مراسم معنوی افتتاح مسجددر پاکستان باتلاوت دلنشین قاری بین المللی ایران

اسلام‌آباد - ایرنا - مراسم افتتاح مسجد «شیخ الاسلام» وابسته به منهاج القرآن از نهادهای مطرح ترویج علوم اسلامی و تقریب مذاهب با حضور هیات ایرانی از جمله قاری بین المللی کشورمان در شهر «لاهور» برگزار شد و شرکت کنندگان در این مراسم هنر تلاوت حاج «کریم منصوری» قاری صاحب نام ایرانی را ستودند.

به گزارش روز شنبه ایرنا، به دعوت دانشگاه بین المللی منهاج القرآن لاهور، هیات ایرانی متشکل از حاج کریم منصوری قاری صاحب نام و بین المللی ایران، «محمد سرخابی» معاون سفارت جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد، «محمدرضا ناظری» سرکنسول ایران در لاهور و «جعفر روناس» رئیس خانه فرهنگ کشورمان در مراسم افتتاح مسجد بازسازی شده شیخ الاسلام با معماری ترکیبی ایرانی و اسلامی شرکت کرد.

ساخت جامع مسجد منهاج القرآن در مارس ۱۹۸۷ میلادی به پایان رسید اما مرحله بعدی و تکمیلی این مسجد، پس از سفرهای متعدد علامه «طاهر القادری» رئیس مجموعه منهاج القرآن به کشورهای اسلامی از جمله ایران و ترکیه مورد توجه جدی قرار گرفت. در زیباسازی این مسجد از معماری و طرز ساخت مساجد در ایران، ترکیه، مراکش و سمرقند استفاده شده است، این مسجد توسط معماران پاکستانی پس از تحقیق و پژوهش در مدت نزدیک به ۳ سال تکمیل شده است.

تزئینات محوطه اصلی و درونی مسجد به سبک معماری ایرانی و محوطه خارجی و شبستان نیز با تاسی از معماری ترکیه و مراکش زیباسازی شده است. نمای بیرونی مسجد نیز با ترکیبی از سبک معماری مساجد بخارا و سمرقند الگو برداری شده است.

براساس این گزارش، «اقبال احمدخان» معاون رئیس دانشگاه بین المللی منهاج القران در ابتدای این مراسم ضمن استقبال گرم از میهمان ایرانی درباره موضوعات مختلف از جمله اهداف تاسیس دانشگاه منهاج القران و عملکرد آن توضیحاتی ارائه کرد.

وی با بیان اهمیت آشنایی مردم پاکستان بویژه جوانان این کشور با فرهنگ، هنر، تاریخ و تمدن ایران، آمادگی این نهاد آموزشی را برای برگزاری نشست دو جانبه و تخصصی برای بررسی راهکارهای مختلف تقویت همکاری بین دانشگاه منهاج با خانه فرهنگ ایران در لاهور اعلام کرد.

«حسین محی الدین قادری» معاون رئیس هئیت امنای دانشگاه بین المللی منهاج القران در لاهور نیز با استقبال از حضور میهمانان ایرانی ضمن معرفی دانشگاه منهاج و سایر مراکز آموزش عالی مرتبط با این دانشگاه در دیگر شهرهای پاکستان گفت: هدف از تاسیس مجموعه دانشگاه منهاج القران، آموزش و تربیت موثر جوانان مسلمان و آشنایی غیر مسلمانان با اسلام حقیقی و تقویت گفتگو بین ادیان و همچنین تمرکز و تحقیق بر موضوع اقتصاد و بانکداری اسلامی است.

وی از ایران به عنوان کشوری مهم و اسلامی در جهان اسلام نام برد و خاطرنشان کرد: ایرانیان و شخصیت‌های برجسته این کشور در طول تاریخ نقش مهم و برجسته‌ای در گسترش فرهنگ اسلامی در کشورهای همسایه از جمله شبه قاره هند داشتند.

در ادامه هیات ایرانی در صحن مسجد جامع شیخ الاسلام دانشگاه منهاج القران حضور یافتند. این مراسم با حضور جمع انبوهی از نمازگزاران برگزار و از عطر معنوی صوت دلنشین قرآن حاج کریم منصوری قاری بین المللی کشورمان معطر شد.

علامه «محمد طاهر القادری» موسس و بنیانگذار سازمان علمی-پژوهشی منهاج القرآن و سازمان‌های مردم نهاد اسلامی و بین المللی از طریق ویدیو کنفرانس به ایراد سخن پرداخت. وی با بیان اینکه مسجد دانشگاه منهاج که با معماری کاملا اسلامی و با تبعیت از معماری کشورهای تمدن ساز مهم در منطقه از جمله ایران و آسیای میانه بازسازی و نوسازی شده است گفت: مساجد کانون یکتاپرستی باید از زیبایی‌های معنوی برخوردار باشند. هنرهای بدیع وابسته به معماری از قرون اولیه اسلام آغاز شد و با گذشت قرن‌ها مراحل رشد و شکوفایی را طی کرد باید از این تمدن غنی اسلامی حفاظت کنیم.

در پایان این مراسم معنوی «محمد سرخابی» معاون سفارت جمهوری اسلامی ایران در پاکستان، طی سخنانی با بیان اهمیت وحدت جهان اسلام گفت: در زمان حساس کنونی اتحاد آغاز خوبی برای اقدامات بزرگ برای کشورهای اسلامی است.

وی خاطرنشان کرد: امیدواریم ساخت این مسجد باشکوه برای مردم مسلمان پاکستان برکت و برای مسلمانان جهان اتحاد را به دنبال داشته باشد.

در پایان این مراسم معنوی، نماز پرفیض جمعه با حضور نمازگزاران و میهمانان ایرانی برگزار شد. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =