موسیقی دانشگاهی؛ آغاز گر اجراهای سومین شب از جشنواره موسیقی فجر

تهران- ایرنا- هنرجویان هنرستان موسیقی دختران و  گروه دانشگاه هنر  اجراهای روز سوم سی وششمین جشنواره موسیقی فجر را به روی صحنه بردند.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، هنرجویان هنرستان موسیقی دختران و  گروه دانشگاه هنر  اجراهای روز سوم سی وششمین جشنواره موسیقی فجر را به روی صحنه بردند. این اجراها ساعت ۱۷ پنجشنبه (۳۰ بهمن ماه) بصورت مجازی پخش شد.

هنرنمایی هنرستانی‌ها
یاسمن فرامرزی نژاد، آوا پویا کاشانی، روشا محمد اصغری و ملیکا چمن آرا
نوازندگان هنرستان موسیقی دختران در اجراهای هنرستان موسیقی دختران در سی و ششمین جشنواره بین المللی موسیقی فجر بودند.
یاسمن فرامرزی‌نژاد، دانش‌آموز پایه‌ی دوازدهم، از هفت سالگی نوازندگی پیانو را آغاز کرد. او در سال ۱۳۹۰، با انتخاب ساز ابوا به‌عنوان ساز تخصصی‌اش، وارد هنرستان موسیقی دختران شد و نوازندگی را نزد منوچهر صَهبایی و پس از آن با یاسمن کیمیاوی ادامه داد. 
آوا پویاکاشانی در سال ۱۳۸۱ متولد شد. از شش سالگی با ساز پیانو فراگیری موسیقی را آغاز کرد و در دوازده سالگی وارد هنرستان موسیقی تهران شد و در آنجا ساز کنترباس را به عنوان ساز تخصصی برگزید و زیر نظر استاد مهدی کلانتری فراگیری آنرا ادامه داد. او تاکنون در ارکسترهایی چون ارکستر گروسمان به رهبری سهراب کاشف، ارکستر فیلارمونیک شهرداری تهران به رهبری آرش امینی و ارکستر هنرستان موسیقی همکاری داشته است.

روشا محمداصغری در سال ۱۳۸۴ متولد شد. او نوازنده‌ی فاگوت و هنرجوی پایه‌ی دهم هنرستان موسیقی است. او در مسترکلاس نصیر حیدریان شرکت کرده و، تاکنون، با ارکستر کلاسیک هنرستان موسیقی به رهبری سهراب کاشف و ارکستر پایتخت تهران به رهبری شهرام توکلی  (۱۳۹۶) همکاری داشته است.
ملیکا چمن‌آرا فراگیری پیانو را از شش سالگی آغاز کرد  و پس از آن نزد امیر صراف ادامه داد. از پایه‌ی هفتم وارد هنرستان موسیقی شد و هم‌اکنون در رشته‌ی نوازندگی ساز جهانی (پیانو) زیر نظر استاد رافائل میناسکانیان تحصیل می‌کند.

در اجراهای هنرجویان هنرستان موسیقی دختران رزیتا امیری نوازنده پیانو و آیدا رجبی نوازنده ویلنسل بودند.

فانتزی شماره ۳ در سل ماژور اثر جرج تلمان، موومان‌های اول و دوم از سونات شماره یک بندتو مارچلو، آرابسک در دوماژور اثر روبرت شومان، ژیک از سوئیت شماره ۳ یوهان سباستین باخ در این بخش اجرا شد.

هنرجویان دنشگاه هنر ، هنرمندان جشنواره سی و ششم

عطا رستگار، نازنین سلطانی راد و هلیا سرایداریان نوازندگان ممتاز دانشگاه هنر هستند.
عطا رستگار، نوازنده و مدرس گیتار کلاسیک، در سال ۱۳۷۲ متولد شد. او برگزیده‌ی جشنواره‌های متعددی ا از جمله  فجر استان خوزستان ۹۳، مسابقه‌ی کشوری نوازنده‌ی برتر ۹۶، جشنواره‌ی ملی موسیقی جوان ۹۶، ۹۸ و ۹۹ و مسابقه‌ی کشوری مگتان ۹۸ است.
نازنین سلطانی‌راد، فارغ‌التحصیل هنرستان موسیقی دختران تهران، در حال‌حاضر دانشجوی کارشناسی موسیقی در رشته‌ی نوازندگیِ فلوت در دانشگاه هنر تهران است. او در مسترکلاس‌های استادانی چون کوشیار شاهرودی، فیروزه نوایی، سعید تقدسی، بریجیت رامسل، ماتیاس زیگلر، نولون بارگن، آندرا لیبرکنخ و باربارا گیسلر شرکت کرده است.

همچنین، تاکنون با ارکستر سمفونیک تهران، ارکستر کُر شهر تهران، ارکستر ملی ایران، ارکستر نادر مشایخی، ارکستر جوانان و نوجوانان ایران  و کُر فلوت تهران همکاری داشته و در جشنواره‌ی جوان در سال ۱۳۹۴ ( با کسب رتبه‌ی دوم) و سال ۱۳۹۹ (با کسب رتبه‌ی سوم) و برنامه‌ی بورسیه یاماها در دبی ۲۰۱۸ (به‌عنوان نوازنده‌ی برگزیده‌) به اجرای برنامه پرداخته است. وی در حوزه‌ی تئاتر نیز به عنوان نوازنده در نمایش‌های «wow» و «اتاق ۱۹۱۴» فعالیت داشته است.
هلیا سرایداریان در سال ١٣٧٨متولد شد. او فراگیری پیانو را در هشت سالگی با امیر صوابی آغاز کرد و نزد دلبر حکیم‌آوا، ربکا آشوقیان و رافائل میناسکانیان ادامه داد و در مسترکلاس‌های استادانی همچون واسیلی شرباکوف و گوتلیب والیش شرکت کرد. او در حال‌حاضر، دانشجوی کارشناسی نوازندگی جهانی دانشگاه هنر تهران است. از فعالیت‌های هنری او می‌توان به شرکت در هشتمین دوره‌ی جشنواره‌ی موسیقی جوان (با کسب مقام دوم) و نهمین دوره‌ی آن (با کسب مقام اول)، چهارمین و پنجمین جشنواره‌ی موسیقی کلاسیک تا معاصر، تک‌نوازی در جشنواره‌ی موسیقی صبا (۱۳۹۸) و اجرا در بخش فرهنگی سفارت اتریش اشاره کرد.

در این اجرا قطعاتی از رپرتوار موسیقی کلاسیک جهان توسط هنرمندان موسیقی دانشگاه هنر اجرا شد.

جشنواره سی و ششم موسیقی فجر در یک نگاه

سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر در بخش غیر رقابتی میزبان ۱۰۰ گروه موسیقی در حوزه موسیقی دستگاهی، نواحی، کلاسیک و تلفیقی است که برای حضور در جشنواره از طریق فراخوان ثبت نام کردند، در مرحله نخست ۶۱ گروه انتخاب شدند و در نهایت ۱۰ گروه برای اجرا به جدول جشنواره راه یافته اند.
با توجه به همه‌گیری ویروس کرونا و اضافه شدن بخش رقابتی، جدول برنامه ها تغییرات اجرایی نسبت به جشنواره های قبل دارد. بر اساس تقسیم بندی هیات انتخاب در هر بخش، ۴۰ درصد گروه‌ها از بخش فراخوان و ۶۰ درصد گروه‌ها با تایید هیات انتخاب به جشنواره دعوت شدند. 
همزمان با این جشنواره و در بخش جنبی، دومین دوره مسابقه موسیقی و رسانه و بخش پژوهشی از ۲۸ بهمن به دبیری حسن ریاحی برگزار خواهد شد.  این رویداد چهارم اسفند، پس از آخرین اجراها در فضای مجازی، با معرفی برگزیدگان بخش رقابتی، جایزه موسیقی و رسانه، جایزه ترانه به کار خود پایان خواهد داد.

تجلیل از چهار هنرمند موسیقی کشورمان بانو ملیحه سعیدی و آقایان احمد علی راغب، حسن ناهید و محمدرضا اسحاقی گرجی از جمله برنامه های جنبی این دوره از مهم ترین رویداد موسیقی کشورمان خوهد بود.

در دو روز گذشته گروه‌های ایستم از خراسان، کوئینتت زهی رسپینا به سرپرستی بهزاد عبدی، دوئت ویلا مادلنا از کشور اتریش، کوارتت زهی نماد به سرپرستی ستاره بهشتی و گروه ژاو، گروه خاوران،تریو(JAZZ) از کشور آلمان به سرپرستی تیموفولبرشت، گروه وحید اسداللهی، گروه موسیقی ماهیما به خوانندگی حجت اشرف زاده و کنسرت به یاد استاد به خوانندگی مظفر شفیعی از طریق سایت رسمی جشنواره موسیقی فجر، سایت انجمن موسیقی ایران و تیوال پخش شد.

در بخش جنبی سی و ششمین جشنواره بین المللی موسیقی فجر دو نشست پژوهشی با عنوانهای سیر تطور ترانه با سخنان حسن علیشیری و مجید افشاری در تاریخ ۲۸ بهمن و آسیب شناسی موسیقی پاپ در دو دهه گذشته با سخنان دکتر محمدرضا چراغعلی و پدرام کشتکار در تاریخ ۲۹ بهمن ماه از رادیو گفتگو پخش شده است.

اجراهای سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر از ۲۸ بهمن آغاز شده تا ۴ اسفند در سایت های سایت رسمی سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر،انجمن موسیقی ایران و تیوال،نواک، تماشا خونه و گپ فیلم پخش می شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha