غلظت گرد و غبار در سردشت به ۳ برابر حد استاندارد رسید

مهاباد- ایرنا- رییس اداره حفاظت محیط زیست سردشت گفت: پدیده گرد و غبار هوای این شهرستان را در شرایط هشدار و خطرناک قرارداده به طوری که هم‌اکنون میزان غلطت آن به سه برابر حد مجاز رسیده است.

خالد بایزیدی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: با توجه به داده‌های ثبت شده در ایستگاه سنجش ذرات آلاینده این شهرستان هم‌اکنون میزان ذرات معلق در هوا به ۴۷۰ میکروگرم بر مترمکعب رسیده است.

وی افزود: این وضع جوی سبب شده تا آلودگی هوای این شهرستان به سه برابر میزان استاندارد خود رسیده و موجب کاهش کیفیت هوای منطقه شود. 

وی اضافه کرد: منشاء این ذرات معلق و گرد و غبار کشور عراق است که در اثر وزش باد طی ۲ روز اخیر هوای سردشت را تحت تاثیر قرار داده است.

رییس اداره حفاظت محیط زیست سردشت با تاکید بر شرایط فعلی شیوع ویروس کرونا گفت: افراد مسن، زنان باردار، کودکان، بیماران قلبی و عروقی و جانبازان شیمیایی تا عادی شدن وضعیت هوا از تردد در بیرون از منزل جدا خودداری کنند. 

شاخص کیفیت هوا (Air Quality Index = AQI) معیاری برای تعیین روزانه کیفیت هوا و میزان ارتباط آن با سطوح سلامتی افراد است که به ترتیب از صفر تا ۵۰ در شرایط پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ در شرایط سالم (زرد و حدمجاز استاندارد یا حد سلامت)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ در شرایط ناسالم برای گروه حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ در شرایط ناسالم برای همه (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ در شرایط بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ در شرایط خطرناک (ارغوانی) تعیین شده‌است.

شهرستان سردشت با ۱۲۰ هزار نفر جمعیت در جنوب آذربایجان‌غربی قرار دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =

سرخط اخبار استان‌ها