مرعشی: تاکید رهبر انقلاب تکلیف سیاست های انتخاباتی را روشن کرد

تهران-ایرنا- سخنگوی حزب کارگزاران گفت: تاکید مقام معظم رهبری بر انتخابات پرشور و رقابتی، سیاست های کلی نظام برای انتخابات ۱۴۰۰ را روشن کرد و این سیاست حتماً برای نظام و کشور بسیار سازنده و مفید خواهد بود.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، «حسین مرعشی» عصر روز پنجشنبه در کنگره حزب کارگزاران از سخنان مقام معظم رهبری و تاکید ایشان بر انتخابات پرشور و رقابتی تشکر کرد و گفت: تاکید مقام معظم رهبری سیاست های کلی نظام برای انتخابات ۱۴۰۰ را روشن کرد و این سیاست حتماً برای نظام و کشور بسیار سازنده و مفید خواهد بود.ما به عنوان یک حزب که این سیاست را برای جامعه بسیار مفید می دانیم از مقام معظم رهبری تشکر می کنیم که این ابهام را رفع کردند.

وی افزود: برخی در بخش های سیاستگذاری و چهره هایی از جریان رقیب علاقمند بودند و تاکید می کردند که سیاست های کلی نظام برای انتخابات محدود؛ با نتایج قابل پیش بینی استوار است. با این تاکید معلوم شد کسانی که خود را طرفدار نظام می دانند در این یک سیاست از رهبری عقب ماندند.

مرعشی با تقدیر کلی از دولت حجت الاسلام روحانی برای اداره کشور در این دوسال و نیم بسیار سخت؛ تصریح کرد: ضعف روابط عمومی مانع از آن شد که در این دو سال و نیم دولت بتواند از کارکرد خود را در عرصه مدیریتی کشور و اقتصاد به خوبی دفاع کند.

این فعال اصلاح طلب خاطرنشان کرد: واقعیت این است که بهترین تعبیر برای تحریم هایی که بعد از خروج آمریکا از برجام به کشور و دولت و مردم ما تحمیل شد، فشار حداکثری است که ترامپ با افتخار آن را اعلام می کرد.

مرعشی اضافه کرد: باید توجه داشت که پیش از این و در تحریم های سازمان ملل که حتی مصوبه شورای امنیت را هم داشت، کف صادرات نفت یک میلیون و دویست بود و ما می توانستیم همواره به اندازه نیازهای ضروری کشور شامل غذا و دارو ارز در اختیار داشته باشیم؛ در تحریم‌های جدید در مقاطع بسیار طولانی صادرات نفت ایران به کمتر از هفتاد هزار بشکه رسید و در این ایام درآمدهای نفتی به ۲ میلیارد دلار هم نمی رسید در حالی که نیاز کشور در حوزه غذا و دارو حداقل 15 میلیارد دلار بود.

وی افزود: اقدامات دولت و صبوری بیش از حد مردم ایران دو عامل اساسی بود و ما به عنوان کسانی که در عرصه سیاست فعال هستیم باید در پیشگاه مردم خشوع و خضوع خود را اعلام کنیم و از مردم به دلیل این حجم از گرفتاری دو سال و نیم گذشته عذرخواهی کنیم. به طور متوسط هزینه زندگی سه برابر شد و مردم در تنظیم دخل و خرج خود دچار اختلال اساسی و مستاجران دچار فاجعه شدند.

مرعشی افزود: باید از دولت های موفق گذشته دولت مرحوم هاشمی و آقای خاتمی هم یاد کرد که با بنیان گذاری صنایع معدنی و  پتروشیمی کشور را  ایمن کردند تا در نبود یک ستون نفت ستون، صنایع پتروشیمی، فولاد و معدنی به کمک کشور آمد و کشور را از تحریم های هزار درصدی نجات داد.

سخنگوی حزب کارگزاران درباره انتخابات سال آینده توضیح داد: با تشکیل نهاد اجماع ساز و تاکید رهبر انقلاب بر انتخابات پرشور، جبهه اصلاح طلبان هم با اتحاد و انسجام وارد عرصه انتخابات خواهند شد.

این فعال اصلاح طلب ادامه داد: به شخصیت های مصلح و مورد اعتماد مردم و نظام فراوان دسترسی داریم که به جبهه اصلاحات پیشنهاد خواهیم داد و جبهه اصلاحات بر روی این پیشنهادات کار خواهد کرد و ما حتماً می‌توانیم موازنه سیاسی را در عرصه سیاسی کشور برگردانیم.

وی تصریح کرد: برهم خوردن موازنه سیاسی کشور و حاکم شدن اقلیتی از مردم بر اکثریت آنها حتماً به نفع کشور و به نفع نظام نیست.

مرعشی تاکید کرد: همه کسانی که در انتخابات قبلی به هر دلیلی صلاح ندانستند رای دهند؛ رای به حاکمیت مطلق پایداری در مجلس یازدهم دادند و همه دوستانی که در انتخابات آینده شرکت نکنند رای آنها ممتنع شده و به نفع رقیب خواهد بود.

سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی اضافه کرد: ما در سیاست ورزی ممکن است با محدودیت‌هایی مواجه باشیم ولی سیاستمدار کسی است که بتواند با حداقل مصالح و امکانات حداقل سرپناهی برای مردم خود بسازد.

وی با بیان اینکه می توان اصلاح طلبان را به دو گروه کلی تقسیم کرد و به هر دو گروه احترام قائل شد؛ گفت: گروهی هستند که روشنفکر، ایده پرداز، سخنور و نویسنده هستند می توانند مرزهای تفکر را به پرواز در بیاورند و مرزهای اندیشه را گسترش دهند؛ این مانند معماری است که ساختمان ۵۰۰ طبقه را هم می تواند طراحی کند و درباره آن ساختمان همه چیز می‌تواند بگوید ولی این با امثال مایی که در عرصه سیاست با حداقل مصالح در پی ساختن یک سرپناه هستیم متفاوت است. ما ضمن احترامی که به این دوستان می گذاریم ولی فکر می‌کنیم با همین مصالحی که در دست داریم باید برای مردم سرپناه بسازیم و کشور را در منطقه امن قرار دهیم.

وی افزود: حزب در جهت این کار سه سیاست مصوب دارد؛ نخستتمرکز روی شخصیت هایی که سه ویژگی مشخص را باید داشته باشند؛ رهبری نسبت به آنها دیدگاه منفی نداشته باشند و آنها بتوانند با رهبری و رهبری بتوانند با آنها کار کنند ، باید رای آوری داشته باشد و بتواند مردم را جذب کرده و با مردم زندگی کنند، بتوانند کشور را به خوبی مدیریت کنند.

سخنگوی کارگزاران در تشریح مصوبه دوم و سوم این حزب گفت: باید به صورت تیمی در انتخابات وارد شویم، هر یک از دوستان ممکن است به تنهایی نتوانند کار مهمی برای کشور انجام دهند اما حتماً تیم چند نفره برای اداره کشور می تواند پیام روشنی به مردم دهد. سوم اینکه باید برنامه اجرایی وجود داشته باشد.

مرعشی اطهار کرد: حزب در برنامه رئوس سیاست ها را مشخص کرده است که چهار اصل اساسی دارد: اول توسعه اقتصادی ایران به عنوان سیاست راهبردی کشور، دوم  به روابط بین‌المللی و منطقه‌ای ایران رسیدگی شود و از بحران عبور کند، سوم منابع انسانی کشور بدون تبعیض سیاسی و ایدئولوژیک فعال شوند و مسئله محیط زیست هم باید رعایت شود. 

وی افزود: ما در این برنامه رشد اقتصادی دو رقمی و تورم تک رقمی را هدف گرفته ایم که با قاطعیت می‌توان گفت با منابعی که در اقتصاد ایران وجود دارد این موضوع عملی است. طبق پیش بینی ایرانی که امروز در سال ۱۴۰۰، حدود پانصد میلیارد دلار تولید ناخالص داخلی دارد که تقریباً نیمی از اقتصاد عربستان و نیمی از اقتصاد ترکیه و معادل اقتصاد امارات متحده عربی با ۵ میلیون جمعیت است؛ به ۳۵۰۰ میلیارد دلار تولید ناخالص داخلی دست می یابد. حال اگر کسی انقلابی است بگوید که آیا کشوری با تولید ناخالص داخلی با این مقدار و سرانه حدود ۵۵ هزار دلار بهتر می تواند از آرمان های انقلاب اسلامی دفاع کند یا کشوری با ۵۰۰ میلیارد دلار؟ قطعا وزن ایران ۳۵۰۰ میلیارد دلاری متفاوت خواهد بود. 

سخنگوی حزب کارگزاران در ادامه تبیین برنامه های این حزب گفت: برای منابع از آخرین فرصتی که در اقتصاد ایران وجود دارد استفاده کردیم. مشخص نیست که نفت در ۲۰ سال آینده ارزش امروز را داشته باشد نفت مهمترین مزیت اقتصادی ایران است و اینکه امروز درآمدهای نفتی را در بودجه خرد کرده و به صرف هزینه های جاری می رسانیم بزرگ ترین مانع  رشد اقتصادی کشور و عامل تورم‌زا است.

وی گفت: ما برای حل این موضوع به یک راهکار جدیدی رسیدیم درآمد نفت را به جای آنکه در بودجه تبدیل به ریال کنیم و درآمد جاری شود؛ به حوزه توسعه کشور اختصاص داده می‌شود یعنی زیر ساخت‌ها ساخته و بخش خصوصی نیرومند می شود. پیش بینی های لازم برای  توازن منطقه‌ای و اجتماعی برای انتقال بخش وسیعی از طبقه فقیر جامعه به طبقه متوسط پیش‌بینی شده است و در طی ۱۰ سال این برنامه حداقل ۲۸۰ میلیارد دلار یعنی چیزی بیشتر از ۵ برابر آنچه در سهام عدالت عمل شد به طبقات ضعیف جامعه سهام واگذار خواهد شد. زیرساخت‌های ایران ارتقا پیدا خواهد کرد ۱۷۰ شهر ایران به شهرهای پیشرفته و صنعتی تبدیل می‌شود و از تمرکز بر توسعه در اطراف تهران جلوگیری می شود. 

مرعشی ادامه داد: در سیاست داخلی پیش بینی های لازم برای هماهنگی بیشتر بین احزاب، نظام و دولت انجام شده است؛ رهبری با همه جایگاهی که در نظام دارند فاقد یک کابینه هستند که در خدمت ایشان مدیریت کشور را هماهنگ کنند. در این برنامه دولت به شدت تقویت شده و شکاف به وجود آمده بین نهادهای مختلف را از بین خواهیم برد و دولتی خردمند، فراگیر مستقر خواهد شد که دربرگیرنده همه نیروها خواهد بود. از حزب‌اللهی ترین نیروها باید فعال باشند تا لیبرال ترین آنها. همه باید در خدمت کشور قرار گیرند و این کشور شایسته ترقی سریع و بزرگی است که بتواند مسائل و مشکلات خود را حل کرده و در منطقه تاثیرگذاری وسیعی داشته باشد.

در پایان کنگره این افراد از سوی اعضا به عنوان شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی ایران انتخاب شدند.

محسن هاشمی، سعید لیلاز، حامد منتظری،‌ شهربانو امانی، فاطمه ترکان،‌ فاطمه رمضان زاده، علی جمالی، محمد عطریانفر، غلامرضا پناه، احمد نقیب‌زاده، لیلا خوشکام، جهانبخش خانجانی، محمود علیزاده طباطبایی، علی هاشمی، اسفندیار عشوری، امیر اقتناعی، کامبیز مشتاق گوهری ، سیدافضل موسوی، سیدحسین مرعشی، غلامحسین کرباسچی، فائزه هاشمی، فاطمه سعیدی، سید علیرضا سیاسی‌راد، پروانه مافی، ناهید تاج‌الدین، محمد قوچانی، یداله طاهرنژاد، بهرام فیاضی، علی محمد نمازی،‌مصطفی پهلوانی، محمود سعیدی‌زاده، ولی‌اله افخمی،‌ عبدالواحد شهنوازی، مهدی بهزادیان، طاهره میرساردو.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha