تربیت قرآنی کودکان گره گشای مشکلات آینده جامعه است

کرج - ایرنا - مدیر کل بهزیستی استان البرز با بیان اینکه روند تربیت قرآنی فرزندان در جامعه کمرنگ شده است، گفت: تربیت کودکان و نوجوانان بر اساس آموزه های قرآنی گره گشای مشکلات آینده جامعه اسلامی است.

اسدالله حیدری روز یکشنبه در دیدار با رییس  مرکز علمی کاربردی مشکات ولایت استان البرز افزود: حفظ حقوق کودکان، مراقبت و نگهداری از کودکان بی سرپرست و فرزندانی که والدینشان صلاحیت نگهداری از آن ها را ندارند از وظایف دستگاه های متولی در نظام اسلامی است.

وی ادامه داد: در این بستر کودکانی که تحت مراقبت های دستگاه های متولی مانند بهزیستی هستند باید با تربیت خوب این کودکان زمینه بازگشت آنان به خانواده و اجتماع فراهم کنند.

وی اظهار داشت: ارتقای سطح علمی ، فراهم کردن زمینه اشتغال و ازدواج تربیت یافتگان در مراکز نگهداری یا خانواده با رویکرد قرآنی و فرهنگی  به سالم سازی اجتماعی کمک خواهد کرد.

ارزش های نماز جمعه الگوسازی شود

رییس مرکز علمی کاربردی مشکات ولایت البرز نیز در این دیدار ضمن ارایه گزارش از ماموریت و رسالت این مرکز گفت: با رهنمود های آیت الله حسینی همدانی، نماینده ولی فقیه در استان البرز و امام جمعه کرج موسسه مشکات ولایت با موضوع فعالیت های فرهنگی، مذهبی و آموزشی تاسیس شد تا در راستای سیاست ها و راهبردها و منویات مقام معظم رهبری در محورهای مختلف و کارکردهای نماز جمعه بتواند هرچه بهتر و موثرتر نسبت به ایفای نقش در استان البرز بپردازد.

عباس محمدی ظرفیت های بسیار مهم و قابل توجه، برای برنامه ریزی در جهت افزایش توانمندی ها و سطح تحصیلات در حوزه های قرآنی، فرهنگی و مشاوره و مددکاری اجتماعی - خانواده به صورت کاربردی را از مهم ترین اقدامات این مرکز برشمرد.

وی با بیان اینکه نماز جمعه مملو از ارزش ها، مفاهیم و نمونه های رفتاری است که شایسته الگوسازی می باشد، افزود: به فرمایش مقام معظم رهبری «نماز جمعه یک قرارگاه است، قرارگاه ایمان، تقوا، قرارگاه بصیرت، قرارگاه اخلاق »، لذا داشتن یک مرکز علمی از ملزومات قرارگاه است و ماندگاری و پویایی آنها منوط به پاسداری و انتقال آنها در قالب چارچوب های علمی، دانشگاهی و پژوهشی روزآمد است.

محمدی گفت: دانشگاهی که بتواند تمام کارکردهای نماز جمعه را پوشش دهد و به تربیت و آموزش جوانان ارزشی و علاقه مند اهتمام ورزیده تا با افزایش مهارت های همه جانبه آنها برای تشکیل خانواده با ارزش های ایرانی- اسلامی، حضور فعال و موثر در اجتماع و گروه های مختلف اجتماعی، کاهش آسیب های اجتماعی و فرهنگی، افزایش مهارت های کسب و کار و کارآفرینی با اصول و معیارهای اسلامی و مشارکت هرچه بیشتر در حوزه های سیاسی با آگاهی و بصیرت بالا آماده سازد.

وی اضافه کرد: لذا در راستای توانمند سازی، تربیت و تقویت بنیان های خانواده، همچنین خدمت رسانی و مشاوره به اقشار مختلف جامعه در کاهش ناهنجاری های اجتماعی و خانوادگی بالاخص در قشر جوانانی که در شرف تشکیل خانواده و یا دارای خانواده ای نوپا هستند، این مرکز با رشته «مددکاری اجتماعی - خانواده در راستای خوشه شغلی - حوزه شغلی» و با راهبرد فرهنگی و قرآنی قصد دارد در ارایه خدمات به گروه های مخاطب، با الگوی جدیدی بر مبنای سبگ زندگی ایرانی-اسلامی مد نظر مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب حرکت کند.

در این نشست مسایلی همچون همکاری های فی مابین در حوزه آسیب شناسی، توانمندسازی و آموزش نیروهای متخصص مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha