها را نیز کاهش می‌دهد زیرا از این پس سرقت برای سارقان هزینه بر خواهد بود. با دستگیری سارقان و تحویل آن‌ها به مراجع قضائی و در صورت محکوم شدن، برای آن‌ها توسط دادگاه رد مال نوشته می شود و سارق مکلف است رد مال را انجام دهد. اینکه در این مرحله چطور رد مال انجام می‌گیرد را دستگاه قضائی مشخص می‌کند و این موضوع در حوزه کاری پلیس نیست، این در حالی است که سارق به دنبال گرفتن رضایت از مالباخته می‌رود و رضایت گرفته و از زندان آزاد می شود.  اما اگر تکلیفی برای سارق ایجاد شود که حتما رد مال را انجام دهد و به پلیس اجازه داده شود تا اموال سارق که از طریق سرقت تحصیل کرده، شناسایی شود تا با شناسایی این اموال، رد مال سرقت ها را بپردازد، مطمئنا میزان سرقت ها کاهش می یابد و سارق به ندرت مبادرت به سرقت خواهد کرد زیرا هزینه سرقت برای او سنگین تر خواهد بود بر این اساس لازم است در این زمینه بیشتر کار شود.

سارق برخی مواقع مال سرقتی را از بین برده یا فروخته است براساس تجارب به دست آمده چناچه سارق مجبور به رد مال شود در حوزه سرقت بسیار بازدارنده خواهد بود.  در شرایط فعلی آنچه به نظر می رسد این است که هزینه ای که سارق می پردازد، کافی نیست در حالی که باید هزینه جرم با بالا ببریم.  از سوی دیگر در حوزه سرقت، قدری قبح زدایی می شود و برای سارق دلسوزی می کنند. مثلا گفته می شود، فلانی یک چیز مختصری دزدیده و مهم نیست در حالی که این سارق احساس ناامنی در جامعه را خدشه دار کرده است. در حالی که در کنار ارزش و میزان سرقت انجام شده، احساس امنیت فرد را از بین برده است. سارق ممکن است از یک خانم کیف قاپی کرده باشد و  در کیف این خانم مبلغ ناچیزی وجود داشته یا اصلا هیچ پول و وسیله با ارزشی نداشته باشد اما احساس ناامنی که برای این خانم ایجاد کرده و افرادی که شاهد سرقت بوده اند، قابل جبران نیست به نظرم در حوزه سرقت چندان نباید به دنبال قیمت اموال مسروقه باشیم چرا که احساس امنیت مقوله بسیار مهمی است.

راه‌های پیشگیرانه کاهش سرقت از منزل

سرهنگ رضا موذن، معاون مبارزه با سرقت پلیس آگاهی نیروی انتظامی در گفت و گو با خبرنگار انتظامی ایرنا در رابطه با راههای کاهش سرقت منزل می گوید: شهروندان طلا، جواهرات و وجوه نقد خود را به صندوق امانات بانک ها یا افراد مورد اطمینان بسپارند. همچنین هنگام ترک منزل برای عزیمت به مسافرت یا برای چند ساعت، در صورت امکان، سعی شود با استفاده از تایمر، روشنایی منزل به هنگام شب به طور متناوب تامین شود.

معاون مبارزه با سرقت پلیس آگاهی نیروی انتظامی به همسایه بانی (سپردن منزل به افراد مطمئن و امین در محل) اشاره کرده و می افزاید: منزل خود را برای سرکشی و استفاده خدماتی به افراد مطمئن بسپارید و در صورت امکان در اتاق های داخل ساختمان را قفل و تنها کلید در ورودی ساختمان و در اصلی را به افراد مورد اطمینان می توان سپرد.  راه های ورودی و خروجی منزل خود از قبیل کانال کولر و نورگیر را با محافظ مطمئن پوشش دهید و برای حفاظت بیشتر از منزل می توانید توپی قفل های سوئیچی را به وسیله لوله بپوشانید یا توپی قفل را با بدنه همسطح کنید.

موذن می گوید: تمام پنجره های قابل دسترسی، نورگیرها و پاسیوها را به حفاظ مقاوم تجهیز کنید به ویژه در طبقات پایین که سارقان از طریق پریدن روی بالکن یا لوله گاز برای دسترسی به منزل استفاده می کنند.  کلید منزل خود را در دسترس افراد غیرمطمئن قرار ندهید و از قرار دادن آن در محل هایی از جمله زیر جاکفشی و سایر محل های قابل دسترسی اجتناب کنید.  همچنین نسبت به تعویض قفل هایی که کلید یدک آن گم شده یا کلیدی که برای مدتی در اختیار دیگران بوده است، اقدام کنید و به هیچ عنوان برای شناسایی افراد اقدام به بازکردن در منزل نکنید و این مورد را به فرزندان خردسال خود نیز آموزش دهید.

سرهنگ موذن ادامه می دهد: مجموعه ای از عوامل سبب بالا رفتن میزان سرقت های منزل می شود؛ که از جمله آن می توان به بی­ توجهی دارندگان منازل به بالا بردن ضریب ایمنی و امنیتی ساختمان (بالکن، حفاظ، در­های ورودی، پایین بودن دیوار، باز بودن پنجره و در، قفل­های بی کیفیت، عدم نصب وسایل هشداردهنده و دوربین مداربسته، عدم بکارگیری نگهبان در مجتمع مسکونی، استفاده از اتباع بیگانه غیرمجاز به عنوان نگهبان و سرایدار، عدم گرفتن تضمین کافی از شرکت ها در هنگام استخدام افراد با عنوان (نگهبان، سرایدار و باغبان) یا استخدام از طریق شرکت ­های نامعتبر و نگهداری اقلام با ارزش، پول، طلاجات در منزل و خاموش کردن تمام چراغ ها در منزل اشاره کرد.

وی می افزاید: در مقابل این عوامل که سبب افزایش میزان سرقت منزل می شود، مجهز کردن منزل به سیستم های امنیتی هشداردهنده در زمان سرقت و همسایه بانی (سپردن منزل به افراد مطمئن و امین) میزان سرقت را کاهش می دهد، شهروندان باید از بستگان و آشنایان قابل اعتماد بخواهند که به صورت مستمر از منزل آنها در صورت رفتن به مسافرت سرکشی کنند. طلا، جواهرات و وجوهات نقد خود را به صندوق امانات بانک­ها بسپارند و از همراه بردن زیورآلات، اشیای قیمتی و اسناد و مدارک غیرضرور خودداری کنند.

سرهنگ موذن توصیه می کند از دادن کلید به افراد غیرمطمئن، شرکت‌ها و کارگرانی که برای تعمیرات مراجعه می­کنند، خودداری کرده و نسبت به نصب حفاظ روی نورگیر و پنجره­ها به خصوص در طبقات همکف و مسیر لوله­ های گاز و استفاده از قفل­ های محکم و استاندارد برای در منازل هر چه زودتر اقدام کنند.  چنانچه در یک مجتمع چند واحدی زندگی می ‌کنید، به نحوی برنامه ریزی کنید که کل ساختمان در دفعات زیاد خالی از سکنه نباشد.  نگهبان محله تحت نظارت نیروی انتظامی را در مجتمع های مسکونی برای ممانعت از ورود مجرمان به داخل ساختمان و پیشگیری از سرقت به کار گیرید و از قرار دادن کلید ورودی ساختمان و آپارتمان در محل­ های قابل دسترسی خودداری کنید.

وی، بیان نکردن دارایی و موجودی اقلام با ارزش نزد افراد بیگانه، عدم پذیرش اسناد و اشیای گران بها و طلای بستگان برای نگهداری در یک محل خاص یا منزل را از دیگر راه های پیشگیری از سرقت منزل برشمرده و
در مورد کمبود صندوق های امانات بانک ها، می گوید: جلسات مختلفی با بانک مرکزی داشته و تاکید کرده ایم تا به بانک های عامل اعلام کنند صندوق امانت خود را گسترش دهند؛ بر این اساس این صندوق ها در حال گسترش است.

 نصب چراغ های تایمردار مانع ورود سارقان به منزل می شود

احمد کاهه، مدیرکل آموزش همگانی نیروی انتظامی در گفت و گو با خبرنگار انتظامی ایرنا در توصیه برای محافظت از منزل می گوید: نصب چراغ تایمردار و تنظیم آن به طوری که در ساعات مختلف روز و شب به دلخواه روشن و خاموش شود، می تواند سارقان را به اشتباه انداخته و آنها را از ورود به منزل و سرقت منصرف کند. روزهای پایانی سال و آغاز سال جدید، ایام تفریح و شادمانی مردم است اما از سوی دیگر این روزها برای افراد تبهکار و سارق به عنوان فرصتی برای دست اندازی به اموال شهروندان به شمار می رود؛ بنابراین آشنایی شهروندان با فرصت ‌های مختلفی که سارقان برای انجام عمل مجرمانه‌ خود مترصد به‌ دست آوردن آنها هستند، نقش مهم و اساسی در کاهش موارد سرقت دارد.

وی با بیان اینکه بسته بودن پرده پنجره ها، سارقان را به منزل دعوت می کند، توصیه می کند هرگز برای رفتن به مسافرت در ایام تعطیلات نوروزی پرده های پنجره ها را نبندید زیرا این کار نشان دهنده این است که شما در منزل نیستید.  همسایگان امین، شناخته شده و مورد اطمینان خود را در مورد برنامه تعطیلات مطلع کنید و مقصدتان را به آنها بگویید. یک کلید از منزلتان در اختیار آنها قرارداده تا در غیبت شما به آنجا رسیدگی کنند در صورتی که قرار است در غیاب شما از اقوام یا دوستانتان در منزل شما بمانند یا گاهی به آنجا بیایند همسایه های خود را در جریان قراردهید.

مدیرکل آموزش همگانی نیروی انتظامی ادامه می دهد: از رهاکردن وسایل نقلیه موتوری در راه ورودی پارکینگ منزلتان اجتناب کنید، در عوض از یکی از همسایه ها بخواهید تا اتومبیل شان را در محل پارکینگ شما، پارک کند.  از اداره پست بخواهید که تحویل نامه ها و مدارک پستی تان را به تعویق بیندازد، اطمینان حاصل کنید که تمام درها و پنجره ها قفل است. همچنین لوازم با ارزش خود را به صندوق امانات تحویل دهید.  یک رادیو در منزل روشن کنید و اطمینان حاصل کنید که صدای آن به حد کافی بلند است که فقط از پشت در شنیده شود ولی آن قدر بلند نباشد که موجب آزار همسایه ها شود.

وی می گوید: از سپردن کلید منزل خود به افراد نامطمئن و مشکوک در حین مسافرت خودداری کنید و حتی الامکان کلید در منزل را به همسایه قابل اعتماد سپرده تا هر از گاهی از منزل شما سرکشی کند. در صورتی که قصد مسافرت داشتید حتماً مراتب را به همسایه های قابل وثوق اطلاع دهید.  در صورتی که در ایام نوروز قصد سفر و ترک منزل خود را دارید از قراردادن کلید در منزل در محل هایی مانند زیرجاکفشی، گلدان، فرش یا بالای سردر منزل و سایر نقاطی که قابل دسترسی است، خودداری کنید.  نورگیر و پنچره های منزل خود را به حفاظ نرده ای مجهز کنید تا سارقان به راحتی وارد منزل نشود بویژه واحدهایی که در طبقات اول قرار دارند در درجه اهمیت است.  از نگهداری اشیاء قیمتی، زیور آلات و پول نقد در زمان مسافرت در منزل خودداری کنید. قبل از ترک منزل از بسته بودن در ها شیرگاز اطمینان کامل داشته باشید.

کاه ادامه می دهد: از به همراه داشتن مبلغ زیاد آن هم به صورت آشکار در مسافرت خودداری کنید. در صورت خرج طولانی مدت از منزل با روشن کردن متناوب چراغ های مختلف در ساختمان توسط افراد مورد اعتماد نگذارید که سارقان از خالی بودن منزل شما آگاه شوند.  همسایگان امین خود را در مورد برنامه تعطیلات مطلع سازید و مقصدتان را به آنها بگویید. در صورتی که قرار است در غیبت شما، اقوام یا دوستان در منزل شما بمانند یا گاهی به خانه سر بزنند، همسایه های خود را در جریان قراردهید. در هنگام مسافرت، اطمینان حاصل کنید که تمام درها و پنجره ها قفل است. مدارک شناسایی و چیزهای با ارزش را در محل امنی (گاوصندوق) نگهداری کنید.

اجرای طرح ۱۰ مرحله‌ای مبارزه با سرقت

سردار محمد قنبری رئیس پلیس آگاهی ناجا از اجرای ۱۰ مرحله طرح هدفمند عملیاتی مبارزه با انواع سرقت بر اساس اطلس وقوع جرایم در ۱۵ استان کشور خبر داد و گفت: پلیس آگاهی ناجا از این پس بر اساس اطلس وقوع جرایم، تجزیه و تحلیل آماری و بررسی های دقیق کارآگاهی، نسبت به طرح ریزی عملیاتی اقدام کرده و برنامه متعددی را در راستای پیگیری و پی جویی پرونده های کشف نشده در دستور کار قرار داده است.  از ماه گذشته تاکنون، تعداد ۱۰ مرحله طرح هدفمند عملیاتی شامل طرح مبارزه قاطع با سرقت طلافروشی، منزل، خودرو و لوازم آن، موتورسیکلت، سیم، کابل و تجهیزات برق، احشام، قاپ زنی، جیب بری و کش روی در ۱۵ استان اجرا شده که در همین راستا، کارآگاهان پلیس آگاهی موفق به کشف تعداد زیادی از سرقت های به وقوع پیوسته و شناسایی و دستگیری متهمان از جمله سارقان حرفه ای شدند.

رئیس پلیس آگاهی ناجا ادامه داد: بررسی های صورت گرفته نشان داد چهار درصد کشفیات دی ماه پلیس آگاهی در نتیجه اجرای ضربتی طرح های مقطعی مورد اشاره در استان های هدف بوده است.

این مقام ارشد انتظامی با اشاره به اینکه به منظور افزایش احساس امنیت در جامعه، اقدامات کنترلی و نظارتی پلیس آگاهی ناجا در روزهای پایانی سال و نوروز تشدید خواهد شد، گفت: برنامه های متعددی از جمله شناسایی و دستگیری مجرمان تحت تعقیب و محکومان متواری، برخورد با سارقان حرفه ای و خریداران اموال مسروقه (مالخران)، آموزش و آگاه سازی به آحاد مختلف جامعه و جلب مشارکت آنان در کشف جرایم، برگزاری جلسات تعاملی با سازمان های مسئول در دستور کار قرار دارد.

سردار قنبری از مردم خواست توصیه های پلیسی و توجه به فرهنگ خود کنترلی و نگهداری صحیح اموال و دارایی های خود را مورد توجه قرار داده و هرگونه موارد مشکوک را در اسرع وقت با مرکز فوریت های پلیسی ۱۱۰ در میان بگذارند.

از: معصومه نیکنام

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha