نوری المالکی: عراق نیازی به نیروهای آمریکایی ندارد

بغداد – ایرنا- رئیس ائتلاف دولت قانون و نخست وزیر پیشین عراق تاکید کرد که کشورش نیازی به نیروهای آمریکایی ندارد و آنها خطری برای عراقی ها از جمله شهروندان کُرد و اهل سنت این کشور به شمار می روند.

به گزارش ایرنا، «نوری المالکی» رئیس ائتلاف دولت قانون امروز یکشنبه) در سخنانی تصریح کرد: ما نیازی به نیروهای آمریکایی در عراق نداریم.
وی افزود: مصوبه پارلمان درخصوص اخراج آمریکایی ها نقض شده است.
رئیس ائتلاف دولت قانون تاکید کرد: دلیلی برای بقای نیروهای آمریکایی در عراق وجود ندارد و ما نیاز نظامی به آنها نداریم.
وی همچنین وجود آمریکایی ها را خطری برای اهل سنت و کردهای عراق دانست و گفت که آنها تمایلی به بقای نیروهای آمریکایی ندارند.
نوری المالکی گفت: تمایل به وجود آمریکایی ها همان برچسب غیرواقعی است که به اهل سنت و کردها زده شده است چرا که آمریکایی ها خطری برای آنها به شمار می روند. ما نیازی به حضور نظامیان آمریکایی نداریم.
وی درباره رویکرد دولت جدید آمریکا به ریاست «جو بایدن» درباره بقای نیروهای کشورش در عراق ابراز عقیده کرد که دولت جدید آمریکا نیروهایش را از عراق خارج خواهد کرد.
نیروهای اشغالگر آمریکایی از سال ۲۰۰۳ میلادی در عراق مستقر هستند که بزرگترین پایگاه آنها «عین الاسد» در استان «الانبار» در غرب این کشور است.
آمریکایی‌ها همچنین شماری از نیروهای نظامی و سامانه‌های پدافندی را در سفارت خود در منطقه تحت تدابیر شدید امنیتی سبز در قلب بغداد مستقر کرده‌اند.
دولت پیشین آمریکا به ریاست دونالد ترامپ پیش تر اعلام کرد که تعداد نیروهای خود در عراق را به میزان ۵۰۰ نفر کاهش می‌دهد و درپی آن، ستاد عملیات مشترک عراق در آن زمان اعلام کرد که خروج نظامیان آمریکایی از این کشور در چارچوب توافق اخیر بین بغداد و واشنگتن آغاز شده است.
وزارت خارجه عراق اوسط بهمن ماه جاری در بیانیه ای اعلام کرد که شمار نظامیان آمریکایی در عراق در چارچوب دو دور گفت وگوی راهبردی بین بغداد و واشنگتن از۵۲۰۰ نفر به کمتر از ۲۵۰۰ نفر رسیده است.
با این حال، برخی محافل سیاسی و امنیتی عراقی شمار واقعی نیروهای آمریکایی در کشورشان را بیش از این دانسته و خواهان شفاف شدن موضوع هستند؛ بویژه که به گفته آنها، نظارت دقیقی از جانب عراق در زمینه جابجایی و ورود و خروج نظامیان آمریکایی در این کشور وجود ندارد.
این درحالی است که با روی کار آمدن دولت جدید آمریکا، این کشور اعلام کرده است که در اندیشه بازنگری در طرح خروج نیروهای آمریکایی از عراق است.
مسئولان و مردم عراق در مناسبت‌های مختلف بر لزوم خروج نیروهای بیگانه و در صدر آنها نیروهای آمریکایی از کشورشان در راستای اجرای مصوبه پارلمان در این زمینه تاکید کرده‌اند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha