وزرای خارجه انگلیس و فرانسه تحولات بین‌المللی را بررسی کردند

لندن – ایرنا – وزرای امور خارجه انگلیس و فرانسه روز پنجشنبه در حاشیه نشست مشترک وزرای امور خارجه تروئیکای اروپا و امریکا درباره برجام، دیدار و پیرامون روابط دوجانبه و آخرین تحولات بین‌المللی بحث و تبادل نظر کردند.

به گزارش ایرنا، «دومینیک راب» وزیر امور خارجه انگلیس با انتشار پیامی در توئیتر به این دیدار که در پاریس پایتخت فرانسه صورت گرفت اشاره کرد و با گوشه چشمی به ریاست دوره‌ای لندن بر نشست گروه هفت و اجلاس بین‌المللی تغییرات آب و هوایی در سال جاری عنوان کرد که دو کشور با تمام قوا با همه‌گیری کرونا، تروریسم و تغییرات آب و هوایی مقابله خواهند کرد.

جزئیات بیشتری درباره محتوای این نشست منتشر نشده اما تحرکات اروپا و آمریکا در واپسین روزهای مانده به ضرب‌الاجل قانون لغو تحریم‌ها افزایش یافته است.

وزیر امور خارجه انگلیس برای شرکت در نشست با همتایان آلمانی، فرانسوی و آمریکایی خود درباره برجام در پاریس به سر می‌برد. در این نشست که به میزبانی فرانسه برگزار شد، آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا به صورت مجازی شرکت کرد.

این دومین نشست چهارجانبه وزرای کشورهای یادشده درباره برجام طی دو هفته اخیر است.  دیپلمات‌های ارشد چهار کشور در پایان این نشست با صدور بیانیه‌ای مشترک و تکراری بر اراده خود برای حفظ برجام تاکید کرده و خواستار پایبندی کامل ایران به تعهدات خود در این توافق شدند.

آن‌ها در این بیانیه بدون اشاره به نقض برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد توسط آمریکا و بی‌عملی طرف‌های اروپایی ادعا کردند که گام‌های ایران در خصوص کاهش تعهداتش تحت برجام «فرصت برای دیپلماسی مجدد» را به محاق می‌برد.

ایران ۲ سال پس از خروج یکجانبه آمریکا از برجام و تعلل طرف‌های اروپایی در عمل به تعهداتشان در این توافق، گام‌هایی را تحت نظارت آژانس برای کاهش تعهداتش آغاز کرد.

بر این اساس، ایران با صدور بیانیه‌ای در ۱۵ دی ماه ۱۳۹۸، آخرین گام کاهش تعهدات برجامی خود را اعلام کرد که طبق آن، تهران دیگر هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی (شامل ظرفیت غنی‌سازی، درصد غنی‌سازی، میزان مواد غنی‌شده و تحقیق و توسعه) نخواهد داشت و از این پس، برنامه هسته‌ای ایران فقط بر اساس نیازهای فنی خود پیش خواهد رفت و همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز طبق روال ادامه می‌یابد.

در همین پیوند، مجلس شورای اسلامی ۱۱ آذرماه گذشته با تصویب قانون «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت» دولت را مکلف کرد که در صورت ادامه‌ تحریم‌های آمریکا، همکاری با آژانس را محدود کرده و گام‌های بیشتری را در خصوص کاهش تعهداتش ذیل برجام بردارد.

ایران اخیراً به طرف‌های برجام هشدار داده چنانچه طرف مقابل تعهداتش را تا هفته اول اسفند اجرا نکند، دولت موظف به توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی است.

 «کاظم غریب آبادی» سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین و نماینده دائم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دوشنبه گذشته گفت؛ تهران نامه توقف اجرای اقدامات داوطلبانه خود تحت برجام را تحویل مدیر کل آژانس داده است.

در همین حال محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران پنجشنبه شب در توئیتی نوشت: به جای فلسفه‌بافی و قرار دادن بار مسئولیت بر دوش ایران، اتحادیه و تروئیکای اروپایی باید به تعهدات خود عمل کرده و خواستار آن شود که میراث  تروریسم اقتصادی ترامپ علیه ایران پایان یابد.

ظریف خاطر نشان کرد: تدابیر جبرانی ما پاسخی‌اند به نقض‌های ایالات متحده و تروییکای اروپایی. پس اگر از معلول هراسانید، علت را حذف کنید. وزیر امور خارجه تصریح کرد: ما "اقدام" را با اقدام پاسخ می‌دهیم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =

سرخط اخبار جهان