۱۰۰ بازی ورزشی بومی و محلی کشور در حال فراموشی است

تهران- ایرنا- مدیرکل دفتر توسعه ورزش روستایی وزارت ورزش و جوانان با بیان اینکه یکی از برنامه مهم این نهاد ورزشی احیای بازی های سنتی و محلی کشور است گفت: هم اینک ۱۰۰ بازی ورزشی بومی و محلی در مناطق مختلف کشور در صورت کم توجهی از بین رفته و فراموش می‌شود.

رضا حجتی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به جشنواره بازی های بومی در تهران که بهمن ماه انجام شد، افزود: هم اینک این بازی ها در حال فراموشی بوده که نه تنها آنان جز میراث فرهنگی ناملموس محسوب می‌شود بلکه بسیار کاربردی است که می تواند سلامتی بیشتری را برای جامعه به ارمغان آورد.

وی با بیان اینکه متولی معرفی، احیا و گسترش این بازی های سنتی فدراسیون روستایی و عشایری محسوب می شود، خاطر نشان کرد: برای برگزاری و احیای این بازیها ما هم اینک در منطقه عقب هستیم و باید به روزی برسیم که همانند سایر کشور ها جشنواره ملی و بین المللی بازی های بومی و محلی را در کشور برگزار کنیم.

مدیرکل دفتر توسعه ورزش روستایی وزارت ورزش ابراز امیدواری کرد که سال آینده برگزاری لیگ بازی های بومی و محلی را در ۱۰رشته ورزشی برگزار شود.

به گفته وی باید بتوان مقدمات و پایه آن را در شهرستان ها و استان ها برگزار کرد تا مخاطب سنجی صورت گیرد.

حجتی همچنین در پاسخ به این سوال که چه میزان اعتبار برای توسعه بازی های بومی و محلی از طریق این نهاد تعلق گرفته است، گفت: این بودجه هم اینک ۲میلیارد تومان است که در صورت فعالیت های گسترده این فدراسیون تا ۱۰میلیارد تومان افزایش خواهد یافت.


 ۹۲۰ هزار جمعیت استان در یکهزار و ۳۶ روسنا سکونت دارند که از اهداف اداره کل تجهیز این مناطق به اقلام ورزشی در راستای کشف استعدادها و رفع فقر حرکتی است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =