ماسک‌هایی که کرونا را از ما دور کردند

خرم‌آباد - ایرنا - تجربه یک سال گذشته نشان داد که هر زمان در رفت و آمدهای روزمره از زدن ماسک غافل شدیم رویارویی با کرونا و درگیری اطرافیان و فامیل با این ویروس مخرب بیشتر شد.

امروز انتخاب با خودمان است، ماسک یا کرونا، اگرچه یک سال از مهمانی ویروس ناخوانده کرونا می گذرد و تجارب تلخ بسیاری از حضور این ویروس در ابعاد زندگی کسب شده است اما همچنان تنها راه برون رفت از این معضل بزرگ رعایت پروتکل های بهداشتی و استفاده صحیح از ماسک در اماکن عمومی است.

در گذر یک سال همزیستی نامسالمت آمیز بشر با کرونا هر زمان افراد سعی در مغفول شمردن ماسک داشتند و توجه به این حفاظ بین انسان و کرونا کمتر شد بلافاصله جولان این ویروس مهاجم با مغتنم شمردن فرصت پررنگ تر شد و به سرعت خود را در میان خانواده ها وجمع های کوچک تر جای داد.

در چنین روزهایی در سال گذشته که خبر شیوع ویروس کرونا به گوش می رسید درک مبهمی از کرونا و چگونگی ابتلا به این بیماری وجود داشت و فقط از اخبار می شنیدیم که این ویروس بی رحم چگونه می تواند به سرعت ما نیز درگیر کند اما اکنون که یک سال از شیوع کووید ۱۹ می گذرد و مطالعات و تحقیقات فراوانی در خصوص این بیماری در جهان شده است بازهم برخی افراد همچون روزهای نخست ناآگاهی نسبت به ویروس کرونا رفتار می کنند و با رفتارهای غیرعملی به راحتی سلامت جامعه را به خطر انداخته اند.

زمانیکه چاره ای جز رعایت پروتکل های بهداشتی و استفاده صحیح از ماسک و فاصله گذاری اجتماعی نداریم و تنها مسیر صحیح مبارزه با این بیماری رعایت این موارد است برخی افراد همچون روزهای قبل از شیوع کرونا در معابر رفت و آمد دارند و بیشتر به عنوان منبع انتشار بیماری به نظر می ایند وهر زمان نیز که از طرف دیگر افراد جامعه رعایت پروتکل های بهداشتی به آنان گوشزد می شود سعی در توجیه غیر منطقی رفتار خود دارند.

در روزهای نخست شیوع کرونا کمبود ماسک و صف های طولانی برای دسترسی به ماسک از مهمترین بهانه های افراد برای رهایی از ماسک زدن بود اما اکنون که  تهیه ماسک در داروخانه ها و مراکز توزیع ماسک در سطح شهرها بسیار راحت است بازهم برخی شانه از این مسولیت اجتماعی بزرگ خالی می کنند و مسیر را برای جولان ویروس کرونا هموارتر می کنند.

در شرایط کنونی جامعه که هر کدام ازاعضای جامعه نسبت به خانواده، اطرافیان، فامیل و کل جامعه مسوول هستند و مسوولیت اجتماعی در قبال سلامت افراد جامعه تبدیل به یک اصل انکارناپذیر شده است  هر شهروند مسوولیت پذیری برای حفظ سلامت خود و جامعه ملزم به رعایت پروتکل های اجتماعی است.

رعایت پروتکل های بهداشتی در لرستان کاهش یافته است

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی لرستان گفت: بر اساس بررسی های انجام شده، اکنون استفاده از ماسک در کارکنان ادارات و بانک های لرستان ۹۵ درصداست که در  ماه گذشته این میزان ۹۸ درصد بود.

" مریم کوشکی" اظهار داشت: استفاده از ماسک اکنون در بین عموم مردم لرستان به طور متوسط  ۷۰ درصد است که در ماه گذشته این رقم ۸۰ درصد بود و در بین متصدیان واحدهای صنفی و اماکن عمومی نیزاز 82 درصد به ۷۲ درصدکاهش یافته است.

کوشکی ادامه داد: همچنین استفاده از ماسک توسط مراجعین و مشتریان واحدهای مذکور  ۶۸درصد است که ماه گذشته ۸۰ درصد بود و میانگین رعایت کلی پروتکل های بهداشتی در مراکز، ادارات و واحدهای صنفی از ۷۵ به ۷۰ درصد کاهش یافته است.

کوشکی گفت:تغییر رنگ برخی از شهرستان های خوزستان به قرمز با توجه به مراوداتی که بین شهروندان آن با لرستان وجود دارد نگران کننده است و لازم است مردم پروتکل های بهداشتی را با جدیت بیشتر در نظر گرفته و رعایت کنند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی لرستان اظهار داشت: تاکنون یک هزار و ۳۴۳ نفر از مردم این استان به دلیل ابتلا به کرونا جان خود را از دست داده اند.

کوشکی با بیان اینکه کرونای انگلیسی پشت دروازه های لرستان قرار دارد گفت: مردم استان از با دوری از تجمعات و دورهمی ها و رعایت پروتکل های بهداشتی از خود و فرزندانشان مراقبت کنند.

وی افزود: با ادامه روند موجود، احتمال بازگشت استان به شرایط نارنجی طی هفته های آینده محتمل است که افزایش تعداد مبتلایان و مرگ و میر را به دنبال خواهد داشت.

موج چهارم کرونا خطرناک تر از موج های قبلی است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی لرستان گفت: موج چهارم کرونا که اکنون در برخی مناطق کشور شروع شده بسیار خطرناک‌تر از موج های قبلی است.

 دکتر "محمدرضا نیکبخت" اظهار داشت: در حال حاضر حدود ۱۵ درصد از نمونه‌هایی که از مراجعه کنندگان به مراکز درمانی در استان گرفته می‌شود، مثبت هستند.

وی با بیان اینکه اکنون به طور معمول این روزها موارد مرگ ناشی از کرونا در استان وجود دارد افزود: تعداد فوتی‌ها در موج چهارم در برخی مناطق ، نسبت به موج‌های دیگر بیماری بیشتر بوده است.

وی اضافه کرد: در مجموع چون هشت شهر خوزستان قرمز است و ما نیز در جوار این استان هستیم بنابراین زنگ خطر برای لرستان وجود دارد و ممکن است هر لحظه به وضعیت نارنجی و قرمز برگردیم و مجبوریم به شدت در این روزها پروتکل‌های بهداشتی را رعایت و از تجمعات خودداری کنیم.

هشدار وضعیت قرمز کرونا در لرستان جدی است

 استاندار لرستان نیز گفت: حجم ترددهای جاده ای و وضعیت قرمز برخی شهرهای خوزستان یک هشداری جدی در خصوص بازگشت لرستان به شرایط پرخطر شیوع کرونا است.

سید موسی خادمی بیان کرد: با اعلام ستاد ملی مقابله با کرونا، برخلاف اینکه در هفته های گذشته  وضعیت قرمزی در کشور گزارش نشده بود اما این هفته برخی از شهرهای کشور به خصوص در استان خوزستان وارد وضعیت قرمز شده اند.

وی اظهار داشت: وضعیت قرمز کرونا به همسایگی لرستان رسیده و با توجه به حجم ترددهای جاده ای، وضعیت قرمز برخی شهرهای خوزستان، هشداری جدی برای لرستان است.

وی با تاکید بر اینکه نباید شرایط عادی تلقی شود تصریح کرد: مردم رعایت بیش از پیش پروتکل های بهداشتی را در دستورکار داشته باشند چراکه کرونا تمام نشده است و شواهد از بازگشت موج جدیدی حکایت دارد.

استاندار لرستان عنوان کرد: با لحاظ شرایط کنونی و همسایگی با استان خوزستان، محدودیت هایی با هدف پیشگیری از افزایش مبتلایان در ورودی های استان به ویژه در شهرستان پلدختر اعمال خواهد شد.

خادمی افزود: در سطح استان نیز باید تمهیداتی فراهم شود تا از ورود وسائط نقلیه جلوگیری شود و نیروی انتظامی موظف خواهد شد با همه پلاک هایی که مربوط به شهرهای قرمز خوزستان هستند طبق مصوبات برخورد کند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 9 =