۳۰ بهمن ۱۳۹۹،‏ ۲۲:۰۷
کد خبرنگار: 2583
کد خبر: 84234734
۰ نفر

برچسب‌ها

دوراهی ناتو درباره ادامه حضور در افغانستان

لندن – ایرنا – نشست دو روزه وزرای دفاع عضو پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) روز پنجشنبه در حالی به پایان رسید که شرکت کنندگان درباره ادامه حضور نظامی در افغانستان موفق به تصمیم گیری نشدند.

به گزارش ایرنا، ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو در کنفرانس خبری ادعا کرد که حضور ناتو در افغانستان و عراق نقش مهمی در مبارزه با تروریسم بین المللی دارد اما وزرای دفاع کشورهای عضو با توجه به دوراهی های پیش رو و انتخاب‌های دشوار درباره ادامه حضور در افغانستان رایزنی کردند.

وی با بیان اینکه «ما در این مقطع هنوز تصمیم نهایی در مورد ادامه حضورمان نگرفته ایم» افزود که با نزدیک شدن اول ماه می، اعضای ناتو در هفته های آینده مشورت و همکاری نزدیکی خواهند داشت.

اول ماه می روزی است که طبق مذاکرات میان طالبان و آمریکا، کلیه نیروهای آمریکایی باید این کشور را ترک کنند. با این حال جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در حال بررسی مجدد توافق سال ۲۰۲۰ دولت ترامپ با طالبان است.

«ینس استولتنبرگ» گفت که ناتو به ادامه ماموریت آموزشی خود در افغانستان و تامین بودجه نیروهای امنیتی این کشور ادامه خواهد داد. وی افزود که این سازمان، با قدرت از فرایند صلح حمایت کرده و در این مسیر تعداد نیروهای خود را کاهش خواهد داد. دبیرکل ناتو تاکید کرد که صلح در افغانستان به نفع مردم آن کشور، امنیت منطقه و امنیت اعضای ناتو است.

وی در ادامه از آنچه شکننده و کند بودن پیشرفت گفت‌وگوهای صلح می نامید اظهار نارضایتی کرد و خواستار از سر گیری دوباره گفت‌وگوهای صلح شد. استولتنبرگ خاطرنشان کرد که همه طرفها باید این فرصت تاریخی را غنیمت شمرده و از درنگ پرهیز کنند.

وی در ادامه گفت: «طالبان باید با حسن نیت مذاکره کرده، میزان خشونت را کاهش داده و به قول خود مبنی بر عدم همکاری با گروه های تروریستی بین المللی عمل کند.»

دبیر کل ناتو هدف این سازمان از حضور در افغانستان را جلوگیری از تبدیل دوباره این کشور به مامنی برای ترویست هایی که منافع اعضای ناتو را به خطر می اندازند معرفی کرد و گفت به همین دلیل ناتو به ارزیابی وضعیت منطقه خواهد پرداخت و دراین مسیر وظیفه اصلی خود را حمایت از نیروهای مستقر در منطقه دانسته و همه اقدامات لازم برای حفظ امنیت آنها را انجام خواهد داد.

بر اساس اطلاعات مندرج در وبسایت ناتو، هم اکنون ۹۶۰۰ نظامی آن در افغنستان حضور دارند که از این تعداد ۲۵۰۰ نفر آمریکایی هستند.

ناتو ماموریت آموزشی خود در عراق را گسترش می دهد

به گفته ینس استولتنبرگ امروز اعضای ناتو تصمیم گرفتند ماموریت آموزشی خود در عراق را گسترش دهند. وی هدف از این ماموریت را پیشگیری از حضور دوباره داعش ارزیابی نمود. به گفته دبیر کل ناتو شمار نیروهای آموزش دهنده در حال حاضر ۵۰۰ نفر است که به ۴ هزار نفر افزایش یافته و تعداد بیشتری از نهادهای امنیتی عراق به ویژه خارج از بغداد را در بر خواهد گرفت.

وی حضور ناتو در عراق را مشروط و بنا به درخواست دولت عراق معرفی کرده و گفت افزایش نیروها تدریجی و اندک اندک خواهد بود. وی به پایبندی ناتو به حاکمیت و تمامت ارضی عراق اشاره کرده و گفت که در گفت وگوی هفته گذشته خود با نخست وزیر این کشور، الکاظمی، به وی اطمینان داده است که همه کارها با مشورت کامل با مقامات عراقی انجام خواهد شد.

استولتنبرگ از کانادا به خاطر اداره عملیات آموزشی در عراق در طی دو سال «پرچالش» گذشته و همچنین از دانمارک به خاطر ادامه دادن این مامویت از این مقطع به بعد تشکر کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =

سرخط اخبار جهان