بیماران سرپایی کرونا در خراسان جنوبی رو به افزایش است

بیرجند - ایرنا - مدیر گروه بیماری‌های عفونی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: برای خیز جدید کرونا نباید منتظر عید نوروز باشیم و از همین الان میزان موارد سرپایی در خراسان جنوبی به شدت افزایش یافته است.

مسعود ضیایی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: افزود: اگر این روند ادامه داشته باشد، شاهد خیز چهارم کرونا در استان خواهیم بود.

وی تصریح کرد: طبق بررسی‌های به عمل آمده موارد ابتلای فامیلی و خانوادگی به بیماری کووید ۱۹ در خراسان جنوبی افزایش یافته که برگرفته از دورهمی‌ها است و با این روند به طور طبیعی موارد بستری هم برای ۲ هفته آینده رو به افزایش خواهد بود.

متخصص بیماری‌های عفونی گفت: آغاز تزریق واکسن کرونا بارقه‌ای از امید در کشور بود اما زمانی موثر است که بیش از ۶۰ درصد مردم یعنی حدود ۶۰ میلیون نفر از جمعیت ایران واکسینه شوند و در بهترین شرایط بعید است کمتر از یک سال دیگر این اتفاق بیفتد.

وی تاکید کرد: کسانی هم که واکسینه می‌شوند باید تمامی دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت کنند زیرا احتمال مبتلا و ناقل بودن آنها وجود دارد.

دکتر ضیایی گفت: واکسن ۱۰۰ درصد تاثیر ندارد و ممکن است با همان ۱۰ درصد فرد مبتلا شود و اگر جهشی هم در ویروس اتفاق بیفتد که به کلی وضعیت متفاوت می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه واکسن زدن نباید منجر به عادی‌انگاری شود افزود: جهش‌هایی در ویروس کرونا اتفاق افتاده که هنوز موردی در استان مشاهده نشده اما در صورت رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی باید برای ورود ویروس جهش یافته آماده باشیم.

مدیر گروه بیماری‌های عفونی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند تصریح کرد: بنابراین رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی، برگزاری دورهمی‌ها و مسافرت، احتمال ورود ویروس جهش یافته به استان را دوچندان می‌کند و همه در این زمینه مسوولیت داریم.

وی گفت: ممکن است ابتلا به کرونا از طریق سطوح کمتر اتفاق بیفتد اما از طریق تنفسی، دهان و مخاط به شدت واگیر است و باید با ماسک زدن و رعایت فاصله در تمامی مکان‌ها از انتقال ویروس و گردش آن جلوگیری کرد.

 اولین مورد ابتلا به بیماری کووید ۱۹ در خراسان جنوبی اوایل اسفند ۹۸ در پی همه‌گیری جهانی ویروس کرونا اعلام شد و پس از گذر خیزهای اول و دوم بیماری در فروردین و تیر امسال، روند بیماری بار دیگر در مهر امسال صعودی شد که این روند تا آبان و آذر ماه ادامه یافت به طوری که آمار مبتلایان روزانه (۲۴ ساعت) سه رقمی و فوتی‌های کرونا در این استان دورقمی شد.

به دنبال اجرای محدودیت‌های جامع از اول آذر ماه و همراهی مردم و اصناف به تدریج موارد ابتلا به کرونا، بیماران مراجعه کننده به بیمارستان‌ها، تست‌های مثبت، موارد بستری و فوتی در خراسان جنوبی کاهش یافت.

براساس مصوبه‌ای که از سوی ستاد ملی مدیریت و مقابله با کرونا به استان‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور ابلاغ شد، با توجه به رنگی که وضعیت شیوع کرونا در شهرهای مختلف را نشان می‌دهد، برای فعالیت چهار گروه شغلی تصمیم‌گیری می‌شود.

مشاغل به چهار گروه تقسیم شده‌اند و براساس وضعیت شهرها به فعالیت خود ادامه می‌دهند برای مثال در شرایط سفید و قبل از آن آبی هر چهار گروه فعالیت دارند و در شرایط زرد، گروه شغلی چهار از فعالیت منع شده است.

گروه‌های شغلی سه و چهار در مناطق نارنجی (پرخطر) مجاز به فعالیت نیستند و در شرایط قرمز (خیلی پرخطر) فقط گروه شغلی یک (مشاغل ضروری) می‌تواند فعالیت کند.

براساس مصوبه ستاد استانی مدیریت کرونا تردد شبانه در تمامی شهرستان‌های خراسان جنوبی بدون در نظر گرفتن رنگ آنها از ساعت ۲۱ تا ۳ صبح ممنوع است.

قاینات در حال حاضر تنها شهرستان نارنجی خراسان جنوبی است که از یک هفته قبل به دنبال افزایش موارد مثبت و بستری در این شهرستان از زرد به نارنجی تغییر وضعیت داد.

همچنین پنج شهرستان استان شامل بیرجند، زیرکوه، فردوس، نهبندان و طبس در وضعیت زرد (متوسط خطر) هستند و پنج شهرستان سربیشه، درمیان، بشرویه، خوسف و سرایان در وضعیت آبی (کم خطر) باقی ماندند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha