۳۰ بهمن ۱۳۹۹،‏ ۲۰:۰۲
کد خبرنگار: 2583
کد خبر: 84234648
۰ نفر

برچسب‌ها

اظهارات تکراری آلمان درباره گام‌های برجامی ایران

لندن – ایرنا – وزیر امور خارجه آلمان روز پنجشنبه در آستانه برگزاری نشست ویژه وزرای خارجه تروئیکای اروپایی و آمریکا، توقف اقدامات داوطلبانه ایران تحت برجام را بازی با آتش توصیف کرد.

به گزارش ایرنا، "هایکو ماس" با انتشار پیامی در توئیتر ادعا کرد که هرچه جمهوری اسلامی ایران فشار را افزایش دهد پیدا کردن راه حل دیپلماتیک دشوارتر می‌شود.

وزیر امور خارجه آلمان بدون اشاره به تداوم نقض برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد توسط آمریکا و بی عملی طرف‌های اروپایی این توافق، ایران را به تشدید اوضاع و بازی با آتش متهم کرد.

ماس عنوان کرد که آمریکا به دیپلماسی شانس تازه‌ای داده و ما (اروپا) از این رویکرد استقبال می‌کنیم. از این رو گام‌های ایران به تعبیر وزیر امور خارجه آلمان در زمان نامناسبی است و رهبران ایران باید نشان دهند که برای حفظ برجام جدی هستند.

جمهوری اسلامی ایران قصد دارد تا پنجم اسفندماه اقدامات داوطلبانه تحت برجام را در چارچوب قانون لغو تحریم‌ها متوقف کند. مجلس شورای اسلامی ۱۱ آذرماه گذشته با تصویب این قانون دولت را مکلف کرد که در صورت ادامه‌ تحریم‌های آمریکا، همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی را محدود کرده و گام‌های بیشتری را در خصوص کاهش تعهداتش ذیل برجام بردارد.

بر اساس ماده ۶، «دولت جمهوری اسلامی ایران موظف است براساس بندهای ۳۶ و ۳۷ برجام، ظرف مدت ۲ ماه از تصویب این قانون، دسترسی های نظارتی فراتر از پروتکل الحاقی بر اساس برجام را متوقف کند».

کاظم غریب آبادی سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین می‌گوید که نامه توقف اجرای اقدامات داوطلبانه ایران دوشنبه تحویل مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی شده است.

وزرای امور خارجه انگلیس، آلمان، فرانسه به عنوان اعضای اروپایی برجام امروز در پاریس گردهم آمده تا با وزیر امور خارجه آمریکا که به صورت ویدیوکنفرانس شرکت خواهد کرد درباره آینده این توافق رایزنی کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =

سرخط اخبار جهان