برنامه‌های هلال‌احمر در حوزه تاب‌آوری صرفا آموزش همگانی نیست

تهران - ایرنا - رئیس جمعیت هلال‌احمر گفت: برنامه‌های این جمعیت در حوزه تاب‌آوری از طریق مشارکت داوطلبانه صرفا در آموزش همگانی خلاصه نمی‌شود.

کریم همتی روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی ایرنا در پاسخ به این سوال که هلال احمر چه برنامه های داوطلبانه ای را برای تاب‌آوری جامعه در دستور کار دارد، اظهار داشت: جمعیت هلال احمر مطابق با اصول هفتگانه نهضت جهانی و همچنین اساسنامه مصوب مجلس شورای اسلامی، نهادی است که فعالیت های خود را بر اساس مشارکت داوطلبانه مردم به انجام می‌رساند، از این رو با تعداد قابل توجهی از اعضا و داوطلبان که از اقشار و گروههای سنی مختلف هستند در ارتباط مداوم است.  

وی ادامه داد: از طرفی به موجب قانون وظیفه آموزش همگانی با هدف افزایش آمادگی و تاب آوری در جامعه برای مواجهه با حوادث و سوانح به جمعیت هلال احمر سپرده شده و این امر نیز موجب افزایش ارتباط مداوم جمعیت با عموم مردم شده است.

رئیس جمعیت هلال احمر توضیح داد: این جمعیت از دو مسیر به افزایش تاب آوری در سطح جامعه کمک می‌کند، اول آموزش اعضا که شامل امدادگران، نجاتگران، کانون های دانش آموزی و دانشجویی و نظایر آن و پس از آن آموزش مستقیم عموم مردم در سطح جامعه است.  

همتی اضافه کرد: بدیهی است که این افراد آموزش دیده ضمن آنکه خود به عنوان شهروندانی آماده به تحقق جامعه آماده کمک می‌کنند، با آگاه سازی اطرافیان خود موجب گسترش آموزه های فرهنگ آمادگی با هدف دستیابی به جامعه تاب آور می‌ شوند، از این رو هریک از اعضای داوطلب یا فراگیران آموزش های همگانی به نوعی سفیران آمادگی و تاب آوری جمعیت در سطح جامعه هستند.

وی گفت: اجرای برنامه های مختلف که از آن جمله می‌توان به طرح خانه های هلال اشاره کرد نیز تاب آوری را در اهداف خود دنبال می‌کنند، خانه های هلال، تقویت فرهنگ آمادگی و تاب آوری را تا سطح روستاها و دهستانها که معمولا در برنامه ریزی های اجتماعی کمتر مورد توجه قرار می‌گیرند، گسترش داده است.  

رئیس جمعیت هلال احمر با بیان اینکه برنامه های این جمعیت در حوزه تاب آوری از طریق مشارکت داوطلبانه صرفا در آموزش همگانی خلاصه نمی‌شود، گفت: در حوزه افزایش تاب آوری، می‌توان دو موضوع آموزش همگانی و خانه های هلال را به عنوان دونمونه موفق و اثربخش از خدمات جمعیت هلال احمر برشمرد، گرچه برنامه های دیگری نیز به صورت موردی یا مناسبتی توسط جمعیت هلال احمر با همین هدف در طول زمان به مرحله اجرا می‌رسد.

وی افزود: در شهریور امسال به ریاست جمهوری و ملت ایران قول دادیم که تا پایان دولت دوازدهم، تعداد خانه های هلال را به پنج هزار خانه افزایش دهیم که در دهه فجر امسال شاهد افتتاح صدها خانه هلال در کشور بودیم.

همتی اعلام کرد: تعداد خانه های راه اندازی شده تا پایان ۲۲ بهمن، بیش از ۴۱۰۰ خانه هلال بوده و پیش بینی می کنیم جشن راه اندازی پنج هزار خانه هلال را در اردیبهشت ۱۴۰۰ و همزمان با هفته هلال احمر برگزار کنیم.

وی گفت: با راه اندازی این تعداد خانه هلال در کشور و ارتقاء کیفی آنها، شاهد بهبود تاب آوری جامعه خواهیم بود و می توانیم امیدوار باشیم که در صورت رخ‌داد بلایای طبیعی، شاهد کاهش معنادارِ تلفات انسانی و صدمات مالی و مادی باشیم.

فعالیت در خانه های هلال جمعیت هلال احمر، کاملا داوطلب محور است و از هیچ اعتبارات دولتی برای راه اندازی آن استفاده نمی شود و برای راه اندازی این خانه ها از اماکن عمومی، مساجد، مدارس و نظایر آن استفاده شده است.

ارتقای سطح آگاهی عمومی جامعه در برابرسوانح و فعالیت های بشر دوستانه، افزایش آمادگی جوامع محلی در برابرسوانح، کاهش آسیب پذیری در برابر سوانح با رویکرد تاب آوری، توسعه ظرفیت های داوطلبانه در جوامع محلی و مسوولیت های اجتماعی از جمله اهداف فعالیت خانه های هلال است.

به گزارش ایرنا، جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران وظایف عمده‌ای را در سطح ملی و بین المللی برعهده دارد و می کوشد تا به اهدافی که در اساسنامه این جمعیت آمده است، جامه عمل بپوشاند.

این اهداف عبارت از تلاش برای تسکین آلام بشری، تأمین احترام انسان‌ها و کوشش در راستای برقراری دوستی و تفاهم و صلح پایدار میان ملت‌ها و حمایت از زندگی و سلامت انسان‌ها بدون درنظرگرفتن هرگونه تبعیض میان آنها است.

جمعیت هلال احمر اکنون در زیرمجموعه خود دارای چهار سازمان فعال و گسترده در زمینه‌های مختلف امداد و نجات، جوانان، داوطلبان، تدارکات پزشکی، چهار معاونت در زمینه خدمات درمانی و توانبخشی، آموزش و پژوهش، پشتیبانی و منابع انسانی، معاونت امور بین الملل، یک شرکت در زمینه تولید محصولات نساجی و ملزومات امدادی، یک مؤسسه علمی کاربردی و یک مرکز پزشکی ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به حجاج و زائران عتبات عالیات است.

همچنین دبیرخانه کمیته ملی حقوق بشردوستانه جمهوری اسلامی ایران نیز با محوریت جمعیت هلال احمر فعالیت می‌کند.

جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران با سابقه‌ای نزدیک به یک قرن در خدمت رسانی به مردم ایران و جهان، از بدو تأسیس خود تا به حال در مسیر اهداف انسان دوستانه و اصول هفت‌گانه نهضت بین‌المللی صلیب سرخ و هلال احمر حرکت کرده است.

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha