۲ اسفند ۱۳۹۹،‏ ۱۶:۱۴
کد خبرنگار: 808
کد خبر: 84236272
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

ایرباس خواستار آتش بس در جنگ تجاری با بوئینگ شد

تهران – ایرنا – رئیس شرکت هواپیماسازی ایرباس روز شنبه خواستار آتش بس در جنگ تجاری میان آمریکا و اتحادیه اروپا بر سر یارانه های پرداختی به صنایع هوایی شد.

به گزارش ایرنا از خبرگزاری رویترز؛  گیوم فائوری مدیرعامل ایرباس در گفت وگوی رادیویی گفت که نبرد تعرفه های بازرگانی و گمرگی، زیان ناشی از بحران همه گیری کووید -۱۹ را تشدید کرده است.

واشنگتن در پی اختلاف طولانی در سازمان تجارت جهانی، به ویژه در دوره دونالد ترامپ رئیس جمهوری پیشین آمریکا، از سال ۲۰۱۹میلادی به صورت تدریجی تعرفه های گمرگی ۱۵ درصدی بر هواپیماهای جت ایرباس اعمال کرده و اتحادیه اروپا نیز از یک سال بعد، تعرفه های متقابلی بر جت های بوئینگ وضع کرد که دیگر کالاهای خوراکی و غیرخوراکی را نیز در بر می گرفت.

فائوری افزود که این اختلاف که اکنون کهنه شده، ما را در شرایط باخت - باخت قرار داده است. ما به وضعی رسیده ایم که عقل می گوید باید آتش بس اعلام کرده و این اختلاف را حل کنیم.

مقام های شرکت بوئینگ ایالات متحده، هنوز به این سخنان واکنشی نشان نداده اند.

برزیل که با کانادا اختلاف همانندی بر سر یارانه های پرداختی دولت به جت های کوچک تر میان برد دارد، روز پنجشنبه با گذشت کردن از شکایت خود از اوتاوا، خواستار امضای توافق صلح جهانی میان کشورهای تولیدکننده این کالاها برای حمایت از صنایع هوافضا شد.

فائوری با ابراز نگرانی در باره گسترش ممنوعیت های سفری میان کشورهای اروپایی، افزود: اختلاف زیان بار با بوئینگ به ویژه در دوره همه گیری کووید–۱۹، به شدت به بخش  سفرهای هوایی، آسیب وارد کرده و منجر به اعمال محدودیت های مسافرتی یا بسته شدن مرزهای کشورها شده است.

وی اولویت شماره یک کشورها را بازگشایی مرزها و اجازه سفر دادن به شهروندان، براساس آزمایش ابتلا به کرونا و در نهایت واکسیناسیون دانست.

دفتر نمایندگی تجاری ایالت متحده بهمن ۹۸ طی بیانیه ای اعلام کرده بود که آمریکا از ۲۸ اسفند۹۸، نرخ عوارض اضافی تحمیل شده به هواپیماهای وارداتی خود از اتحادیه اروپا را از ۱۰ به ۱۵ درصد افزایش خواهد داد. این اقدام باعث شد در آن زمان جنگ تجاری میان اتحادیه اروپا و دولت ترامپ تشدبد شود.  

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان