لیگ بازی‌های بومی محلی در کشور راه‌اندازی می‌شود

اردبیل - ایرنا - رئیس فدراسیون ورزش روستایی و بازی‌های بومی محلی گفت: طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته سال آینده لیگ ورزش روستایی و بازی‌های بومی محلی به صورت متمرکز با شرکت تمامی استان‌های کشور برگزار خواهد شد.

به گزارش ایرنا ، محمدتقی امیری‌خراسانی روز شنبه در مجمع سالانه هیات ورزش روستایی و بازی‌های بومی محلی استان اردبیل افزود: پس از برگزاری این لیگ در سال ۱۴۰۰ به صورت متمرکز، برای نخستین بار مسابقات لیگ برتر ورزش روستایی و بازی‌های بومی محلی به صورت رفت و برگشت در کشور برگزار خواهد شد.

وی بیان کرد: افزایش سلامتی و تندرستی آحاد مختلف مردم، بسط، توسعه و همگانی کردن ورزش در نقاط مختلف جامعه، احیای ورزش‌های بومی محلی، ایجاد انگیزه در ورزشکاران، کشف استعدادها، قانون‌پذیری، مسئولیت‌پذیری، تمرین هم‌افزایی و کارگروهی، احترام به حقوق دیگران، مدیریت رفتار و  نیل به برتری را از جمله مزایای برگزاری مسابقات لیگ برتر است.

وی با بیان اینکه بازی‌های بومی و محلی یکی از موثرترین و پرمعناترین راه‌های یادگیری و تمرین هوش هستند، اظهارکرد: این بازی‌ها که همه فاکتورهای آمادگی جسمانی و عاطفی و روانی در آن نهفته است، سهل‌الوصول بوده و با کمترین امکانات قابلیت اجرا دارند.

وی اضافه کرد: با اینکه بازی‌های بومی و محلی ریشه در فرهنگ ما و قدمتی به اندازه تاریخ سرزمین‌مان دارند اما در کشاکش زندگی روزمره و پیشرفت علم و تکنولو‍ژی رو به فراموشی هستند و بعضی‌ها هم به خاطره‌ها سپرده شده‌اند.

او با اشاره به اینکه احیا و توسعه بازی‌های بومی محلی در جامعه نیازمند هم‌افزایی سایر دستگاه‌ها است، ادامه داد: همه وظیفه دارند برای احیا، توسعه و شناساندن این بازی‌ها به نسل امروزی تلاش کنند.

رئیس فدراسیون ورزش روستایی و بازی‌های بومی محلی گفت: فدارسیون به دنبال ایجاد ایستگاه‌های دائمی بازی‌های بومی ‌محلی در مناطق پرجمعیت و اماکن عمومی مانند پارک‌ها و بوستان‌ها با همکاری شهرداری و سایر نهادها است.

امیری‌خراسانی با اشاره به اینکه برای رشد ورزش روستایی و توسعه و گسترش ورزش‌های سنتی و بازی‌های بومی محلی باید از تمام ظرفیت‌های پایگاه‌های بسیج عشایری و اقشار، سمن‌های جوانان و دهیاری‌ها استفاده شود، افزود: فدراسیون به دنبال برگزاری باشکوه المپیاد خانه‌های ورزش روستایی است.

وی بیان کرد: هدف اصلی از برگزاری المپیاد ورزش‌های روستایی و بازی‌های بومی محلی رشد مربیان و روستانشینان کشور است.

وی با بیان اینکه فدراسیون با میزبانی استان اردبیل برای برگزاری جشنواره ملی و بین‌المللی بازی‌های بومی محلی موافق است، اظهارکرد: با توجه به قابلیت‌های این استان در حوزه گردشگری شاهد توسعه توریسم ورزشی خواهیم بود.

او با اشاره به زیرساخت‌های ورزشی استان اردبیل بیان کرد: با توجه امکانات و زیرساخت‌های ورزشی استان، اردبیل می‌تواند میزبان شایسته برای مسابقات مهم باشد.

وی با اشاره به اینکه نصف جمعیت استان اردبیل در مناطق روستایی ساکن هستند، اضافه کرد: این امر وظیفه ما را سنگین کرده و باید استعدادهای ناب ورزشی در روستاها را با دقت بیشتری شناسایی کنیم. 

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =