تعامل مرزنشینان با مرزبانان در گلستان مطلوب است

گنبدکاووس - ایرنا - فرمانده هنگ مرزی اترک گلستان با تقدیر از تعامل مرزنشینان این استان با نیروهای مرزبانی، گفت که این همکاری مستمر سبب شده در ۳۴۸ کیلومتر مرزهای این استان هیچ موردی از ناامنی و خروج غیر قانونی مشاهده نشود.

سرهنگ محمدباقر نجفی‌نژاد روز یکشنبه در نشست خبری اظهار داشت: باتوجه به ۳۴۸ کیلومتر نوار مرزی خشکی و رودخانه‌ای هنگ مرزی اترک گلستان با کشور ترکمنستان، علاوه بر همراهی مردم، تعامل با نیروهای مرزبانی ترکمنستان نیز در حل مشکلات احتمالی موثر است.

وی همچنین با اشاره بسته بودن مرز زمینی اینچه‌برون به سبب شیوع کرونا از سوی ترکمنستان و کم رونقی بازارچه مرزی آن، بیان داشت که گفت و گوهایی با مقامات کشور همسایه برای بازگشایی مرز زمینی انجام شده اما هنوز به نتیجه نرسیده است.

از اواخر سال گذشته و به دنبال همه گیری ویروس کرونا ترکمنستان ورود کامیون، تریلی‌های ترانزیت و قطارهای باری را از طریق پایانه مرز اینچه‌برون گلستان را ممنوع کرد.

پس از فروکش کردن موج اول شیوع کرونا و با رایزنی‌های بین مقامات دو کشور، از سوم تیرماه امسال فقط مبادلات ریلی بین ایران و ترکمنستان از طریق این مرز زمینی از سرگرفته شد اما ترکمنستان هنوز اجازه بازگشایی مرز زمینی خود برای تردد کامیون‌ها و تریلی‌ها را نداده است. 

سرهنگ نجفی نژاد همچنین از کشف و ضبط تعداد ۶۵ دستگاه ماینر (تولید ارز دیجیتال) به ارزش ۱۶ میلیارد و ۲۵۰ میلیون ریال توسط گروهان داشلی برون گنبدکاووس خبر داد و گفت: در پی گزارشات دریافتی مبنی بر دپوی تعداد زیادی دستگاه استخراج ارز دیجیتال در یک کارگاه صنعتی در این بخش مرزی، بلافاصله پیگیری موضوع در دستورکار مرزبانان قرار گرفت.

وی افزود: ماموران مرزبانی پس از شناسایی این کارگاه و با کسب اجازه از مقام قضایی، موفق به کشف ۵۶ دستگاه ماینر قاچاق در محل شدند.

پول مجازی (بیت کوین) پیش از این با استفاده از رایانه‌های خانگی تولید می‌شد اما در سال‌های اخیر دستگاه‌های مخصوص تولید آن (ماینر) ساخته شد که واردات و استفاده از آنها در ایران غیرمجاز است.

استخراج ارزهای دیجیتال به خصوص نوع بیت‌کوین نیاز به مصرف بالای برق دارد به گونه‌ای که برای استخراج هر واحد بیت‌کوین نیاز به ۷۲ مگاوات ساعت برق است.

بانک مرکزی ایران در سال ۱۳۹۶، طی اطلاعیه‌ای به کارگیری بیت کوین و سایر ارزهای مجازی در تمام مراکز پولی و مالی کشور را ممنوع اعلام کرد.

هنگ مرزی اترک گلستان، مسوولیت حراست از مرزهای زمینی جمهوری اسلامی ایران با کشور ترکمنستان را در محدوده این استان به طول تقریبی ۳۵۰ کیلومتر برعهده دارد و مقر آن در شهرستان ۳۷۰ هزار نفری گنبدکاووس است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =