تیم هندبال شاملی کازرون پس از ۵۳ سال فارس را قهرمان آقایان کشور کرد
جشن قهرمانی تیم شهید شاملی کازرون در لیگ برتر هندبال مردان

شیراز-ایرنا- پس از شکل‌گیری ورزش هندبال در استان فارس ۵۳ سال طول کشید تا تیمی از این استان بانام نیروی زمینی شهید شاملی کازرون برای نخستین بار قهرمان هندبال آقایان کشور شود و به عنوان نماینده ایران در جام باشگاه‌های آسیا شرکت کند.

به گزارش ایرنا، هندبال تنها رشته‌ توپی و تیمی است که استان فارس هم در رده بانوان و هم در رده آقایان همواره حرف های زیادی برای گفتن در کشور داشته است هرچند در سایر رشته های  تیمی موفقیتی کسب نشده وهمیشه برای بقا دست و پا می زدند اما هندبال ریشه در تاریخ ورزش فارس و کشور دارد.

کازرون قطب هندبال  

شهرستان کازرون از دیرباز یکی از قطب‌های  مطرح کشور در رشته هندبال بوده که ملی پوشان زیادی هم داشته است برای همین هم این شهرستان با رشته جذاب هندبال عجین شده است.

هندبال تنها رشته ای در فارس است که سه تیم به نام آقایان و بانوان شهید شاملی کازرون و تیم بانوان کربنات سدیم فیروزآباد در لیگ برتر کشور دارد  و تیم لارستان هم در دسته یک بازی می کند.

به نظر می رسد استان فارس، سرزمین آمایش هندبال است که باید به شهرستان هایی همچون کازرون، لارستان ،آباده، فسا و استهبان در این رشته نگاه ویژه داشته باشند.

منصور سپهری، زنده یاد قدرت الله افراسیابی،کرم دهداری ،حسن گل مینا،علی اصغر توکلی، جلیل سلطانی، علیرضا پاک دل و رضا غلامشاهی از جمله روسای هیات هندبال فارس از سال ۱۳۴۹ تا ۱۳۹۹ را تشکیل می دادند.

از دبیرستان حکمت شیراز تا قهرمانی در سطح کشور

از دبیرستان حکمت شیراز تا قهرمانی درسطح کشور

بنیانگذار هندبال در استان فارس در این باره در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اعلام کرد: سال ۱۳۴۷ دردبیرستان حکمت شیراز، دانش آموزان را دور هم جمع کردیم و رشته هندبال کارش را آغاز کرد.

منصور سپهری اضافه کرد: این  امر در حالی صورت گرفت که هنوز فدراسیون هندبال تشکیل نشده بود و این رشته به صورت انجمن اداره می شد و در ورزشگاه حافظیه شیراز خط زمین هندبال را برای نخستین بار کشیدیم. 

مدیرعامل انجمن پیشکسوتان ورزش فارس ادامه داد: در آن سال ها  رقابت های هندبال در سطح آموزشگاه ها برگزار می شد و تیم دبیرستان حکمت شیراز با ترکیب بازیکنانی همچون حبیب یزدانی، رسول میرپور، مجتبی هاشمی، محمود ریاستی و ...قهرمان شیراز شد و سپس مسابقات هندبال نیز در سطح استان دنبال شد.

 سپهری افزود: دبیرستان حکمت، حاج قوام و عشایری شیراز در رشته هندبال فعال بودند و چند بار نیز استان فارس قهرمان منطقه ای کشور شد.

این پیشکسوت عرصه رسانه در ورزش با بیان اینکه تیم هندبال شهرستان کازرون در آن سال ها طوری عمل کرد که شیراز را تحت الشعاع خود قرارداد، بیان داشت: این شهرستان ریشه در ورزش هندبال دارد و سرانجام بیش از نیم قرن تلاش تیم آقایان شهید شاملی کازرون قهرمان لیگ برتر هندبال کشور شد که مایه مباهات است و به بازیکنان و دست اندرکاران این تیم تبریک می گوییم .

 سپهری از شادروان محمد جعفر آیین پرست، زنده یاد محمدرضا رهایی فرد، علی اصغر توکلی و محمد حسین مهندس به عنوان کسانی که برای هندبال شهرستان کازرون از بدو تاسیس زحمت زیادی کشیدند نام برد و افزود: کوشش و تلاش این افراد هم اینک با قهرمانی تیم شهید شاملی این شهرستان به بار نشست و از علیرضا پاکدل رییس فدراسیون هندبال که اهل شهرستان کازرون است تقدیر می‌کنیم.

بنیانگذار هندبال فارس : سال ۱۳۴۷ در دبیرستان حکمت شیراز تیم هندبال را راه اندازی کردیم 

 سرمربی تیم شهید شاملی کازرون : مسیر سختی تا قهرمانی طی کردیم

سرمربی تیم هندبال شهید شاملی کازرون هم با بیان اینکه مسیر سختی را تا کسب عنوان قهرمانی طی کردیم در گفت وگو با ایرنا اعلام کرد: از یک سو ویروس کرونا موجب شد چند نفراز بازیکنان مبتلا شوند و از سوی دیگر در دور آخرمسابقات خوب نتیجه گرفتیم تا به این عنوان تاریخی دست یابیم.

مهدی آزاد منجیری که اهل شهرستان سبزوار از توابع استان خراسان رضوی است، ادامه داد: بازیکنان ما در ابتدا فکر قهرمانی را نمی کردند و با اضافه شدن ۲ نفر از بازیکنان تمرینات به صورت جدی تر دنبال شد و رفته رفته بازیکنان به این باور رسیدند که می توانند قهرمان شوند.

وی اضافه کرد: طی ۲ ماه گذشته صبح و بعد از ظهر تمرین کردیم تا وارد هشت بازی آخر شدیم و کوشیدیم با برنامه پیش برویم ضمن اینکه باید به بازیکنان تیم هم استراحت می دادیم با این حال بازیکنان با تمام وجود جنگیدند تا به قهرمانی رسیدند.

انتظار از مسوولان استان فارس برای حضوری قوی در آسیا

آزاد منجیری با بیان اینکه تیم شهید شاملی به عنوان نماینده ایران قرار است در جام باشگاه های آسیا که  اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ در عربستان برگزار شود، شرکت کند ،تاکید کرد: ازمسوولان استان فارس به ویژه استاندارانتظار داریم تا به این تیم کمک کنند تا بتوانیم نماینده شایسته ای برای کشورمان در جام باشگاه های آسیا باشیم.

وی از کمبود امکانات در شهرستان کازرون سخن به میان آورد و اظهارداشت: کمبود خوابگاه برای بازیکنان غیر بومی، امکانات بدنسازی و فیزیوتراپی از جمله مشکلاتی است که در شهرستان کازرون وجود دارد و باید با تیمی قوی  و تدارک کافی راهی رقابت های جام باشگاه های آسیا شویم.

حامیان تیم دلگرم شوند 

آزاد منجیری اضافه کرد: دست اندرکاران باشگاه شهید شاملی منتظر این هستند تا ببینند چگونه به آنها کمک می شود و با توجه به اینکه حضور در رقابت های آسیایی نیاز به هزینه های زیادی دارد سپس تصمیم به شرکت در این رقابت های مهم می کنند و باید کاری کنیم تا این قهرمانی ها تداوم داشته باشد و حامیان تیم هم دلگرم شوند.

سرمربی تیم شهید شاملی ازکادر فنی، بازیکنان، خانواده شهید شاملی و مدیرعامل این باشگاه تشکر کرد و افزود: این مقام یک شبه بدست نیامده است و حاصل تلاش یک مجموعه است که جای تقدیر دارد.

سرمربی تیم شهید شاملی :مسیر سختی تا قهرمانی طی کردیم

کاپیتان تیم شهید شاملی : مسوولان ورزش فارس به وعده ها عمل کنند،رسانه ها صدایمان باشند

کاپیتان تیم شهید شاملی کازرون با اشاره به اینکه پس از قهرمانی در کشور شورو  شوق زیادی در شهر کازرون ایجاد و مردم به جشن و پایکوبی پرداختند، گفت: از مسوولان ورزش فارس به ویژه معاون توسعه ورزش این اداره کل می خواهیم به وعده هایی که دادند عمل کنند تا بازیکنان دلگرم شوند و از رسانه ها می خواهیم صدایمان را به گوش مسوولان برسانند.

امیرفرهادیان که اهل شهر ستان کازرون است درگفت وگو با خبرنگار ایرنا، ادامه داد: اگر میلیاردها هزینه می شد نمی توانستیم این همه شور و شوق را در مردم ایجاد کنیم اما با قهرمانی در هندبال این اتفاق افتاد و مردم خوشحال شدند و باید قدرآنها را بدانیم.

وی به کیفیت مسابقات لیگ برتر اشاره کرد و افزود: این رقابت ها در چهار مرحله بر گزار شد از این رو فشار زیادی روی بازیکنان امد ضمن اینکه سه مرحله در تهران و یک مرحله هم در شیرازبرگزار و بازیهای برگشت هم بدون وقفه انجام شد برای همین نتوانستیم استراحت کنیم.

با اقتدار قهرمان شدیم

فرهادیان ادامه داد: بازیکنان و کادر فنی تیم کار بزرگی کردند زیرا بدون شکست و تنها با ۲ مساوی و آن هم در برابر تیم های متمولی همچون مس کرمان، ذوب آهن و سپاهان اصفهان و ذغال سنگ طبس که چندین برابر ما هزینه کردند، قهرمان شدیم.

بازیکن سابق تیم ملی هندبال جوانان با بیان اینکه خانواده شهید شاملی با هزینه شخصی تیم ما را حمایت کردند، افزود: طی ۲ سال گذشته حدود هشت میلیارد تومان هزینه تیم های آقایان و بانوان شده است و این در حالی است که هیچ گونه کمکی به این تیم نشده است.

کاپیتان تیم شهید شاملی : رسانه ها صدایمان باشند

در آسیا نباید زنگ تفریح شویم

کاپیتان تیم شهید شاملی با اظهاراینکه نباید به عنوان نماینده ایران در رقابت های آسیایی زنگ تفریح تیم ها شویم، بیان داشت: خانواده شهید شاملی نباید طوری برداشت کنند که دارند ازآنها سو استفاده می کنند برای همین باید به کمک آنها بیایند و برای حضور در مسابقات جام باشگاه های آسیا و ساختن تیمی قوی  دست این خانواده ورزش دوست را بگیرند.

وی تاکید کرد: حضور در رقابت های آسیایی بحث فرا ملی است و همه باید کمک کنند تا تیمی قوی روانه این مسابقات مهم شود و اگر قرار باشد تمام هزینه روی دوش خانواده شهید شاملی باشد به دور از انصاف است ضمن اینکه نباید آنها را دلسرد کنیم تا به سرنوشت تیم شهید چمران لارستان دچار شود.

فرهادیان به کمبودهای ورزشی در شهرستان کازرون اشاره کرد و افزود: یک سالن ورزشی داریم هر سال دست یک نفر است، سال ۹۸ خانواده شهید شاملی با هزینه شخصی ۴۰۰ میلیون خرج باز سازی سالن کردند و مقرر شد به مدت ۱۰ سال در اجاره آنها باشد  اما همزمان دانشگاه آزاد هم مدعی سالن شد و همه قول قرار ها بهم خورد.

ساخت مجموعه ورزشی در کازرون 

وی گفت: خانواده شهید شاملی اعلام کردند در صورتی که یک زمین در شهرستان  کازرون در اختیار آنها قرار گیرد می خواهند یک مجموعه ورزشی کامل بسازند تا بازیکنان این تیم دغدغه امکانات تمرینی نداشته باشند ضمن اینکه قرار است در این شهرستان هندبال خیز، اکادمی این رشته هم راه اندازی کنند.

فرهادیان گفت : حدود ۱۰ بازیکن غیر بومی داریم و اگر یک خوابگاه در شهرستان وجود داشت هزینه های کمتری روی دست سرمایه گذار گذاشته می شد.

وی افزود: هم اینک تیم بانوان شهید شاملی به فینال لیگ برتر راه یافته و در آستانه قهرمانی  است، از این رو مسوولان ورزش باید خوشحال باشند که یک اتفاق بزرگ و کم سابقه در ورزش این استان در حال شکل گیری است که نیاز به حمایت داریم.

او بیان داشت: جام قهرمانی را تقدیم به روح بزرگوار شهید ناصر شاملی و خانواده اش می کنیم و از نیروی زمینی کازرون که از نظر خدمت مقدس سربازی به بازیکنان کمک کرد تقدیر می نماییم.

در اسیا نباید زنگ تفریح شویم 

رییس هیات هندبال فارس : تیم داری در این شرایط دل شیر می خواهد

رییس هیات هندبال فارس هم با اشاره به اینکه تیم داری آن هم توسط بخش خصوصی در این شرایط بد اقتصادی دل شیر می خواهد، اعلام کرد : مالک این باشگاه با تمام وجود از تیم های تحت پوشش  حمایت کرده است و در برابر تیم های صنعتی همچون فولاد و ذوب آهن اصفهان و مس کرمان قهرمان لیگ برتر شده که کار بسیار دشواری است که هم اینک رقم خورده است.

رضا غلامشاهی در گفت وگو با ایرنا، افزود: همه باید از خانواده شهید شاملی حمایت کنیم که قدم در راه ورزش گذاشته است و نباید آنها را دلسرد کنیم.

وی از استاندار فارس خواست نگاه ویژه ای به تیم شهید شاملی که نماینده این استان وکشورمان در جام باشگاه های آسیاست داشته باشند تا تیمی قوی روانه این رقابت های مهم شود و از خانواده شهید شاملی، بازیکنان، کادرفنی و دست اندرکاران تیم نیز به پاس این قهرمانی بزرگ تقدیرمی کنیم.

در پایان رقابت های لیگ برتر هندبال مردان کشور، تیم شهید شاملی کازرون بر سکوی قهرمانی ایستاد، تیم های مس کرمان و سپاهان اصفهان هم به ترتیب دوم و سوم شدند.

همچنین تیم بانوان شهید شاملی کازرون دوشنبه چهارم اسفندماه برای تعیین تیم قهرمان لیگ برتر به مصاف تیم اشتاد سازه مشهد خواهد رفت و تیم های فولاد سپاهان اصفهان و تاسیسات دریایی هم تهران هم برای کسب سکوی سوم با هم دیدار خواهند کرد.

گزارش: حمیدرضا خلیقی 

رییس هیات هندبال فارس :تیم داری در این شرایط دل شیر می خواهد 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha