۳ اسفند ۱۳۹۹،‏ ۷:۵۸
کد خبرنگار: 2445
کد خبر: 84236688
۲ نفر

برچسب‌ها

یک گردان از نیروهای منصور هادی تسلیم انصار الله یمن شد

تهران – ایرنا- رسانه‌های یمنی شنبه شب گزارش دادند که یک گردان کامل وابسته به نیروهای "عبدربه منصور هادی "رییس جمهوری مستعفی و فراری یمن با تمام تجهیزات نظامی خود تسلیم ارتش و کمیته‌های مردمی یمن شده است.

به گزارش ایرنا از رسانه‌های یمنی، گردان تیپ پیاده نظام یکصد و ۱۷ ارتش هادی تسلیم انصارالله شده است.

این گزارش می‌افزاید، تسلیم شدن دومین گردان از این تیپ خشم و کینه در میان قبایل ایجاد کرده و آن‌ها در واکنش به این اقدام از برخی پایگاه‌های خود عقب‌نشینی کردند.

براساس این گزارش، این رویدادها، موجب شده است که زمینه پیشروی نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن فراهم شود.

"محمد عبدالسلام" سخنگوی انصارالله نیز شنبه شب تأکید کرد که تا آزاد سازی یک وجب از خاک یمن، مردم این کشور به مبارزه ادامه خواهند داد.

"حسین العزی" معاون وزیر امورخارجه دولت نجات ملی یمن  وابسته به انصارالله که در صنعا فعالیت دارد نیز هفته گذشته از روی دادن حوادث غافلگیرکننده‌ای در مأرب  خبر داد و گفت که این اتفاقات می‌تواند به سقوط این شهر بینجامد.

نیروهای ارتش یمن و کمیته‌های مردمی یمن در ادامه پیشروی‌ در استان «مأرب» در شمال شرقی این کشور، موفق شدند، بر منطقه «الطَّلّعَة الحمراء» در غرب این استان نفت خیز مسلط شوند.

نیروهای ارتش یمن و «جنبش انصارالله» روز شنبه پس از درگیری‌ شدید با شبه‌نظامیان دولت مستعفی یمن و فراری به ریاست «عبدربه منصور هادی» موفق شدند کنترل منطقه الطَّلّعَة الحمراء و پایگاه‌های اطراف آن در غرب استان نفت خیز مأرب را تحت کنترل خود درآورند.

در همین ارتباط، شبکه خبری «المیادین» به نقل از منابع آگاه نوشت: شبه نظامیان هادی و ائتلاف سعودی تلاش کردند تا از اردوگاه‌های آوارگان یمنی در مأرب (شمال شرقی یمن) به عنوان سپر انسانی برای جلوگیری از پیشروی نیروهای یمنی استفاده کنند.

به گزارش این شبکه، «عبدالعزیز بن حبتور» نخست‌وزیر «دولت نجات ملی» یمن گفت: کسانی که در مارب علیه نیروها و ارتش این کشور می‌جنگند، عناصر مسلح عضو حزب اخوان المسلیمن «الاصلاح»، جریان سلفی، تروریست‌های وابسته به «داعش» و «القاعده» هستند.

خبرگزاری «الصحافه الیمنیه» نیز گزارش داد که نیروهای ارتش یمن و کمیته‌های مردمی وابسته به انصارالله، جمعه شب به سمت گذرگاه شرقی شهر مارب و ورودی گذرگاه «الودیعه» در مرز عربستان پیشروی کردند.

در ادامه این گزارش آمده است که نیروهای یمنی بر روستای «رغوان» مسلط شده و به سمت «العلم الابیض» و «النصود» در شمال شرق استان مارب پیشروی کردند.

این پیشروی‌های ارتش یمن در استان مارب در حالی ادامه دارد که گروه تروریستی داعش اخیرا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که در جنگ مارب در کنار ائتلاف متجاوز سعودی قرار گرفته است.

درگیری در مارب از چند روز پیش همزمان با تسلط نیروهای ارتش یمن و کمیته‌های مردمی وابسته به انصارالله بر پایگاه نظامی ائتلاف سعودی «کوفل» در منطقه صراوح در مارب آغاز شده است.

از سوی دیگر، هماهنگ‌کننده امور بشردوستانه سازمان ملل متحد اخیرا خواستار کاهش تنش‌ها در استان مأرب در غرب یمن شده است. «مارک لوکاک» گفت: هرگونه اقدام نظامی در مأرب پیامدهای انسانی غیرقابل تصوری خواهد داشت و باعث آوارگی صدها هزار نفر می‌شود.

عربستان سعودی از ششم فروردین ۹۴ در قالب ائتلافی از چند کشور عربی و با کمک و چراغ سبز و حمایت همه جانبه آمریکا، حملات گسترده‌ای را علیه یمن فقیرترین کشور عربی آغاز کرد تا به بهانه بازگرداندن عبدربه منصور هادی رئیس جمهوری مستعفی و فراری این کشور به قدرت، به اهداف و زیادی خواهی‌های سیاسی خود جامه عمل بپوشاند.

برچسب‌ها

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =