افزون‌بر ۶ میلیارد تومان برای ساخت خانه کمالان چابهار هزینه شده است

چابهار- ایرنا- مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی سازمان منطقه آزادچابهار گفت: برای ساخت و تکمیل خانه فرهنگ و هنر کمالان این منطقه ۶ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان هزینه شده و این خانه می‌تواند نقش مهمی در توسعه فعالیت‌های فرهنگی و هنری منطقه ایفا کند.

نصیراحمد ملازهی روز شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: برگزاری کارگاه ورک شاپ تجسمی، نمایشگاه آثار خوشنویسی استاد محمداربابی و همچنین نمایشگاه آثار حجمی استاد حسن یادگارزاده، آثار نقاشی سیما سردارزهی در محل نگارخانه و اجرای شاهنامه خوانی، حافظ خوانی، موسیقی محلی از برنامه های مهم در این خانه فرهنگ است که اجرا می شود.

وی گفت: همچنین در این خانه فرهنگ، نمایشگاه آثار حجم و نقاشی تا چهارم اسفند در محل نگارخانه خانه فرهنگ هنر کمالان دایر است. 

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی منطقه آزادچابهار ادامه داد: خانه فرهنگ و هنر کمالان با معماری منحصر بفرد خود که الهام گرفته از خطوط شکسته و لوزی شکل سوزن دوزی بلوچ بوده محلی برای حضور هنرمندان و فعالیت های آنان است.

وی افزود: تصمیم داریم فعالیت‌های فرهنگی و هنری این مرکز مکمل مجتمع فرهنگی و هنری گلشهر و ساحل باشد و برگزاری کلاس ها و کارگاه های آموزشی در رشته های مختلف فرهنگی و هنری با برنامه ریزی و اطلاع رسانی دقیق از اولویت های این خانه فرهنگ و هنر است.

ملازهی گفت: این مکان فرهنگی به نام استاد فقید کمالان هوت یکی از برجسته ترین و نام آورترین هنرمندان موسیقی حماسی و روایی بلوچستان نام‌گذاری شده است.

وی به برگزاری نشست صمیمی اصحاب فرهنگ و هنر چابهار با حضور معاون فرهنگی، گردشگری و صنایع خلاق دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد کشور در خانه فرهنگ کمالان چابهار اشاره و خاطرنشان کرد: در این نشست که جمعی از روسای انجمن های، قرآنی، ادبی، نمایش، موسیقی، تجسمی، خوشنویسی، فیلم و عکس حضور داشتند هنرمندان به دغدغه ها و پیشنهادات خود پرداختند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی منطقه آزاد چابهار گفت: مشکلات چاپ و نشر و حمایت از نویسندگان و شاعران، حمایت از برگزاری جشنواره و رخدادهای فرهنگی و هنری در سطح ملی و بین المللی، بیمه و مستمری هنرمندان، خرید حمایتی از هنرمندان، استفاده درست و بهینه از خانه فرهنگ و هنر کمالان با استفاده از ظرفیت همه اساتید و هنرمندان منطقه، حمایت از فیلم سازان بومی منطقه در جهت تولید آثار کوتاه و بلند سینمایی، حمایت از تدریس و اشاعه زبان و ادبیات بلوچی، ایجاد زیر ساخت های مناسب جهت اقتصاد و بازار هنر، حمایت از کتاب و کتابخوانی بویژه برای کودکان و نوجوانان از جمله موارد مهم مطرح شده از سوی هنرمندان بود.

وی گفت: چابهار ظرفیت بسیار بالایی در زمینه فرهنگ و هنر دارد لذا تلاش و همت هنرمندان باعث توجه مسوولان و مردم می شود و هنرمند بیشتر از آنکه دغدغه شخصی داشته باشند دغدغه جامعه خود را دارد.

ملازهی بیان کرد: سازمان منطقه آزاد چابهار جهت رفع مشکلات بیمه هنرمندان با کمک صندوق اعتباری هنر اقدام کند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha