درگیری‌های مأرب، چهره واقعی قدرت‌های جهانی را در جنگ یمن برملا کرد

تهران - ایرنا - درحالی که جامعه جهانی در طول بیش از شش سال گذشته که از جنگ یمن می‌گذرد، تاکنون یا سکوت اختیار کرده و یا از ائتلاف متجاوز سعودی حمایت نموده، اما به یکباره در هفته‌های اخیر خواستار توقف جنگ در استان نفت خیز «مأرب» شده و از «جنبش انصارالله» خواسته به مذاکره روی بیاورد.

به گزارش ایرنا، درگیری‌های در استان مأرب چهره واقعی قدرت‌های بین‌المللی و منطقه‌ای را در مورد جنگ یمن نشان داد و ریاکاری جهانی بی‌سابقه‌ای را برملا ساخت که هرگز با این زشتی ظاهر نشده بود، همچنین پشت پرده طرف‌هایی را نمایان کرد که عامل ادامه جنگ در یمن هستند.

در حالی که عملیات مختلف نظامی در سراسر یمن ادامه دارد و ائتلاف متجاوز عربی به سرکردگی عربستان در حال محاصره اقتصادی خود در مناطق تحت کنترل انصارالله است، مناطقی که به دلیل توقیف نفتکش‌های حامل سوخت مورد نیاز مردم یمن توسط ائتلاف متجاوز سعودی و جلوگیری از ورود آنها به بندر الحدیده در غرب یمن، زندگی را برای ملت این کشور سخت و سخت‌تر کرده است.

درست در همین شرایط کشورهای غربی و حامیان ائتلاف سعودی نگران ادامه عملیات نظامی نیروهای «دولت نجات ملی» یمن برای کنترل کامل استان مأرب هستند، به طوری که این کشورها خواستار ضرورت توقف جنگ شده و اعلام کردند، انصارالله باید به درخواست‌ها برای مذاکره و راه‌حل مسالمت‌آمیز پاسخ مثبت دهد، درخواست‌هایی که با اصول بشردوستانه مزین شده، گویی جنگ و محاصره‌ای که یمنی‌ها در سراسر کشورشان آن را تجربه کرده‌اند، هیچ ارتباطی با مسائل انسانی و موضوعات بشردوستانه نداشته است.

درخواست‌های بین المللی برای توقف جنگ در مارب، بی‌تردید نشان داد، کسانی که این درخواست‌ها را مطرح کردند و شعار صلح را سر دادند، هیچ ارتباطی با موضوع بشردوستانه ندارد، بلکه آنها در تلاش برای نجات منافع خود و متحدان‌شان هستند که کنترل استان مأرب را در دست داشتند.

متحدان این کشورها [مزدوران یمنی وابسته به دولت مستعفی یمن] ثروت یمن را برای تأمین مالی جنگه و پر کردن حساب‌های بانکی خود در خارج از یمن به یغما می‌برند. این کشورها پیش از این در خصوص وضعیت دهشناک انسانی که یمنی‌ها به دلیل ادامه جنگ ائتلاف متجاوز و محاصره اقتصادی آن که نزدیک به هفت سال از آن می‌گذرد، هیچ موضعی در قبال این جنگ نگرفته و هیچ شعاری برای توقف جنگ در این کشور سر نداده بودند.

نفاق جهانی تنها به این نقطه ختم نمی‌شود که قدرت‌های بین‌المللی تنها نسبت به ادامه جنگ و محاصره در یمن سکوت اختیار کرده‌اند و صرفا برای حفظ منابع نفتی و موقعیت راهبردی که مأرب دارد این کشورها به دنبال صلح  در این استان هستند. موضوع جنگ در مارت ادعاهای دروغ ائتلاف سعودی حامیان عربی آن را برملام کرد. گروه تروریستی «داعش» مشارکت خود در جنگ‌ مارب با حمایت ائتلاف سعودی و دولت مستعفی یمن را اعلام کرد. این اعتراف نشان داد که قدرت‌های غربی به حمایت از گروه‌های تروریستی و استفاده از آنان در درگیری مأرب روی آورده‌اند.

حمایت این کشورها از تروریست‌ها بر خلاف ادعای این کشورها روی می‌دهد که مدعی مبارزه با تروریسم بوده‌اند، بلکه درست برعکس، این موضوع نشان داد زمانی که منافع و اهداف این کشورها مطرح باشد، آنها به حمایت تمام قد از گروه‌های تروریستی برمی‌خیزند، مسأله‌ای که از نظر ناظران، دادن چراغ سبز به تشکیلات تروریستی در یمن برای ادامه جنگ و محاصره این کشور است.

 از طرف دیگر، به نظر می‌رسد جنبش انصارالله بیش از هر زمان دیگری، به موضع جامعه جهانی پی‌برده است، به طوری که رهبران آنها درگیری یمن را مسأله مرگ و زندگی قلمداد کرده و هرگونه عقب‌نشینی برای کنترل شهر مأرب را منتفی دانسته‌اند، زیرا نیروهای دولت صنعا، تاکتیک‌های نظامی جدیدی را در برخورد با بقیه نیروهای حزب «اصلاح» در شهر مأرب در پیش گرفته‌اند، نیروهایی که از غیرنظامیان و آوارگان به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کنند، بر همین اساس وزیر کشور دولت صنعا نیروهای امنیتی تحت امر وزارتخانه خود را برای استقرار گسترده‌تر در مناطقی که ائتلاف و دولت مستعفی شکست خورده‌اند، اعزام کرده است و این کار به شهروندان یمنی بالاترین سطح ایمنی و اطمینان را داده است، موضوعی که نشان می‌دهد تا پیروزی نهایی انصارالله و کنترل کامل این شهر، زمان زیادی باقی نمانده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 15 =