بازتاب سفر گروسی به تهران در رسانه های چین و ژاپن

تهران- ایرنا- رسانه های چین و ژاپن ضمن پوشش اخبار سفر «رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین المللی انرژی هسته ای به تهران، این سفر را مهم ارزیابی کردند.

به گزارش ایرنا، شینهوا خبرگزاری رسمی چین روز یکشنبه در یادداشتی نوشت: روز شنبه ۲ اسفند و در آستانه ضرب الاجل تعیین شده از سوی ایران برای کنار گذاشتن اجرای پروتکل الحاقی آژانس بین المللی انرژی هسته ای، رافائل گروسی رئیس آژانس برای مذاکره با مقام‌های ایران وارد تهران شد.  

گزارش می افزاید: در همین رابطه کاظم غریب آبادی نماینده دائمی ایران در مقر آژانس بین المللی انرژی هسته ای در وین به فایننشال تریبیون گفت "این سفر به منظور انجام گفت و گوهای فنی با سازمان انرژی هسته ای ایران و چگونگی همکاری در چارچوب شرایط جدید صورت گرفته است".

غریب آبادی در ادامه افزود: "این گفت و گوها بر پایه لایحه مجلس شورای اسلامی ایران تحت عنوان برنامه اقدام راهبردی ضد تحریم ها شامل تعلیق انجام داوطلبانه پروتکل الحاقی خواهد بود".  

تارنمای خبری رادیو بین المللی چین هم در گزارشی ضمن انعکاس خبر سفر گروسی به تهران نوشت: دو طرف در این سفر درباره نامه اخیر ایران به آژانس در مورد برنامه تهران برای «توقف اجرای اقدامات مربوط به شفافیت داوطلبانه» در قالب تواقفنامه هسته ای سال ۲۰۱۵ از روز ۵ اسفند گفت و گو خواهند کرد.  

گزارش می افزاید: در پاسخ به خروج آمریکا از برجام در سال ۲۰۱۸ و اعمال مجدد تحریم ها، ایران نیز اجرای بخش هایی از تعهدات خود در این توافقنامه را به حالت تعلیق درآورده است.        

"سی جی تی ان" تلویزیون انگلیسی زبان چین هم در گزارشی اعلام کرد: یک سخنگوی آژانس بین المللی انرژی هسته ای پیش از سفر گروسی به تهران گفت که او در این سفر با مقامات ارشد ایران به منظور یافتن یک راه حل قابل قبول برای آژانس به منظور ادامه کار بازرسان دیدار خواهد کرد.

تلویزیون چین افزود: محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در اوایل هفته جاری گفته است تهران آماده مذاکره با گروسی است، اما درباره توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ مذاکره مجدد نخواهد کرد.

تلویزیون دولتی ژاپن هم در گزارشی اعلام کرد: رئیس نهاد ناظر هسته ای سازمان ملل متحد که از روز شنبه به تهران سفر کرده است، با مقام های عالیرتبه ایران گفت و گوهایی خواهد داشت.

گزارش می افزاید: ایران هشدار داده است در صورت عدم لغو تحریم های اعمال شده از سوی آمریکا، از روز سه شنبه از بازرسی سرزده آژانس بین المللی انرژی اتمی جلوگیری خواهد کرد.

در ادامه این گزارش آمده است: قرار است رافائل گروسی مدیرکل آژانس امروز یکشنبه با علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، ملاقاتی داشته باشد.  

"ان. اچ. کی" هدف از دیدار گروسی از تهران را دستیابی به یک راه حل قابل قبول برای دو طرف عنوان کرده است که ادامه کار تایید توسط بازرسان آژانس را ممکن سازد.

گزارش می افزاید: با این حال، صالحی در گفت و گو با رسانه های ایران اظهار داشته است از آن رو که تحریم های آمریکا هنوز برقرار هستند، ایران از چنین فعالیت هایی توسط بازرسان آژانس جلوگیری خواهد کرد.

"ان. اچ. کی" می گوید: کشورهای غربی ابراز نگرانی کرده اند که این اقدام ایران تایید استفاده و یا عدم استفاده این کشور از فناوری هسته ای برای مقاصد نظامی را دشوار خواهد کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 11 =